اتمل استودیوپروژهفاصله سنج

پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو

براتون پروژه فاصله سنج التراسونیک با میکروکنترلر Atmega 32 و کامپایلر اتمل استودیو و ماژول آلتراسونیک SR04 آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار رو از دست ندید!

پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو

پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو
پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو

توی این پروژه ما میخوایم یک مدار برای اندازه گیری از راه دور بسازیم . این مدار با سنسور آلتراسونیک “HC-SR04” و میکروکنترلر AVR ایجاد شده. این سنسور از یک تکنیک به نام ECHO استفاده میکنه .! این تکنیک به این صورته که یک صدا رو آزاد میکنه و با زمان بازتاب اون صدا ، فاصله رو میسنجه !

مشاهده همه پروژه اتمل استودیو کلیک کنید

قطعات مورد نیاز پروژه

قطعات مورد نیاز پروژه التراسونیک اتمل استودیو

توضیحات حسگر التراسونیک

توضیحات سنسور التراسونیک HC SR04

ما میدونیم که ارتعاش صدا نمیتونه از طریق جامدات نفوذ کنه !. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش میشه ، اونها از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکنن !. همونطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتونن از طریق جامد نفوذ کنن ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنن ، با همون سرعت برمیگردن به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده .!

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کنi. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده اولتراسونیک ایجاد می کنi، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای ارتعاش صدا منتظر می ماند. در حال حاضر بر اساس پارامترها، سرعت صدا (220m / s) و زمان گرفته شده برای اکو برای رسیدن به منبع، پالس خروجی متناسب با فاصله را فراهم می کنه.

آموزش آلتراسونیک | فاصله سنج
آموزش آلتراسونیک | فاصله سنج

همانطور که توی شکل نشان داده شده ، ما ابتدا باید سنسور را برای اندازه گیری فاصله راه اندازی کنیم، این یک سیگنال منطقی بلند در سنسور ترمینال برای بیش از 10uS است، بعد از آن یک ارتعاش صدا توسط سنسور ارسال میشه، پس از یک اکو، سنسور فراهم می کنه یک سیگنال در پین خروجی که متناسب با فاصله بین منبع و مانع هستش.
این فاصله محاسبه شده هستش،

فاصله (در سانتی متر) = عرض خروجی پالس (در uS) / 58

توی اینجا عرض سیگنال باید در چندین مورد (میکرو دوم یا 10 ^ -6) گرفته بشه.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل سورس ، و …

میتونید با خرید اشتراک به تمامی مطالب با قیمت خیلی کم دسترسی داشته باشید ، برای خرید اشتراک باید عضو ایرنکس باشید ورود به سایت یا ثبت نام

توسط فرم بالا میتوانید این پروژه را بخرید. پس از پرداخت هزینه به همین صفحه منتقل خواهید شد و پیام تایید پرداخت نمایش داده میشود و تمامی اطلاعات به ایمیل شما ارسال میشود.

برای تجربه بهتر ، در سایت عضو شوید و سپس خرید را انجام دهید تا بتوانید محتوای خریداری شده را در قالب سایت با شکل بهتر مشاهده کنید. و به تمام مطالبی که خریده اید مادام العمر دسترسی داشته باشید.

همچنین پس از عضویت میتوانید با خرید اشتراک پروژه ها با قیمت خیلی کمتر به تمامی پروژه ها دسترسی داشته باشید !

نظراتتون رو در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید
آیرنکس موظف به پاسخگویی و رفع اشکال هر مطلب است
ارتباط با ادمین در انجمن، نظرات و تلگرام : 09358790909
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم مدیر وبسایت آیرنکس ! در سال 1394 سایت ای وی آر استودیو رو طراحی کردم (ای وی آر استودیو رو حذف کردیم) . و در تیر ماه 1396 سایت آیرنکس رو طراحی کردم و در خدمت شمام !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن