آیرنکس موظف به پاسخگویی و رفع اشکال هر مطلب است
برای پشتیبانی از انجمن ، نظرات و تلگرام میتونید اقدام کنید | تلگرام : 09358790909
کانال تلگرام
آردوینوپروژه

کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو (پروژه آردوینو)

کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو (پروژه آردوینو)

سلام

براتون پروژه آردوینو کنترل سروو موتور با سنسور فلکس رو آماده کردیم .

در این پروژه ما یک مدار با استفاده از آردوینو Uno و سنسور فلکس و سروو موتور ایجاد میکنیم . این پروژه یک سیستم کنترل سروو موتور هستش که موقعیت شفت سروو موتور ما توسط انعطاف پذیری و انحراف سنسور فلکس تعیین میشود !

کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو

در ابتدا کمی در مورد سروو موتور صحبت میکنیم . سروو موتور در پروژه هایی استفاده میشه که در آن نیاز به حرکت دقیق شفت وجود داره . این موتور ها برای برنامه هایی با سرعت بالا پیشنهاد نمیشه . این موتور برای برنامه هایی با سرعت کم ، گشتاور متوسط و کاربرد دقیق موقعیت پیشنهاد میشود . این موتور ها اکثرا در ماشین بازوی رباتیک ، کنترل پرواز و کلا سیستم های کنترل استفاده میشود .

کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو
کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو

سروو موتور ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند . یک موتور سروو به طور کلی سه تا سیم داره . یکی برای ولتاژ مثبت (سیم قرمز) ، یکی برای GND (سیم سیاه) و یکی برای تنظیم موقعیت (سیم زرد) .

همچنین ببینید : کنترل سروو موتور با آردوینو

به طور ساده ، سروو موتور یک موتور DC هستش با قابلیت کنترل موقعیت شفت . اطلاعات مربوط به موقعیت شفت از طریق پین سیگنال به سروو موتور فرستاده میشه و داده های موقعیتی برای کنترل به صورت سیگنال PWM از طریق پین سیگنال سروو موتور فرستاده میشن .

سنسور فلکس چیه ؟

خب ، سنسور فلکس یک مبدل هستش و وقتی که شکل اون تغییر کنه ، مقاومتش هم تغییر میکنه ! سنسور فلکس رو میتونید توی تصویر زیر ببینید :
سنسور فلکس
سنسور فلکس
این حسگر ( سنسور Sensor ) برای حس کردن تغییرات خطی استفاده میشه . یعنی وقتی ما سنسور رو خم کنیم ، مقاومت زیاد میشه . میتونید توی تصویر زیر ببینید :
طرز کار سنسور فلکس
طرز کار سنسور فلکس

آنالوگ به دیجیتال در پروژه سنسور Flex

در حال حاضر ، ما برای تبدیل این تغییر مقاومت ، ما قصد داریم از مدار تقسیم ولتاژ استفاده کنیم .در این شبکه مقاومت ، ما یک مقاومت ثابت و یک مقاومت متغیر داریم . همونطور که توی تصویر زیر میبینید ، R1 در اینجا یک مثاومت ثابت هستش و R2 سنسور فلکس هستش که به عنوان مقاومت عمل میکنه . وقتی که مقاومت R2 تغییر میکنه ، Vout به صورت خطی تغییر میکنه . بنابراین ما یک ولتاژ داریم که خطی تغییر میکنه !
تقسیم ولتاژ سنسور فلکس پروژه آردوینو
تقسیم ولتاژ سنسور فلکس پروژه آردوینو

در حال حاضر ، مهم اینه که ورودی که ما برای تبدیل ADC در نظر گرفتیم کمتر از 50 میکرو آمپر هستش . زیرا جریانی که از خروجیه مدار تقسیم ولتاژ میاد (Vout) درصد خطا رو افزایش میده . در حال حاضر ما در مورد خطا و نویز نگرانی نداریم .

ما دوتا مقاومت داریم و یک مدار جدا کننده ایجاد میکنیم به طوری که برای 25 ولت Vin ، ما 5 ولت Vout دریافت میکنیم . بنابراین توی برنامه ، ما باید مقدار Vout رو در 5 ضرب کنیم تا ولتاژ ورودی واقعی برقرار بشه !

موارد مورد نیاز پروژه آردوینو

  • آردوینو Uno
  • خازن 1000 پیکو فاراد
  • خازن 100 نانو فاراد (3 عدد)
  • مقاومت 100 کیلو اهم
  • مقاومت 220 کیلو اهم
  • سروو موتور SG 90
  • سنسور فلکس
  • کامپایلر آردوینو : دانلود آردوینو

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

برای مشاهده بقیه اموزش و دریافت فایل های پروژه باید عضو باشید !

موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل آردوینو و …


اگه میخواین عضو شین 🙂 ورود به سایت یا ثبت نام

نظرتون رو بگید بهمون !

ایرنکس آیرنکس

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (2 رای)
هر سوالی که براتون پیش اومد رو در نظرات بگید تا به سرعت جوابش رو بگیرید !
برچسب ها
اشتراک ویژه رایگان میخوای ؟ کلیک کن !

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم مدیر وبسایت آیرنکس ! در سال 1394 سایت ای وی آر استودیو رو طراحی کردم (ای وی آر استودیو رو حذف کردیم) . و در تیر ماه 1396 سایت آیرنکس رو طراحی کردم و در خدمت شمام !

مطالب مرتبط

یک نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال ارسال

بستن