پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

پروژه فاصله سنج با آردوینو و سنسور التراسونیک

پروژه آردوینو فاصله سنج سنسور التراسونیک HC-SR04 را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید!

سنسور های التراسونیک ابزار های عالی ای برای اندازه گیری فاصله به صورت بی سیم هستند (منظور از بیسیم همان از راه دور است). از این سنسور ها برای اندازه گیری عمق آب، اندازه گیری از راه دور و … استفاده میشود. این روش اندازه گیری بسیار کار آمد است و فاصله ها را با دقت بالایی به ما میدهد. در این پروژه ما از سنسور التراسونیک (آلتراسونیک) برای تعیین فاصله استفاده میکنیم.

همچنین ببینید : پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک ( عدم برخورد ربات به مانع )

پروژه فاصله سنج با آردوینو

نحوه کار پروژه فاصله سنج التراسونیک

ما میدانیم که ارتعاش صدا نمیتواند از طریق جامدات نفوذ کند! بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش میشود، آنها از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکنند! همانطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتوانند از طریق جامد نفوذ کنند، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنند، با همان سرعت برمیگردند به سمت سنسور، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده است.

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم میکند. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده اولتراسونیک ایجاد می کند، و بعد از فرستادن یک ارتعاش، برای ارتعاش صدا منتظر میماند. در حال حاضر بر اساس پارامترها، سرعت صدا (220m / s) و زمان گرفته شده برای اکو برای رسیدن به منبع، پالس خروجی متناسب با فاصله را فراهم میکند.پروژه التراسونیک آردوینو - فاصله سنج آردوینو پروژه آردوینو

پروژه التراسونیک آردوینو – فاصله سنج آردوینو پروژه آردوینوهمانطور که در شکل نشان داده شده است، ما ابتدا باید سنسور را برای اندازه گیری فاصله راه اندازی کنیم، این یک سیگنال منطقی بلند در سنسور ترمینال برای بیش از 10uS است، بعد از آن یک ارتعاش صدا توسط سنسور ارسال میشود، پس از یک اکو، سنسور یک سیگنال در پین خروجی که متناسب با فاصله بین منبع و مانع است فراهم می کند.

قطعات پروژه فاصله سنج آردوینو

شماتیک پروژه فاصله سنج با برد آردوینو

  • آردوینو پرو مینی
  • ماژول سنسور التراسونیک HC-SR04
  • ال سی دی کاراکتری 16*2
  • منبع تغذیه 9V
موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …

پروژه ها رایگان هستند. برای دانلود فایل های پروژه باید در سایت عضو باشید. ثبت نام / ورود

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *