پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های اندازه گیری

آموزش ساخت سلف سنج و خازن سنج با آردوینو (اندازه گیری ضریب خود القایی با Arduino)

سلام. آموزش ساخت سلف سنج و خازن سنج با آردوینو (اندازه گیری ظرفیت خازن (خازن متر) و ظریب خود القایی میدان مغناطیسی هانری با Arduino) و فرکانس متر را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را ببینید.

آموزش ساخت سلف متر و خازن متر با Arduino

آموزش ساخت سلف متر و خازن متر با Arduino

همه با مولتی متر آشنا هستند که یک ابزار عالی برای اندازه گیری ولتاژ ، جریان ، مقاومت و … است. یک مولتی متر می تواند آنها را به راحتی اندازه گیری کند. اما گاهی اوقات ما نیاز به سنجش سلف و ظرفیت خازن داریم که با یک مولتی متر معمولی امکان پذیر نیست. برخی از مولتی متر های خاص وجود دارد که می توانند سلف و ظرفیت را اندازه گیری کنند اما پر هزینه هستند. ما قبلاً با استفاده از آردوینو فرکانس متر ، خازن متر و … را ساختیم. بنابراین امروز ما قصد داریم با استفاده از آردوینو یک سنجشگر القایی LC را بسازیم. در این پروژه ما مقادیر اندوکتانس و ظرفیت و فرکانس را در LCD 16×2 نشان خواهیم داد.

توضیحات پروژه سلف سنج و خازن سنج

نمایش فرکانس و ظرفیت و اندوکتانس در LCD

شماتیک کامل پروژه در فایل دانلودی قرار داده شده است. در این مدار LC Meter از آردوینو برای کنترل عملکرد پروژه استفاده کرده ایم. این مدار LC از یک سلف و یک خازن تشکیل شده است. برای تبدیل فرکانس سینوسی به موج مربع از آپ امپ یعنی 741 استفاده شده است. در اینجا ما یک دکمه فشاری داریم تا بتوانیم نحوه عملکرد را تغییر دهیم ، یعنی اندازه گیری اندوکتانس یا ظرفیت. از LCD 16×2 برای نشان دادن فرکانس ، ظرفیت و ظریب القایی استفاده می شود. یک پتانسیومتر 10k برای کنترل روشنایی LCD استفاده می شود. مدار با کمک آردوینو 5 ولت تغذیه می شود.

حتما ببینید :  پروژه شناسایی چهره با OpenCV و رزبری پای + فیلم عملکرد

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. برد آردوینو Uno
  2. IC آپ امپ 741
  3. باتری 3 ولت
  4. دیود 1n4007
  5. مقاومت 100 اهم
  6. مقاومت 10 کیلو اهم
  7. پتانسیومتر 10 کیلو اهم

توضیحات قسمت اول کد پروژه

کد کامل پروژه را میتوانید در فایل دانلودی مشاهده کنید. در قسمت اول کد ما کتابخانه ی ال سی دی کاراکتری را فراخوانی میکنیم. سپس پین های ال سی دی را تعریف میکنیم.

#include<LiquidCrystal.h>
LiquidCrystal lcd(A5, A4, A3, A2, A1, A0);

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو و …
برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

2 نظر

  1. سلام، برای تست خازن و سلف دو بایه ی این المان ها باید به کدام یک از پین های اردوینو یو نو وصل شود؟

    1. سلام جناب. شماتیک مدار قرار داده شده است فقط باید خازن و سلف را تغییر دهید. با توجه به شماتیک متصل کنید و خازن و سلف مستقیما به آردوینو متصل نمیشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن