پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های ربات

ساخت ربات عدم برخورد به مانع با آردوینو و التراسونیک

سلام. پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک ( عدم برخورد ربات به مانع ) آماده کردیم. در این پروژه آردوینو ما رباتی را میسازیم که با نزدیک شدن به مانع مثل دیوار متوقف میشود و تغییر مسیر میدهد.

پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک

پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک
پروژه آردوینو ربات با سنسور التراسونیک

ما در این پروژه یک ربات هوشمند را میسازیم که وقتی حرکت میکند به مانع برخورد نمیکند ، زیرا از سنسور التراسونیک استفاده کردیم تا مانع را تشخیص بدهد و جهت حرکت را تغییر بدهد. این سیستم که ما پیاده سازی کردیم باعث میشود ربات ما در محیط ناشناخته بدون برخورد به مانع حرکت کند. این میتواند یک ویژگی فوق العاده باشد! سیستم عدم برخورد به مانع زیاد ناشناخته نیست و در اکثر سازمان های نطامی مورد استفاده قرار گرفته و میگیرد و خواهد گرفت ! زیرا این سیستم باعث میشود ربات بتواند کار های خطرناکی را انجام بدهد که برای یک سرباز عادی ریسک بالایی دارد.

ما قبلا در وبسایت تخصصی الکترونیک آیرنکس پروژه های ساخت ربات دیگری را منتشر کردیم :

این پروژه شامل :

  • آشنایی با سنسور التراسونیک HC-SR04
  • استفاده از ماژول درایور موتور LM298N در پروژه آردوینو
  • ساخت ربات با ویژگی عدم برخورد با مانع

مدار پروژه ربات عدم برخورد با مانع آردوینو

مدار پروژه ربات عدم برخورد با مانع آردوینو

  • برد آردوینو
  • سنسور التراسونیک HC-SR04
  • ماژول درایو موتور LM298N
  • تایر ها و موارد مورد نیاز برای ساخت ماشین
  • دانلود کامپایلر آردوینو

سنسور التراسونیک در پروژه عدم برخورد ربات به مانع

خب ما باید یه اطلاعات کلی نسبت به سنسور التراسونیک داشته باشیم !

مطلب پیشنهادی :
راه اندازی سنسور PIR با AVR و اتمل استودیو (پروژه نور پله ای)
پروژه التراسونیک آردوینو
پروژه التراسونیک آردوینو

ما میدونیم که ارتعاش صدا نمیتونه از طریق جامدات نفوذ کنه !. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش میشه ، اونها از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکنن !. همونطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتونن از طریق جامد نفوذ کنن ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنن ، با همون سرعت برمیگردن به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده .!

پروژه التراسونیک آردوینو

سنسور التراسونیک “HC-SR04” یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کنi. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده اولتراسونیک ایجاد می کنi، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای ارتعاش صدا منتظر می ماند. در حال حاضر بر اساس پارامترها، سرعت صدا (220m / s) و زمان گرفته شده برای اکو برای رسیدن به منبع، پالس خروجی متناسب با فاصله را فراهم می کنه.

همانطور که توی شکل نشان داده شده ، ما ابتدا باید سنسور را برای اندازه گیری فاصله راه اندازی کنیم، این یک سیگنال منطقی بلند در سنسور ترمینال برای بیش از 10uS است، بعد از آن یک ارتعاش صدا توسط سنسور ارسال میشه، پس از یک اکو، سنسور یک سیگنال در پین خروجی که متناسب با فاصله بین منبع و مانع فراهم می کنه .

نحوه کار سنسور التراسونیک
نحوه کار سنسور التراسونیک
موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو و …

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *