پروژه اتمل استودیوپروژه الکترونیکپروژه های AVRپروژه های اندازه گیری

پروژه راه اندازی سنسور فلکس با AVR و اتمل استودیو (Flex Atmel Studio)

سلام. پروژه سنسور Flex را با کامپایلر اتمل استودیو آماده کردیم! فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید!

پروژه سنسور فلکس اتمل استودیو

پروژه سنسور فلکس اتمل استودیو
پروژه سنسور فلکس اتمل استودیو

در این پروژه، سنسور فلکس را با میکروکنترلر مگا 8 راه اندازی میکنیم. در میکروکنترلمان، از ویژگی آنالوگ به دیجیتال 10bit استفاده میکنیم. اما ADC در میکروکنترلرمان، نمیتواند بیشتر از 5 ولت ورودی داشته باشد.

قطعات مورد نیاز پروژه سنسور فلکس AVR

سنسور فلکس چیست ؟

خب، سنسور فلکس یک مبدل هست و وقتی که شکل آن تغییر کند، مقاومت آن هم تغییر میکند! سنسور فلکس را میتوانید در تصویر زیر ببینید.
سنسور فلکس
سنسور فلکس
این حسگر (سنسور Sensor) برای حس کردن تغییرات خطی استفاده میشود. یعنی وقتی سنسور را خم کنیم، مقاومت زیاد میشود. میتوانید در تصویر زیر ببینید.
طرز کار سنسور فلکس
طرز کار سنسور فلکس

آنالوگ به دیجیتال در پروژه سنسور Flex

در حال حاضر، برای تبدیل این تغییر مقاومت، قصد داریم از مدار تقسیم ولتاژ استفاده کنیم. در این شبکه مقاومت، یک مقاومت ثابت و یک مقاومت متغیر داریم. همانطور که در تصویر زیر میبینید، R1 در اینجا یک مقاومت ثابت است و R2 سنسور فلکس است که به عنوان مقاومت عمل میکند. وقتی که مقاومت R2 تغییر میکند، Vout به صورت خطی تغییر میکند. بنابراین یک ولتاژ داریم که خطی تغییر میکند.
تقسیم ولتاژ سنسور فلکس اتمل استودیو
تقسیم ولتاژ سنسور فلکس اتمل استودیو

در حال حاضر، مهم این است که ورودی که برای تبدیل ADC در نظر گرفتیم کمتر از 50 میکرو آمپر است. زیرا جریانی که از خروجی مدار تقسیم ولتاژ (Vout) می آید درصد خطا را افزایش میدهد. در حال حاضر ما در مورد خطا و نویز نگرانی نداریم.

حتما ببینید :  ساخت دماسنج بدون تماس با آردوینو (مخصوص کرونا و ثبت در فرمت اکسل)

شماتیک راه اندازی سنسور فلکس با اتمل استودیو

ما دو عدد مقاومت داریم و یک مدار جدا کننده ایجاد میکنیم به طوری که برای 25 ولت Vin، ما 5 ولت Vout دریافت میکنیم. بنابراین در برنامه، ما باید مقدار Vout را در 5 ضرب کنیم تا ولتاژ ورودی واقعی برقرار بشود.

فیلم عملکرد مدار :کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : سورس کامل

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن