پروژه اتمل استودیوپروژه الکترونیکپروژه های AVRپروژه های دما و رطوبت

آموزش ساخت دماسنج با سنسور LM35 میکروکنترلر AVR در اتمل استودیو

سلام. پروژه دماسنج با کامپایلر اتمل استودیو و میکروکنترلر AVR را آماده کرده ایم در این پروژه از سنسور دمای lm35 استفاده شده است. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید.

پروژه دماسنج با سنسور LM35 و میکروکنترلر AVR

پروژه دماسنج با سنسور LM35 اتمل استودیو
پروژه دماسنج با سنسور LM35 اتمل استودیو

در این پروژه میخواهیم یک مدار اندازه گیری دما طراحی کنیم. این مدار با استفاده از سنسور ال ام 35 (سنسور ولتاژ خطی) تولید شده است. دما معمولا در سانتیگراد یا فارنهایت اندازه گیری میشود . سنسور LM35 خروجی را بر اساس درجه سانتیگراد فراهم میکند.

قطعات مورد نیاز برای پروژه اتمل استودیو

  • میکروکنترلر Atmega 32 (دیتاشیت مگا 32)
  • منبع تغذیه 5V
  • ال سی دی کاراکتری 2*16
  • خازن 100 پیکو فاراد (دو عدد)
  • خازن 100 نانو فاراد
  • سنسور دمای LM35
  • کامپایلر اتمل استودیو ورژن 6.1 به بالا (دانلود اتمل استودیو)

توضیحات سنسور دما LM35

LM35 ، یک ترانزیستور سه پایه ای است. این سه پین ، GND , VCC , Output هستند. این سنسور ولتاژ متغیر را در خروجی بر اساس درجه حرارت ارائه میدهد.

دیتاشیت سنسور lm35
دیتاشیت سنسور lm35

با افزایش هر درجه سانتیگراد ، 10mv خروجی افزایش ولتاژ دارد. یعنی اگر درجه حرارت 0 باشد، خروجی سنسور هم 0 میشود و اگر دمای 10 درجه سانتیگراد داشته باشید، خروجی سنسور 100mv خواهد شد یا اگر دما 25 درجه باشد، خروجی سنسور 250mv میشود.

توضیحات مدار دما سنج Atmel Studio

بنابراین ، در حال حاضر با سنسور ال ام 35، دما را به صورت ولتاژ متغیر در نظر میگیریم، این ولتاژ وابسته به دما به عنوان ورودی به ADC (تبدیل آنالوگ به دیجیتال) میکروکنترلرمان داده میشود. مقدار دیجیتال بعد از تبدیل روی ال سی دی کاراکتری نشان داده میشود.

دیتاشیت پین های ال سی دی کاراکتری 16*2
دیتاشیت پین های ال سی دی کاراکتری 16*2
در مدار پورت B از میکروکنترلر به پورت اطلاعات در LCD متصل است. باید یادآوری شود که ارتباط JTAG را در PORTC از میکروکنترلر غیرفعال کنید.
با تغییر بیت های فیوز میتوانید از پورت C به عنوان یک پورت ارتباطی معمولی استفاده کنید. در ال سی دی کاراکتری، 16 پین وجود دارد اگر پین های نور و… وجود ندارد ، 14 پین وجود دارد !
در این 14 پین ، 8 پین اطلاعات و 2 پین تغذیه و 3 پین برای کنترل کنتراست و 3 پین کنترل هستند.
در این مدار ، شما میتوانید ببینید که فقط 2 پین را کنترل کردیم ! این کار باعث انعطاف پذیری برای درک بهتر میشود. بیت های کنتراست و READ / WWITE را اغلب استفاده نمی کنیم .
بنابراین میتوانیم آنها را به GND وصل کنیم. این کار باعث میشود ال سی دی در بالاترین کنتراست و حالت خواندن قرار بگیرد فقط نیاز به کنترل ENABLE و RS برای ارسال کاراکتر ها داریم !

اتصال های ال سی دی :

PIN1 or VSS ——————ground

PIN2 or VDD or VCC————+5v power

PIN3 or VEE—————ground (gives maximum contrast best for a beginner)

PIN4 or RS (Register Selection) —————PD6 of uC

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (ساخت ربات، ارتباط با اندروید، اینترنت اشیا، برنامه نویسی حرفه ای) یاد بگیرید، حتما دوره آموزش آردوینو را مشاهده کنید.

PIN5 or RW (Read/Write) —————–ground (puts LCD in read mode eases the communication for user)

PIN6 or E (Enable) ——————-PD5 of uC

PIN7 or D0—————————–PB0 of uC

PIN8 or D1—————————–PB1 of uC

PIN9 or D2—————————–PB2 of uC

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

PIN10 or D3—————————–PB3 of uC

PIN11 or D4—————————–PB4 of uC

PIN12 or D5—————————–PB5 of uC

PIN13 or D6—————————–PB6 of uC

PIN14 or D7—————————–PB7 of uC

همانطور  که میبینید از ارتباط 8 بیت برای ال سی دی استفاده کردیم (D0-D7). همچنین میتوانیم از ارتباط 4 بیت استفاده کنیم یعنی (D4-D7) ولی برنامه نویسی پیچیده تر میشود و اجباری نیست. ما 8 بیت را انتخاب کردیم !

با مشاهده ی اتصالات ال سی دی  10 پین ال سی دی را به میکروکنترلر وصل میکنیم که 8 پین داده دارد و 2 پین برای کنترل است. خروجی ولتاژ توسط سنسور به طور کامل خطی نیست. و نویز ایجاد میکند برای رفع نویز باید خازن را در مسیر خروجی سنسور قرار بدهیم همانطور که درشماتیک نشان دادیم.

قبل از ادامه ، باید در مورد تبدیل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر صحبت کنیم، در مگا 32 میتوانیم ورودی آنالوگ را به هر کدام از هشت کانال پورت A بدهیم. مهم نیست که کدام را انتخاب کنیم، چون همه شان یکی هستند. میخواهیم کانال 0 یا پین 0 را از پورت A انتخاب کنیم.

از آنجایی که هدف اندازه گیری دمای اتاق هست، به دمای بالای 100 درجه نیاز نداریم، یعنی میتوانیم حداکثر مقدار را 2.5V تنظیم کنیم.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !
موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل سورس ، و …

برای دانلود فایل ها باید عضو آیرنکس باشید، تنها چند ثانیه زمان لازم است.

ورود / ثبت نام

[lrm_form default_tab=”register” logged_in_message=””]

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

2 نظر

    1. سلام ، نهایتا بعد 1 ساعت ارسال میشه و با اینکه میدونم براتون ارسال شده به همین ایمیلی که خریداری کردید دوباره ارسال شد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *