دیتاشیتکتابخانه آردوینو

مشخصات نمایشگر OLED SSD1306 (+کتابخانه ها)

سلام. دانلود کتابخانه ماژول نمایشگر OLED SSD1306 64*128 را آماده کردیم. یعنی کتابخانه های Adafruit_GFX.h و Adafruit_SSD1306.h .

کتابخانه ماژول نمایشگر OLED SSD1306

کتابخانه ماژول نمایشگر OLED SSD1306

اصطلاح OLED مخفف Organic Light emitting diode است به معنی دیود تابش نور ارگانیک. این نوع صفحه نمایشگر ها از همان فناوری استفاده شده در بیشتر تلویزیون ها استفاده میکنند اما نسبت به آنها پیکسل های کمتری دارند. استفاده از این نمایشگر ها باعث جذاب تر شدن پروژه های ما میشود.

نمایشگر‌های OLED، نمایشگرهایی با کانتراست و رزولوشن بالا می‌باشند، از این رو قابلیت خوانایی زیادی را برای کاربر فراهم می‌کند. این نوع ماژول‌ها فاقد Backlight  می‌باشند و نور پس‌زمینه را خودشان ایجاد می‌کنند از این رو نسبت به LCD ها باریک‌تر ، شفاف‌تر و شکیل تر به نظر می‌رسند.

همچنین ببینید : آموزش کامل پروژه ساعت هوشمند با آردوینو نمایشگر SSD1306 

این ماژول دارای صفحه نمایش 0.96 اینچی و رزلوشن 128*64 است. همچنین از پروتکل ارتباطی I2C استفاده میکند.این ماژول در ساخت ساعت هوشمند ، مدیا پلیر های دیجتال و … استفاده میشود.

پین و عملکرد های SSD1306

همانطور که قبلاً گفته شد ماژولی که ما از آن استفاده می کنیم دارای 7 پین خواهد بود، تصویر آن در زیر نشان داده شده است.

پین و عملکرد های SSD1306

فروشندگان زیادی برای این ماژول ها وجود دارد و بنابراین ممکن است برد شما کمی متفاوت از من باشد. همچنین ممکن است نامگذاری نیز متفاوت باشد. پین ها و توابع آن در جدول زیر توضیح داده شده است.

 شماره    پین  نام   پین  نام های دیگر   استفاده
1 Gnd    زمین   پین زمین ماژول
2 Vdd Vcc,5ولت  پین توان(3 تا 5ولت قابل تحمل)
3 SCK D0,SCL,CLK  مانند پین ساعت عمل می کند. هم برای   I2C و هم برای SPI استفاده می شود.
4 SDA D1,MOSI  پین داده ماژول. هم برای IIC و هم برای SPI استفاده می شود.
5 RES RST,RESET  ماژول را ریست می‌کند(در SPI مفید   است)
6 DC A0  پین فرمان داده برای پروتکل SPI   استفاده می‌شود‌.
7 CS Chip Select  وقتی بیشتر از یک ماژول تحت پروتکل   SPI استفاده می‌شود مفید است.

 

ماژول نشان داده شده در بالا می تواند در هر سه حالت کار کند. زمانی که یکی از آن ها را می خرید، ماژول شما به طور پیش فرض تنظیم شده که در حالت 4 سیم SPI کار کند. با تغییر موقعیت مقاومت ها می توانید آن را به صورت I2C یا حالت3سیم SPI تغییر دهید، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

عملکرد یک صفحه نمایش OLED

برای اینکه چیزی در صفحه OLED ظاهر شود، با IC SSD1306 موجود در ماژول OLED ارتباط برقرار می کنیم. سپس این SSD1306IC هر پیکسل موجود در صفحه نمایش OLED ما را به روز می کند.

این ارتباط می تواند از طریق IIC یا SPI با هر میکروکنترلری مانند آردونیو، PIC و… اتفاق بیفتد. برای برقراری ارتباط با یک IC از طریق هر یک از پروتکل های ارتباطی، ابتدا باید دیتاشیتIC را بخوانیم که یک روش خسته کننده اما مفید است. در اینجا ما با OLED با آردونیو ارتباط برقرار کرده ایم.

تعداد زیادی از کتابخانه های در دسترس وجود دارند که رابط با میکروکنترلر های مختلف هستند و با استفاده از آن ها می توانیم رابط بسیار ساده ای داشته باشیم. استفاده از این کتابخانه ها آسان است و گزینه های گرافیکی قابل دسترسی زیادی دارند. همچنین ابزار های آنلاین زیادی برای تبدیل تصویر به نقشه برای تغذیه به میکروکنترلر ها در دسترس است. همانطور که ما در زیر آرم بتمن را با آردوینو ایجاد کرده ایم:

عملکرد یک صفحه نمایش OLED

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

دانلود کتابخانه Adafruit_GFX.h و Adafruit_SSD1306.h برای آردوینو

دانلود کتابخانه برای Arudino : کلیک کنید !

همچنین ببینید : آموزش نصب کتابخانه در آردوینو

5/5 - (5 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.