پروژه اتمل استودیوپروژه الکترونیکپروژه های AVRپروژه های فاصله سنج

پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو

براتون پروژه فاصله سنج التراسونیک با میکروکنترلر Atmega 32 و کامپایلر اتمل استودیو و ماژول آلتراسونیک SR04 آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار رو از دست ندید!

پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو

پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو
پروژه فاصله سنج التراسونیک اتمل استودیو

توی این پروژه ما میخوایم یک مدار برای اندازه گیری از راه دور بسازیم . این مدار با سنسور آلتراسونیک “HC-SR04” و میکروکنترلر AVR ایجاد شده. این سنسور از یک تکنیک به نام ECHO استفاده میکنه .! این تکنیک به این صورته که یک صدا رو آزاد میکنه و با زمان بازتاب اون صدا ، فاصله رو میسنجه !

مشاهده همه پروژه اتمل استودیو کلیک کنید

قطعات مورد نیاز پروژه التراسونیک اتمل استودیو

توضیحات سنسور التراسونیک HC SR04

ما میدونیم که ارتعاش صدا نمیتونه از طریق جامدات نفوذ کنه !. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش میشه ، اونها از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکنن !. همونطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتونن از طریق جامد نفوذ کنن ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنن ، با همون سرعت برمیگردن به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده .!

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کنi. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده اولتراسونیک ایجاد می کنi، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای ارتعاش صدا منتظر می ماند. در حال حاضر بر اساس پارامترها، سرعت صدا (220m / s) و زمان گرفته شده برای اکو برای رسیدن به منبع، پالس خروجی متناسب با فاصله را فراهم می کنه.

آموزش آلتراسونیک | فاصله سنج
آموزش آلتراسونیک | فاصله سنج

همانطور که توی شکل نشان داده شده ، ما ابتدا باید سنسور را برای اندازه گیری فاصله راه اندازی کنیم، این یک سیگنال منطقی بلند در سنسور ترمینال برای بیش از 10uS است، بعد از آن یک ارتعاش صدا توسط سنسور ارسال میشه، پس از یک اکو، سنسور فراهم می کنه یک سیگنال در پین خروجی که متناسب با فاصله بین منبع و مانع هستش.
این فاصله محاسبه شده هستش،

فاصله (در سانتی متر) = عرض خروجی پالس (در uS) / 58

توی اینجا عرض سیگنال باید در چندین مورد (میکرو دوم یا 10 ^ -6) گرفته بشه.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل سورس ، و …
برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید مشاهده لیست پروژه های آردوینو
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را برای شما قرار دهم تا استفاده کنید. خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات شما را بشنوم و مشکلاتتان را پاسخگو باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن