آموزش الکترونیک

جریان هجومی چیست و چگونه می توان آن را محدود کرد؟

جریان هجومی حداکثر جریانی است که توسط یک مدار الکتریکی در لحظه وصل شدن، حاصل می شود. این جریان در تعداد کمی از سیکل های شکل موج ورودی، ظاهر می شود. مقدار جریان هجومی بسيار بیشتر از جریان حالت ماندگار مدار است و این جریان زیاد می تواند سبب آسیب رساندن به تجهیزات یا فعال شدن بریکر (مدارشکن) شود. جریان هجومی عموما در کلیه تجهیزاتی که هسته مغناطیسی دارند، وجود دارد مانند: ترانسفورماتور ها، موتورهای صنعتی و غیره. جریان هجومی همچنین به عنوان جریان خیز ورودی (Input surge current) یا جریان خیز روشن شدن (surge current Switch-On) شناخته می شود.

دوام و اطمینان یک مدار الکترونیکی به شدت وابسته به این است که چقدر خوب با توجه به همه احتمالات طراحی شده‌است،که عملاً زمانی اتفاق می‌ افتد که محصول واقعاً مورد استفاده قرار می ‌گیرد.این امر به ویژه در مورد تمام واحد های منبع تغذیه مانند مبدل های AC-DC یا مدار های SMPS صادق است. زیرا آنها مستقیماً به برق متصل هستند و بار متفاوتی آن ها را مستعد ابتلا به ولتاژ های اضافی ، افزایش ولتاژ ، اضافه بار و غیره می کند. به همین دلیل طراحان انواع مختلفی از مدار های محافظتی در طراحی آن ها قرار می دهند.

جریان هجومی چیست؟

همانطور که از نام این واژه استفاده می شود ، اصطلاح “جریان هجومی” نشان می دهد که وقتی دستگاه در مرحله اولیه روشن می شود ، مقدار زیادی جریان به مدار می ریزد. طبق تعریف ، می توان آن را به عنوان حداکثر جریان ورودی فوری که هنگام روشن شدن توسط دستگاه الکتریکی کشیده می شود ، تعریف کرد. این رفتار را می توان به خوبی در بار های القایی AC مانند ترانسفورماتور ها و موتور ها مشاهده کرد ، جایی که مقدار جریان ورودی معمولاً بیست یا سی برابر بیشتر از مقادیر اسمی خواهد بود. حتی اگر مقدار جریان هجومی بسیار زیاد باشد ، فقط برای چند میلی ثانیه یا میکروثانیه اتفاق می افتد ، بنابراین بدون یک کنتور نمی توان متوجه آن شد.

جریان هجومی می تواند به عنوان جریان موجی ورودی یا جریان موجی بر اساس راحتی خوانده شود. از آنجا که این پدیده بیشتر با بار های AC است ، از محدود کننده جریان هجومی AC بیشتر از نمونه DC آن استفاده می شود.هر مدار بسته به حالت مدار از یک منبع جریان می گیرد. بیایید فرض کنیم یک مدار دارای سه حالت است ، حالت ساکن ، حالت کار طبیعی و حداکثر حالت کار است. در حالت ساکن ، مدار 1mA جریان می کشد ، در حالت کار طبیعی مدار 500mA جریان و در حداکثر حالت کار می تواند 1000mA یا 1A جریان را ترسیم کند.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

بنابراین ، اگر مدار بیشتر در حالت عادی کار می کند ، می توان گفت که 500mA جریان پایدار مدار است ، در حالی که 1A جریان پیک کشیده شده توسط مدار می باشد.این کاملاً درست است ، کار با آن آسان و ریاضیاتی ساده است. اما ، همانطور که قبلا گفته شد ، حالت دیگری وجود دارد که جریان کشیده شده توسط مدار می تواند 20 یا حتی 40 برابر بیشتر از جریان حالت پایدار باشد. این حالت اولیه یا قدرت  در مرحله مدار است. اکنون ، چرا این جریان زیاد به دلیل اینکه برای کاربرد جریان کم درجه بندی می شود ، ناگهان توسط مدار کشیده می شود؟ مانند مثال قبلی ، 1mA تا 1000mA.

چرا جریان هجومی ایجاد می شود؟

عوامل مختلفی وجود دارند ک سبب ایجاد جریان هجومی میشوند مانند برخی از دستگاه ها یا سیستم هایی که شامل جدا کننده خازن ها یا خازن های هموار هستند و در شروع کار مقدار زیادی جریان را برای شارژ آن ها جذب می کنند.  در نمودار زیر تفاوت بین جریان هجومی ، جریان اوج و جریان حالت مانای یک مدار را نشان می دهد:

چرا جریان هجومی ایجاد می شود؟

جریان اوج Peak Current: این حداکثر مقدار جریان حاصل از یک موج در منطقه مثبت یا منفی است.

جریان حالت مانا Steady-State Current : جریانی که در هر بازه زمانی در مدار ثابت بماند.  جریان مانا وقتی حاصل می شود که di / dt = 0 ، به این معنی که جریان با توجه به زمان بدون تغییر باقی می ماند.

چه عواملی باعث هجوم جریان در دستگاه می باشد؟

برای پاسخ به سوالات باید به مغناطیس سیم پیچ های سلفی و موتور وارد شویم ، اما برای شروع بیایید در نظر بگیریم که ، این مانند حرکت یک کمد بزرگ یا کشیدن یک ماشین است ، در ابتدا ، ما به انرژی بالایی نیاز داریم ، اما با شروع حرکت ، این امر آسان تر می شود . دقیقاً در داخل مدار نیز همین اتفاق رخ می دهد. تقریباً در هر مدار ، به ویژه منبع تغذیه ، از خازن ها و سلف های بزرگ ، چوک ها و ترانسفورماتور ها (یک سلف بزرگ) استفاده می شود که همگی جریان اولیه زیادی را برای تولید میدان مغناطیسی یا الکتریکی مورد نیاز برای کار خود می کشند.

بنابراین ورودی مدار ناگهان یک مسیر مقاومت کم (امپدانس) را فراهم می کند که اجازه می دهد مقدار زیادی جریان به مدار وارد شود. خازن ها و سلف ها در شرایط کاملاً شارژ شده یا تخلیه رفتار متفاوتی دارند. به عنوان مثال ، یک خازن در شرایطی که کاملاً تخلیه شده است به دلیل امپدانس پایین مانند اتصال کوتاه عمل می کند ، در حالی که خازن کاملاً شارژ شده در صورت اتصال به عنوان خازن فیلتر ، DC را صاف می کند. با این حال ، این بازه زمانی بسیار کمی است. در چند میلی ثانیه خازن شارژ می شود. همچنین می توانید مقادیر ESR و ESL یک خازن را بخوانید تا نحوه عملکرد آن را در مدار بهتر درک کنید.

جریان هجومی چگونه ایجاد میشود

در طرف دیگر ، ترانسفورماتور ها ، موتور ها و سلف ها (همه موارد مربوط به سیم پیچ) در هنگام راه اندازی مجدد EMF تولید می کنند ، همچنین در هنگام شارژ به جریان بسیار بالایی نیاز دارند. به طور معمول ، چرخه های جریان کمی برای تثبیت جریان ورودی به حالت پایدار مورد نیاز است. برای درک بهتر نحوه عملکرد سلف ها در یک مدار می توانید در مورد مقدار DCR در سلف نیز مطالعه کنید.

در تصویر بالا ، نمودار جریان در برابر زمان نشان داده شده است. زمان نشان داده شده در میلی ثانیه است اما همچنین می تواند در میکروثانیه باشد. با این حال ، در هنگام راه اندازی ، جریان شروع به افزایش می کند و حداکثر جریان پیک 6A است. این جریان هجومی است که برای یک بازه زمانی بسیار کوتاه وجود دارد. اما پس از جریان هجومی ، جریان جاری با مقدار 5A یا در 500mA پایدار می شود. این جریان حالت پایدار مدار است.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

بنابراین ، هنگامی که ولتاژ ورودی به منبع تغذیه یا در مداری اعمال می شود که دارای ظرفیت یا القا  یا جریان هر دو بسیار زیاد است، جریان هجومی رخ می دهد. این جریان هجومی همانطور که در نمودار جریان ورودی نشان داده شده است بسیار زیاد می شود تا باعث ذوب شدن سوئیچ ورودی یا منفجر شدن آن شود.

ویژگی های جریان هجومی

 • هنگامی که دستگاه روشن است فوراً رخ می دهد
 • برای مدت زمان کوتاهی ظاهر می شود
 • بالاتر از مقدار نامی مدار یا دستگاه است

نمونه هایی که در آن جریان هجومی رخ می دهد

 • ‌لامپ رشته ای
 • راه اندازی موتور القایی
 • ترانسفورماتور
 • روشن کردن منبع تغذیه بر اساس SMPS

جریان هجومی در ترانس

جریان هجومی ترانسفورماتور به عنوان حداکثر جریان لحظه ای حاصل شده توسط ترانسفورماتور در هنگامی که بخش ثانویه بارگذاری نشده است یا در شرایطی که مدار باز باشد، تعریف می شود. این جریان هجومی به خاصیت مغناطیسی هسته آسیب می رساند و سبب قطع ناخواسته بریکر ترانسفورماتور می شود.

اندازه جریان هجومی به نقطه‌ای از شکل موج AC بستگی دارد که در آن ترانسفورماتور شروع به کار می کند. اگر ترانسفورماتور ( در حالت بدون بار) زمانی که ولتاژ AC در اوج خود قرار دارد، روشن شود. سپس در شروع هیچ جریان هجومی رخ نخواهد داد، و اگر ترانسفورماتور ( در حالت بدون بار) زمانی که ولتاژ AC در حال عبور از صفر باشد، آنگاه مقدار جریان هجومی خیلی زیاد خواهد بود و همچنین از جریان اشباع فراتر می‌رود (بیشتر می‌شود). همانطور که می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید :

جریان هجومی در ترانسفورماتور

جریان هجومی در موتور ها

مانند موتور القایی ترانسفورماتور، مسیر مغناطیسی مداوم ندارد. مقاومت مغناطیسی موتور القایی به دلیل فاصله هوا بین روتور و استاتور ، زیاد است. به دلیل مقاومت مغناطیسی زیاد موتور القایی ، در شروع برای ساخت میدان مغناطیسی چرخشی  به جریان مغناطیسی بالایی نیاز دارد. نمودار زیر مشخصات کامل شروع ولتاژ موتور را نشان می دهد.

جریان هجومی در موتور ها

همانطور که در نمودار مشاهده می کنید ، در ابتدا جریان شروع و گشتاور شروع هر دو بسیار زیاد هستند. این جریان شروع بالا که به عنوان جریان هجومی نیز خوانده می شود ، می تواند به سیستم الکتریکی آسیب برساند و گشتاور زیاد اولیه می تواند بر سیستم مکانیکی موتور تأثیر بگذارد. اگر مقدار ولتاژ اولیه را 50٪ کاهش دهیم ، می تواند منجر به کاهش 75٪ گشتاور موتور شود.  بنابراین ، برای رفع این مشکلات از مدارهای منبع تغذیه قدرت soft start (که عمدتا به عنوان soft starters  نامیده می شوند) استفاده می شود.

چگونه جریان هجومی را محدود کنیم؟

بله ، ما همیشه باید مراقب جریان هجومی در موتورهای القایی ، ترانسفورماتورها و در مدارهای الکترونیکی باشیم که شامل القاگر ، خازن یا هسته مغناطیسی است.  همانطور که قبلاً گفتیم ، جریان هجومی حداکثر جریان اوج است که در سیستم تجربه می شود و می تواند دو یا ده برابر جریان نامی باشد.  این جریان ناخواسته می تواند به دستگاه هایی مانند ترانسفورماتور آسیب برساند ، جریان هجومی هر وقت روشن شود ، می تواند باعث قطع جریان برق شود.  تنظیم تلورانس بریکر ممکن است به ما کمک کند ، اما اجزای آن باید از مقدار جریان اوج مقاومت کنند.

در حالی که در مدار الکترونیکی برخی از قطعات، مشخصات لازم برای مقاومت در برابر مقدار بالای جریان هجومی در مدت زمان کوتاه دارند. اما اگر مقدار هجومی بسیار بالا باشد ، برخی اجزاء خیلی گرم می شوند یا آسیب می بینند. بنابراین بهتر است در هنگام طراحی یک مدار الکترونیکی یا PCB از یک مدار حفاظت جریان داخلی استفاده کنید.

چگونه جریان هجومی را محدود کنیم؟

برای محافظت از جریان هجومی می توانید از یک وسیله فعال یا غیرفعال استفاده کنید. انتخاب نوع محافظت به فرکانس جریان هجومی ، عملکرد ، هزینه و اعتبار بستگی دارد.

مثلا شما می توانید از ترمیستور NTC (Negative Temperature Coefficient ضریب دمای منفی) استفاده کنید که یک دستگاه غیرفعال است به عنوان یک مقاومت الکتریکی کار می کند که مقاومت آن در مقدار دمای پایین بسیار بالا است. ترمیستور NTC در سریال با خط ورودی منبع تغذیه نیرو متصل می شود. مقاومت زیادی در دمای محیط نشان می دهد. بنابراین وقتی ما دستگاه را روشن می کنیم ، مقاومت بالا ، جریانِ هجومیِ جاری به سیستم را محدود می کند. با تداوم جریان ، دمای ترمیستور افزایش می یابد که مقاومت را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. از این رو ، ترمیستور جریان هجومی را تثبیت می کند و به جریان ثابت اجازه می دهد تا وارد مدار شود. ترمیستور NTJ به دلیل طراحی ساده و کم هزینه بودن ، به طور گسترده به منظور محدود کردن جریان ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین اشکالاتی دارد مثلا اینکه نمی توانید به ترمیستور در شرایط شدید آب و هوایی اعتماد کنید.

دستگاههای فعال دارای هزینه بیشتری هستند و همچنین باعث افزایش اندازه سیستم یا مدار می شوند. از اجزای حساس تشکیل شده است که جریان ورودی بالا را سوئیچ می کند. برخی از این دستگاه های فعال عبارتند از : Soft Starters ، تنظیم کننده ی ولتاژ و مبدل های DC/DC.

این محافظ ها برای محافظت از برق ، همچنین یک سیستم مکانیکی ، با محدود کردن جریان ورودی هجومی استفاده می شوند. نمودار زیر ، مقدار جریان هجومی را با مدار حفاظت و بدون مدار حفاظت ، نشان می دهد. ما به وضوح می توانیم ببنیم که چقدر یک حفاظت جریان هجومی موثر است.

اندازه گیری جریان هجومی

همه شما دوچرخه را دیده اید که برای حرکت دادن آن دوچرخه سوار باید نیروی نیرومندی را به کار بگیرد و هنگامی که چرخ شروع به حرکت کند ، نیروی مورد نیاز کاهش می یابد.  بنابراین ، این نیروی اولیه معادل جریان هجومی است.  به طور مشابه ، در موتورها ، به محض شروع روتور حرکت موتور به حالت پایدار می رسد که در آن نیازی به جریان زیاد برای اجرای آن نیست.

چالش اصلی اندازه گیری جریان هجومی ، بازه زمانی سریع است. جریان هجومی بسته به ظرفیت بار برای چند میلی ثانیه (یا حتی میکروثانیه) اتفاق می افتد. مقدار بازه زمانی به طور کلی با 20-100 میلی ثانیه متفاوت است.

ساده ترین راه استفاده از کلمپ متر اختصاصی است که گزینه اندازه گیری جریان هجومی را دارد. کنتور توسط جریان زیاد تحریک می شود و چندین نمونه را می گیرد تا حداکثر جریان هجومی را بدست آورد.

روش دیگر استفاده از اسیلوسکوپ با فرکانس بالا است اما این روند کمی مشکل است. فرد باید از یک مقاومت شنت با ارزش بسیار کم استفاده کند و برای اتصال از طریق مقاومت شنت به دو کانال نیاز دارد. با استفاده از توابع مختلف این دو، کاوشگر می تواند حداکثر جریان پیک را بدست آورد. هنگام اتصال پروب GND باید مراقب باشید ، اتصال اشتباه در مقاومت می تواند منجر به اتصال کوتاه شود. GND باید از طریق مدار GND متصل شود. تصویر زیر نمایانگر روش فوق است.

اندازه گیری جریان هجومی با اسیلوسکوپ

تعدادی کلمپ متر (مولتی متر) در دسترس است که جریان هجومی را اندازه گیری می کنند.  همچنین می توانید از اندازه گیری جریان Flush 376 FC True-RMS Clamp استفاده کنید.  گاهی اوقات جریان هجومی مقادیری را نشان می دهد که بالاتر از مقدار نامی قطع کننده مدار است ، اما قطع نمی شود.  دلیل این امر این است که مدار قطع کننده بر روی منحنی جریان زمان  (v / s )کار می کند ، مانند اینکه شما از یک قطع کننده مدار 10 آمپر استفاده می کنید ، بنابراین جریان هجومی که بیش از 10 آمپر باشد باید بیش از زمان دقت مجاز ،از طریق مدار قطع کننده جریان یابد.

چگونه جریان هجومی را اندازه گیری کنیم؟

برای اندازه گیری جریان ورودی  مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. دستگاه تست شده در ابتدا باید خاموش شود
 2. صفحه شماره گیر را بچرخانید و روی علامت Hz-set قرار دهید
 3.  سیم برق دار را درون چنگک قرار دهید یا از پروب متصل به کلمپ متر استفاده کنید
 4.  مطابق تصویر بالا ، دکمه جریان هجومی را در کلمپ متر فشار دهید
 5.  دستگاه را روشن کنید ، مقدار جریان هجومی را در صفحه نمایش متر دریافت خواهید کرد.

مدار های محافظت جریان هجومی

روش های زیادی برای محافظت از دستگاه در برابر جریان هجومی وجود دارد. در اینجا ما بعضی از این موارد را لیست کرده ایم.

روش حد مقاومت

برای طراحی محدود کننده جریان هجومی با استفاده از روش حد مقاومت دو روش وجود دارد. اولین مورد افزودن مقاومت سری برای کاهش جریان جاری در خط مدار است و مورد دیگر استفاده از امپدانس فیلتر خط در ورودی منبع تغذیه AC است.

روش حد مقاومت

اما این روش یک روش کارآمد برای اضافه کردن در مدار جریان خروجی بالا نیست. دلیل واضح است زیرا شامل مقاومت است. مقاومت جریان هجومی هنگام کار عادی گرم می شود و کارایی را کاهش می دهد. وات مقاومت به تقاضا برنامه بستگی دارد ، به طور معمول بین 1W تا 4W است.

ترمیستور یا محدود کننده جریان مبتنی بر NTC

ترمیستور یک مقاومت کوپل شده با دما است که بسته به دما مقاومت را تغییر می دهد. در یک هجوم NTC ، مدار محدود کننده جریان شبیه به روش محدود کردن مقاومت است ، از ترمیستور یا NTC (ضریب دما منفی) نیز به صورت سری با ورودی استفاده می شود.

ترمیستور یا محدود کننده جریان مبتنی بر NTC

ترمیستورها دارای ویژگی های مقاومت تغییر یافته در دما های مختلف هستند ، به طور خاص ، در دمای پایین ترمیستور مانند یک مقاومت با ارزش بالا رفتار می کند ، در حالی که در دما های بالا مقاومت کم ارزش را ایجاد می کند. این ویژگی برای برنامه محدود کننده جریان هجومی استفاده می شود.

ترمیستور جریان مبتنی بر NTC

در هنگام راه اندازی اولیه مدار ، NTC مقاومت با ارزش زیادی ایجاد می کند که جریان جاری هجومی را کاهش می دهد. اما در طی مدار به حالت پایدار ، دمای NTC شروع به افزایش می کند که منجر به مقاومت کم می شود. NTC یک روش بسیار موثر برای کنترل جریان هجومی است.

راه اندازی نرم یا مدار تاخیر

انواع مختلف مبدل های DC / DC تنظیم کننده ولتاژ از راه اندازی نرم یا مدار تأخیر  برای کاهش اثر جریان هجومی استفاده می کنند. چنین نوع عملکردی ما را قادر می سازد تا زمان افزایش خروجی را تغییر دهیم که در صورت اتصال به بار خازنی با ارزش بالا ، جریان خروجی را به طور موثر کاهش می دهد. به عنوان مثال ، 1.5A Ultra-LDO TPS742 از Texas Instruments پین راه اندازی نرم قابل برنامه ریزی را ارائه می دهد که در آن کاربر می تواند Linear Start Up را با استفاده از یک خازن خارجی ساده پیکربندی کند. در نمودار مدار زیر ، نمونه ای از مدار TPS742 نشان داده شده است که در آن زمان راه اندازی نرم با استفاده از پین SS با استفاده از خازن CSS قابل تنظیم است.

راه اندازی نرم یا مدار تاخیر

چرا باید مدار محافظت جریان هجومی را در نظر بگیریم؟

همانطور که قبلاً بحث شد ، مداری که ظرفیت خازنی یا القایی با ارزش بالا در آن وجود دارد ، یک مدار محافظت جریان هجومی مورد نیاز است. مدار جریان هجومی در مرحله شروع اولیه مدار ، نیاز به جریان زیاد را تثبیت می کند. مدار محدود کننده جریان هجومی جریان ورودی را محدود کرده و منبع و دستگاه میزبان را ایمن تر نگه می دارد. زیرا جریان هجومی زیاد احتمال خرابی مدار را افزایش می دهد و باید رد شود. جریان هجومی به دلایل زیر مضر است –

 1. جریان هجومی زیاد منبع تغذیه منبع را تحت تأثیر قرار می دهد.
 2. غالباً جریان شدید هجومی ولتاژ منبع را کاهش داده و منجر به تنظیم مجدد تنظیم برق برای مدار های مبتنی بر میکروکنترلر می شود.
 3. در چند مورد ، مقدار جریان ارائه شده به مدار فراتر از حداکثر ولتاژ قابل قبول مدار بار است و باعث آسیب دائمی به بار می شود.
 4. در موتور های متناوب ولتاژ بالا ، جریان هجومی زیاد باعث می شود که سوئیچ برق قطع شود یا گاهی سوخته شود.
 5. ردیابی برد PCB برای حمل مقدار مشخصی از جریان ساخته شده است. جریان زیاد می تواند آثار تخته PCB را ضعیف کند.

بنابراین ، برای به حداقل رساندن تأثیر جریان هجومی ، تهیه مدار محدود کننده جریان هجومی در جایی که ظرفیت ورودی بسیار زیاد یا دارای القایی زیاد است ، مهم است.

عوامل مهم در طراحی مدار محافظ جریان هجومی

قبل از انتخاب روش محدود کردن جریان هجومی ، برخی از فاکتور ها و مشخصات مختلف مورد نیاز است. در اینجا لیستی از چند پارامتر اساسی وجود دارد :

1. مقدار ظرفیت بار

خازن بار پارامترهای اساسی برای انتخاب مشخصات مدار محدود کننده جریان هجومی است. خازن بالا هنگام راه اندازی نیاز به جریان گذرا زیاد دارد. برای چنین موردی یک مدار راه اندازی نرم موثر لازم است.

2. رتبه بندی جریان حالت پایدار

جریان پایدار عامل عظیمی برای کارایی محدود کننده جریان است. به عنوان مثال ، در صورت استفاده از روش حد مقاومت ، جریان پایدار بالا می تواند منجر به افزایش دما و بازده ضعیف شود. مدار محدود کننده جریان مبتنی بر NTC می تواند یک انتخاب باشد.

3. زمان تعویض

سرعت روشن یا خاموش شدن بار در طی یک بازه زمانی مشخص پارامتر دیگری برای انتخاب روش محدود کردن جریان هجومی است. به عنوان مثال ، اگر زمان روشن و خاموش شدن بسیار سریع باشد ، NTC نمی تواند از مدار در برابر جریان هجومی محافظت کند. زیرا ، پس از راه اندازی مجدد چرخه اول ،NTCدرصورت خاموش و روشن شدن مدار بار در مدت زمان بسیار کوتاه،سرد نمی شود. بنابراین مقاومت شروع اولیه نمی تواند افزایش یابد و جریان هجومی از طریق NTC عبور می کند.

4. ولتاژ پایین و عملکرد کم جریان

در موارد خاص ، در طول طراحی مدار ، اگر منبع تغذیه و بار در داخل یک مدار وجود داشته باشد ، استفاده از تنظیم کننده ولتاژ یا LDO با امکانات راه اندازی نرم برای کاهش جریان هجومی عاقلانه تر است. در چنین حالتی ، برنامه یک برنامه کم جریان کم ولتاژ است.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *