پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های امنیتی

پروژه آردوینو قفل کامپیوتر با RFID (لاگین ویندوز با تگ RFID)

سلام. پروژه آردوینو قفل کامپیوتر با RFID ( لاگین ویندوز با تگ آرفید ) را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید !

پروژه آردوینو قفل کامپیوتر با RFID

پروژه آردوینو قفل کامپیوتر با RFID
پروژه آردوینو قفل کامپیوتر با RFID

امروزه روش های متنوعی برای محافظت از کامپیوتر ها وجود دارد. مثل پسورد ، سنسور اثر انگشت ، تشخیص عنبیه ، تشخیص چهره و … . ما در این پروژه قصد داریم قفل ویندوز کامپیوتر و لپ تاپ را با استفاده زا تگ های RFID باز کنیم. ما در آردوینو برنامه ریزی میکنیم که دقیقا به چه تگ آرفیدی قفل را باز کند. در نهایت با انجام این پروژه میتوانیم قفل لپ تاپ یا کامیپوتر خود را فقط با نزدیک کردن برچسب های RFID باز کنیم. فیلم عملکرد مدار در پایین صفحه را ببینید.

قطعات مورد نیاز پروژه RFID آردوینو

  1. برد آردوینو Uno ( یا هر برد آردوینوی دیگر )
  2. ماژول RFID RC522
  3. تگ RFID

ماژول RFID RC522

ماژول RFID RC522
ماژول RFID RC522

انواع مختلفی از ماژول های RFID در بازار وجود دارد. ما در این پروژه آردوینو از ماژول آرفید RC522 مبتنی بر SPI استفاده میکنیم. این ماژول دارای قیمت مناسب و موجود در بازار ایران است. این ماژول دارای رابط SPI ، UART و I2C است. اما به طور پیشفرض با رابط SPI است. در این پروژه ، ماژول RC522 RFID نشان داده شده در بالا به آردوینو متصل  است و خود آردوینو به کامپیوتر یا لپتاپ متصل شده است. وقتی یک برچسب RFID در نزدیکی این خواننده قرار می گیرد ، Arduino شماره شناسه برچسب RFID را می خواند و آن را به رایانه می فرستد.

برای مشاهده همه پروژه های مربوط به RFID کلیک کنید : پروژه RFID

مدار پروژه قفل کردن ویندوز با تگ RFID

توضیحات مدار پروژه قفل کردن ویندوز با تگ آرفید
توضیحات مدار پروژه قفل کردن ویندوز با تگ آرفید

همانطور که می بینید اتصالات بسیار ساده هستند. از آنجا که ماژول RFID با ارتباط SPI کار می کند ، ما پین های MISO MOSI ، SCK و NSS را به پین های SPI برد آردوینو Uno وصل کرده ایم. ماژول RFID از پین 5 ولت Arduino تغذیه میشود. خود آردوینو UNO به لپ تاپ متصل است و از این رو می توانیم از طریق پورت USB لپ تاپ نیرو بگیریم.

مدار پروژه قفل کردن ویندوز با تگ RFID

آموزش تنظیم قفل RFID در ویندوز

بعد از متصل کردن ماژول آرفید و آردوینو ، کابل USB را بین آردوینو و سیستم وصل میکنیم. حالا باید پورت COM را برای Arduino پیدا کنید. برای یافتن پورت COM میتوانید از Device Manager یا مثل تصویر زیر از کامپایلر آردوینو استفاده کنید. توجه داشته باشید که این شماره پورت کام بعدا استفاده میشود در اینجا پورت کام من 1 است.

مطلب پیشنهادی :
پروژه اندازه گیری جریان آب با آردوینو و سنسور YFS201

 

پیدا کردن پورت COM
پیدا کردن پورت COM

حالا باید باید کد پروژه را در ماژول Arduino بارگذاری کنید. پس از کامپایل کد ، Serial Monitor را باز کنید. سپس برچسب RFID را روی ماژول RFID قرار دهید و 5 مقدار را روی مانیتور سریال مشاهده خواهید کرد. شما باید آن را کپی کرده و مانیتور سریال را ببندید. مانند زیر :

Serial Monitor برای RFID
Serial Monitor برای RFID

در فایل دانلودی ، یک پوشه به نام rfid_configuration وجود دارد ، درون آن دو پوشه به نام های 32 و 64 وجود دارد. با توجه به سیستم عامل خود وارد پوشه شوید و فایل RFIDcredentials.txt را باز کنید. مقادیر RFID را جایگذاری کنید و نام کاربری و رمز ورود سیستم را به روز کنید. اگر می خواهید دو کارت اضافه کنید ، همانند تصویر زیر ردیف دوم را اضافه کنید.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
تنظیم کارت RFID برای آردوینو
تنظیم کارت RFID برای آردوینو

سپس این فایل را ذخیره و ببندید. حالا  یادداشت RFIDCredSettings را باز کنید و پورت COM آردوینو را در آن به روز کنید و سپس ذخیره و ببندید. شماره پورت COM من 1 است ، ممکن است پورت COM شما متفاوت باشد. بقیه را مطابق شکل زیر به مقادیر پیش فرض بگذارید.

تنظیم پورت COM برای Arduino
تنظیم پورت COM برای Arduino

اکنون هر چهار مورد را کپی کرده و در C: \ Windows \ System32 قرار دهید. در صورت درخواست هر مجوز فقط روی Yes کلیک کنید . اکنون فایل Register را اجرا کنید تا تغییرات را ثبت کنید. هنگام فایل پرونده Register ، ممکن است کادر گفتگوی زیر را دریافت کنید.

هشدار ویندوز
هشدار ویندوز

Yes را بزنید. اکنون سیستم را قفل کرده و یک User دیگر به کامپیوتر شما اضافه شده است.

لاگین ویندوز با تگ آرفید
لاگین ویندوز با تگ آرفید

اکنون شما می تواند با استفاده از کارت RFID سیستم را باز کنید. به این معنی که اکنون دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور نداریم ، کافیست برچسب RFID را روی ماژول  RFID قرار دهید و بلافاصله ویندوز باز خواهد شد.

موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …

دانلود فایل های پروژه

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *