برق صنعتی

کلید کمپکت چیست؟ معرفی کلید اتوماتیک MCCB

در دنیای امروز نیاز به برق در حال افزایش است. ما نه تنها ارزش برق را در زمان کمبود آن درک می کنیم بنابراین باید از روش های هوشمند برای صرفه جویی در مصرف برق استفاده کنیم. برای مقابله با این موضوع، دستگاه های کنترل برق برای نظارت بر جریان برق نصب می شوند. گاهی اوقات سرریز جریان و اتصال کوتاه می تواند به طور شدیدی به مدار آسیب برساند. تابلو برق ولتاژ پایین برای محافظت از مدارها در مواقع عدم قطعیت استفاده می شود.

کلید اتوماتیک چیست؟

کلید اتوماتیک کمپکت (MCCB مخفف moulded case circuit breakers) برای محافظت از مدار الکتریکی و اجزای آن در برابر جریان بیش از حد استفاده می شود. اگر این جریان در زمان مناسب قطع نشود، منجر به اضافه بار یا اتصال کوتاه می شود. این دستگاه ها دارای طیف وسیعی از فرکانس ها هستند که آنها را برای کاربردهای متعدد برای محافظت از مدارهای الکتریکی مناسب می کند. آنها در مدل های 15 آمپر تا 2500 آمپر در دسترس هستند بنابراین میتوانید آنها را در پروژه های کم مصرف و پرمصرف استفاده کنید.

کلید اتوماتیک کمپکت چیست؟

عملکرد های کلید کمپکت

 • محافظت در برابر اضافه بار
 • حفاظت از خطای الکتریکی
 • روشن و خاموش کردن مدارها

کلید کمپکت ها را می توان به صورت خودکار و دستی جدا کرد که به طور ویژه به عنوان جایگزینی برای MCB ها (کلید مینیاتوری) در سیستم های PV استفاده می شوند. MCCB ها در یک محفظه قالب بندی شده قرار می گیرند تا از گرد و غبار، باران، روغن و سایر مواد شیمیایی دور بمانند.

از آنجایی که این دستگاه ها با جریان بالا سر و کار دارند، هر از چند گاهی نیاز به تعمیر و نگهداری مناسب دارند که می تواند با تمیز کردن، روغن کاری و آزمایش منظم انجام شود.

نحوه کار کلید کمپکت در شرایط مختلف
نحوه کار کلید کمپکت در شرایط مختلف

محافظت از تجهیزات الکتریکی

تمام تجهیزات الکتریکی شما برای عملکرد بهتر به یک جریان ثابت نیاز دارند. نصب MCCB یا MCB با توجه به جریان بار بسیار مهم است. با انجام این کار می توان با جداسازی منبع تغذیه در هنگام خطای الکتریکی از سیستم های کنترل ماشین محافظت کرد.

جلوگیری از آتش سوزی

کلید اتوماتیک کمپکت هایی که استانداردهای صنعت را برآورده می کنند و کیفیت خوبی دارند برای اطمینان از حداکثر ایمنی پیشنهاد می شوند. این دستگاه های الکترومغناطیسی خطا را در مواقع موج برق یا اتصال کوتاه تشخیص می دهند تا از آتش، گرما و انفجار محافظت کنند.

اجزاء و مشخصات کلید اتوماتیک

چهار جزء اصلی MCCB شامل:

 • قاب
 • مکانیزم عملیاتی
 • خاموش کننده قوس
 • واحد سفر

اجزاء و مشخصات کلید اتوماتیک

قاب

قاب به عنوان کیس قالب‌گیری نیز شناخته می‌شود و فضایی عایق‌شده را برای نصب تمام اجزای قطع کننده مدار فراهم می‌کند. این rhf از یک رزین کامپوزیت ترموست یا یک پلی استر شیشه ای ساخته شده است تا استحکام دی الکتریک بالایی را در طراحی فشرده خود ارائه دهد.

مکانیزم عملیاتی

باز و بسته شدن کنتاکت ها از طریق مکانیزم عملیاتی انجام می شود. سرعت باز و بسته شدن کنتاکت ها با سرعت حرکت دسته تعیین می شود.

هنگامی که بریکر خاموش می شود، یعنی زمانی که دستگیره در وسط راه قرار دارد، باید ابتدا به حالت خاموش و سپس به وضعیت روشن منتقل شود. در مورد بریکرهایی که در پنل ها نصب شده اند، موقعیت های مختلف دسته برای کشف مدار معیوب مفید است.

خاموش کننده قوس

زمانی که یک قطع کننده مدار جریان را قطع می کند، قوس الکتریکی ایجاد می شود. عملکرد خاموش کننده قوس محدود کردن و تقسیم آن قوس و در نتیجه خاموش کردن آن است. محفظه اطفاء قوس در یک جعبه عایق با استحکام بالا محصور شده است که عمدتاً از پشته ای از صفحات فولادی تشکیل شده است. هنگامی که کنتاکت ها به دلیل وقفه از هم جدا می شوند، جریانی که از ناحیه یونیزه کنتاکت ها می گذرد، میدان مغناطیسی در اطراف قوس و خاموش کننده قوس ایجاد می کند.

خطوط میدان مغناطیسی ایجاد شده در اطراف قوس، قوس را به داخل صفحات فولادی هدایت می کند. سپس گاز دیونیزه می شود و قوس جدا می شود و اجازه می دهد خنک شود. MCCB های استاندارد از جریان خطی از طریق کنتاکت ها استفاده می کنند و در شرایط اتصال کوتاه، نیروی کوچکی ایجاد می شود که به باز کردن کنتاکت ها کمک می کند.

بخش عمده ای از عمل باز شدن توسط انرژی مکانیکی ذخیره شده در خود مکانیسم تریپ ایجاد می شود. این مسئله به این دلیل است که جریان در هر دو کنتاکت در یک جهت جریان می یابد و دیگری را جذب می کند. بریکرهای جدیدتر از یک حلقه معکوس با جریانی که تقریباً در جهت مخالف جریان دارد استفاده می کنند. این مسئله یک عمل دافعه ایجاد می کند و منجر به نیروی ضربه بیشتر می شود. این نیرو به خاموش کردن سریع قوس کمک می کند و باعث می شود که کنتاکت ها سریعتر باز شوند. نیرو با اندازه جریان خطا نسبت مستقیم دارد. هرچه خطا بیشتر باشد، نیرو بیشتر است و کنتاکت ها سریعتر باز می شوند.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

واحد تریپ

واحد تریپ مغز کلید مدار است. عملکرد کلیدی یک واحد تریپ خاموش کردن مکانیسم عملکرد در صورت اتصال کوتاه یا جریان اضافه بار پایدار است. حفاظت از یک کلید کمپکت با ترکیب یک دستگاه حساس به دما و یک دستگاه الکترومغناطیسی حساس به جریان، که هر دو به صورت مکانیکی بر روی مکانیسم حرکت کار می کنند، انجام می شود.

اکثر قطع کننده های مدار قالبی از یک یا چند عنصر مختلف برای تامین حفاظت مدار برای کاربردهای مختلف استفاده می کنند. این عناصر تریپ از اضافه بارهای حرارتی، اتصال کوتاه و خطاهای زمینی قوس دار جلوگیری می کند.

MCCB های معمولی یک واحد تریپ الکترومکانیکی ثابت یا قابل تعویض را ارائه می دهند. برخی از بریکرها قابلیت تعویض بین واحدهای تریپ الکترومکانیکی و الکترونیکی را در یک قاب ارائه می دهند. برای اطمینان از کارایی MCCB، تعمیر و نگهداری منظم از جمله بازرسی بصری، تمیز کردن و آزمایش باید انجام شود.

مشخصات MCCB

مشخصات MCCB

مشخصات و ویژگی های کلید کمپکت اتوماتیک با موارد زیر تعیین میشود.

 • Ue – ولتاژ عملیاتی نامی
 • رابط کاربری – ولتاژ عایق نامی
 • Uimp – ولتاژ مقاومت در برابر ضربه
 • In– جریان نامی
 • ICS – ظرفیت قطع اتصال کوتاه سرویس
 • Icu – ظرفیت قطع اتصال کوتاه نهایی

کاربرد های کلید کمپکت

MCCB ها برای کنترل جریان های بالا طراحی شده اند و به طور گسترده در کاربردهای سنگین مانند تنظیمات تریپ قابل تنظیم برای پروژه هایی با جریان کم، محافظ موتورها، حفاظت از بانک های خازن، ماشین های جوشکاری، محافظ ژنراتورها و فیدرهای الکتریکی استفاده می شوند.

2.3 (3 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *