پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های فاصله سنج

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04

سلام عزیزان. پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04 رو آماده کردیم امیدواریم راضی باشید. فیلم عملکرد مدار رو از دست ندید !

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04
پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04

سنسور های التراسونیک ابزار های عالی ای برای اندازه گیری فاصله به صورت بی سیم هستند (منظورم از بی سیم همون از راه دور هستش) . از این سنسور های برای اندازه گیری عمق آب ، اندازه گیری از راه دور و … استفاده میشه . این روش اندازه گیری بسیار کار آمد هستش و فاصله ها رو با دقت بالایی به ما میده. تو این پروژه ما از سنسور التراسونیک (آلتراسونیک) برای تعیین فاصله استفاده میکنیم.

همچنین ببینید : پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک ( عدم برخورد ربات به مانع )

قطعات پروژه فاصله سنج آردوینو

  • آردوینو پرو مینی
  • ماژول سنسور التراسونیک HC-SR04
  • ال سی دی کاراکتری 16*2
  • منبع تغذیه 9V

پروژه التراسونیک HC-SR04 آردوینو

ما میدونیم که ارتعاش صدا نمیتونه از طریق جامدات نفوذ کنه !. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش میشه ، اونها از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکنن !. همونطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتونن از طریق جامد نفوذ کنن ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنن ، با همون سرعت برمیگردن به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده .!

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کنi. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده اولتراسونیک ایجاد می کنi، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای ارتعاش صدا منتظر می ماند. در حال حاضر بر اساس پارامترها، سرعت صدا (220m / s) و زمان گرفته شده برای اکو برای رسیدن به منبع، پالس خروجی متناسب با فاصله را فراهم می کنه.

پروژه التراسونیک آردوینو - فاصله سنج آردوینو پروژه آردوینو
پروژه التراسونیک آردوینو – فاصله سنج آردوینو پروژه آردوینو

همانطور که توی شکل نشان داده شده ، ما ابتدا باید سنسور را برای اندازه گیری فاصله راه اندازی کنیم، این یک سیگنال منطقی بلند در سنسور ترمینال برای بیش از 10uS است، بعد از آن یک ارتعاش صدا توسط سنسور ارسال میشه، پس از یک اکو، سنسور یک سیگنال در پین خروجی که متناسب با فاصله بین منبع و مانع فراهم می کنه .

فیلم عملکرد پروژه : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …
برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید مشاهده لیست پروژه های آردوینو
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را برای شما قرار دهم تا استفاده کنید. خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات شما را بشنوم و مشکلاتتان را پاسخگو باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن