پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های دما و رطوبت

پروژه آردوینو سیستم تشخیص باران + آموزش سنسور باران

سلام. برای کاربران وبسایت آیرنکس پروژه آردوینو سیستم تشخیص باران را آماده کردیم. در این پروژه ما از سنسور باران و آردوینو Uno استفاده کردیم.

پروژه آردوینو سیستم تشخیص باران

پروژه آردوینو سیستم تشخیص باران
پروژه آردوینو سیستم تشخیص باران

ما در این پروژه یک سنسور تشخیص باران را به برد آردوینو UNO متصل میکنیم. این سنسور میتواند قطره های آب را شناسایی کند و به برد Arduino اطلاع دهد. سیستم تشخیص باران میتواند در زمینه های مختلفی مثل زمین های کشاورزی و خودرو مورد استفاده واقع شود. همچنین میتوان از این پروژه برای پروژه آردوینو آبیاری خودکار استفاده کرد. همچنین در زمینه اتومبیل میتوانیم با استفاده از سنسور تشخیص باران ، در هنگام بارش برف پاک کن را به طور خودکار فعال کنیم یا سقف را ببندیم. همچنین میتوانیم پنجره های خانه را به طور اتوماتیک ببندیم. در این آموزش پروژه آردوینو ، ما یک سیستم تشخیص باران با استفاده از برد آردوینو و بازر میسازیم.

قطعات مورد نیاز پروژه تشخیص باران

  • برد آردوینو Uno
  • سنسور تشخیص باران
  • بازر

توضیحات سنسور تشخیص باران

قسمت تشخیص قطرات سنسور باران
قسمت تشخیص قطرات سنسور باران

ماژول مورد استفاده ما در این پروژه ، از دو قسمت تشکیل شده است. یک قسمت مدار تشخیص قطرات است و قسمت دیگر مدار کنترل. این ماژول به گونه ای طراحی شده است که در شرایط خشکی ، خروجی 5 ولت دارد. با مرطوب شدن صفحه تشخیص قطرات باران ، مقاومت بالا میرود و ولتاژ خروجی کم میشود. قسمت تشخیص قطرات 2 پین دارد و به قسمت کنترل متصل میشود.

قسمت کنترل سنسور باران
قسمت کنترل سنسور باران

قسمت کنترل حساسیت رطوبت را کنترل میکند و همچنین آنالوگ به دیجیتال را انجام میدهد. اگر مقدار آنالوگ زیر مقدار آستانه تنظیم شده باشد ، خروجی دیجیتال ماژول کم است. و اگر مقدار آنالوگ بیشتر از مقدار آستانه باشد ، خروجی دیجیتال زیاد است. برای مقایسه و تبدیل ، در ماژول از آی سی مقایسه کننده ولتاژ LM393 استفاده شده است.

حتما ببینید :  آموزش ساخت شمع (لامپ) الکترونیکی هوشمند با LDR و آپ امپ LM358

قسمت کنترل سنسور باران دارای 4 پین A0 ، D0 ، VCC و GND برای اتصال به Arduino است. و دارای 2 پین برای اتصال به قسمت تشخیص قطرات باران است.

همچنین این پروژه رو میتونید با سنسور های رطوبت و … هم بسازید اما نیاز به کمی تغییر در کد دارید.

نحوه آنالوگ به دیجیتال در سنسور باران

کار کردن ماژول سنسور باران ساده است. در یک روز آفتابی به دلیل خشک بودن صفحه تشخیص قطرات ، ماژول سنسور باران مقاومت بالایی در برابر ولتاژ دارد و این ولتاژ در پین خروجی ماژول 5 است. این 5 ولت در صورت خوانده شدن توسط پین آنالوگ آردوینو به صورت 1023 خوانده مشود. در هنگام باران ، آب باعث اقزایش رطوبت در صفحه تشخیص میشود که به نوبه خود باعث کاهش مقاومت میشود. از آنجا که مقاومت آن افزایش میابد ، ولتاژ خروجی نیز کاهش میابد.

هنگامی که تخته باران کاملا مربوط میشود و ولتاژ خروجی ماژول تقریبا 0 خواهد بود. اگر خروجی به پین آنالوگ آردوینو متصل شود ، این 0 ولت ، مقدار 0 خوانده میشود. اگر مقاومت به حدی باشد که ولتاژ خروجی 3 باشد ، مقدار آنالوگ خوانده شده توسط آردوینو 613 خواهد بود. فرمول یافتن مقدار ADC ، در پایین نوشته شده است.

ADC = (analog voltage value X 1023)/5

 

توضیحات مدار پروژه سیستم هشدار باران

قسمت تشخیص قطرات باران ، به قسمت کنترل سنسور باران وصل می شود. پین VCC قسمت کنترل به منبع تغذیه 5 ولت متصل است. پین GND به GND وصل شده است. پین D0 به هر پین دیجیتال آردوینو متصل می شود و آن پین باید به عنوان پین خروجی در برنامه اعلام شود. مشکلی که با پین D0 داریم این است که نمی توانیم مقدار دقیق ولتاژ خروجی را بدست آوریم. اگر خروجی از ولتاژ آستانه عبور کند ، در این صورت ماژول کنترل می تواند تغییر در خروجی را حس کند. اگر تغییر قابل توجهی در ولتاژ خروجی در ماژول تشخیص باران ایجاد شود ، باید بازر را فعال کنیم. به همین دلایل ، پین A0 به پین ​​آنالوگ آردوینو متصل شده و همین امر باعث می شود نظارت بر تغییر خروجی آسان شود. بازر که به عنوان اطلاع برای کاربر استفاده می شود ، می تواند به هر پین دیجیتال آردوینو متصل شود. اگر بازر بیش از 5 ولت نیاز دارد ، پس سعی کنید مدار رله یا ترانزیستور را وصل کنید و سپس جریان را به آن وصل کنید.

حتما ببینید :  آموزش پروژه سیستم حضور و غیاب اثر انگشت کارمندان با میکروکنترلر AVR و اتمل استودیو

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : فایل سورس آردوینو ، شماتیک کامل و …

برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

close
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید مشاهده لیست پروژه های آردوینو
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را برای شما قرار دهم تا استفاده کنید. خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات شما را بشنوم و مشکلاتتان را پاسخگو باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن