پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های صدا

پروژه اندازه گیری دسیبل صدا با آردوینو

سلام. پروژه آردوینو اندازه گیری صدا دسیبل را آماده کردیم. با این سورس کد صدا را بر حسب دسیبل اندازه گیری میکنیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندید.

پروژه آردوینو اندازه گیری صدا دسیبل

پروژه آردوینو اندازه گیری صدا دسیبل آیرنکس
پروژه آردوینو اندازه گیری صدا دسیبل آیرنکس

این روز ها به دلیل تراکم بالای جمعیت ، آلودگی صوتی اهمیت بیشتری پیدا کرده است. گوش یک انسان سالم میتواند از 0 دسیبل تا 140 دسیبل را بشنود که به محدوده 120 دسیبل تا 140 دسیبل نویز میگویند. میزان بلندی صدا معمولا با دسیبل بیان میشود. ما خیلی ابزار ها داریم که میتوانند صدا را بر حسب دسیبل اندازه گیری کنند. اما یک سری مشکل هست. مثلا ابزار های مخصوص این کار، گران هستندیا مثلا ما نمیتوانیم همیشه حواسمان به نرم افزار اندازه گیری صدا بگذاریم. ما در این پروژه آردوینو یک ابزار اندازه گیری صدا راه اندازی میکنیم.

ما در این پروژه آردوینو سعی میکنم تا حد ممکن دقیق صدا را اندازه گیری کنیم. همچنین مثل پروژه های دیگر آردوینو در موضوع صدا از یک مدار آمپلی فایر استفاده میکنیم. برای بررسی صحت مقادیر بدست آمده میتوانیم از برنامه اندروید Sound Meter استفاده کنیم. اگر هم که ابزار مخصوص اندازه گیری صدا را دارید که بهتر. ما در این پروژه میخواهیم مقدار بدست آمده از ADC را به دسیبل تبدیل کنیم . ما کدی را به آردوینو میدهیم که هر وقت مقدار صدا از 60 دسیبل بالا تر برود چراغ ال ای دی روشن شود! شما میتوانید به جای ال ای دی از بازر یا … استفاده کنید و یا مقدار آستانه را تغییر بدهید.

مدار سنجش پروژه میزان صدا با آردوینو

مدار سنجش پروژه میزان صدا با آردوینو

  • برد آردوینو
  • میکروفن
  • مقاومت و خازن
  • ماژول تقویت کننده صدا LM386 (آمپلی فایر)
  • نرم افزار آردوینو : دانلود آردوینو
موارد موجود در فایل : شماتیک کامل پروژه ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …

پروژه ها رایگان هستند. برای دانلود فایل های پروژه باید در سایت عضو باشید. ثبت نام / ورود

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *