پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04

سلام عزیزان. پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04 را آماده کردیم امیدواریم راضی باشید. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید!

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04
پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04

سنسور های التراسونیک ابزار های عالی ای برای اندازه گیری فاصله به صورت بی سیم هستند (منظور از بیسیم همان از راه دور است). از این سنسور ها برای اندازه گیری عمق آب، اندازه گیری از راه دور و … استفاده میشود. این روش اندازه گیری بسیار کار آمد است و فاصله ها را با دقت بالایی به ما میدهد. در این پروژه ما از سنسور التراسونیک (آلتراسونیک) برای تعیین فاصله استفاده میکنیم.

همچنین ببینید : پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک ( عدم برخورد ربات به مانع )

قطعات پروژه فاصله سنج آردوینو

  • آردوینو پرو مینی
  • ماژول سنسور التراسونیک HC-SR04
  • ال سی دی کاراکتری 16*2
  • منبع تغذیه 9V

پروژه التراسونیک HC-SR04 آردوینو

ما میدانیم که ارتعاش صدا نمیتواند از طریق جامدات نفوذ کند! بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش میشود، آنها از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکنند! همانطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتوانند از طریق جامد نفوذ کنند، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنند، با همان سرعت برمیگردند به سمت سنسور، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده است.

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم میکند. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده اولتراسونیک ایجاد می کند، و بعد از فرستادن یک ارتعاش، برای ارتعاش صدا منتظر میماند. در حال حاضر بر اساس پارامترها، سرعت صدا (220m / s) و زمان گرفته شده برای اکو برای رسیدن به منبع، پالس خروجی متناسب با فاصله را فراهم میکند.پروژه التراسونیک آردوینو - فاصله سنج آردوینو پروژه آردوینو

پروژه التراسونیک آردوینو – فاصله سنج آردوینو پروژه آردوینوهمانطور که در شکل نشان داده شده است، ما ابتدا باید سنسور را برای اندازه گیری فاصله راه اندازی کنیم، این یک سیگنال منطقی بلند در سنسور ترمینال برای بیش از 10uS است، بعد از آن یک ارتعاش صدا توسط سنسور ارسال میشود، پس از یک اکو، سنسور یک سیگنال در پین خروجی که متناسب با فاصله بین منبع و مانع است فراهم می کند.

فیلم عملکرد پروژه : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …
برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا