پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

پروژه راه اندازی سنسور Tilt با آردوینو (حسگر تیلت چیست ؟ آموزش کامل اتصال به Arduino)

سلام. راه اندازی سنسور Tilt با آردوینو (آموزش کامل اتصال حسگر تیلت (شیب) به Arduino) را آماده کردیم. در پروژه هشدار زلزله استفاده میشود.

آموزش اتصال سنسور tilt به Arduino

سنسور تیلت یک حسگر الکترونیکی است که جهت گیری یک شی را تشخیص میدهد. این سنسور با نام های تیلت ، tilt ، کجی و شیب شناخته میشود. حسگر tilt با توجه به شیب ، خروجی خود را کم و زیاد میکند. در اصل یک توپ جیوه ای در این سنسور وجود دارد که حرکت میکند.

پروژه راه اندازی سنسور Tilt با آردوینو

در این پروژه آردوینو ما سنسور Tilt را با برد آردوینو Uno ارتباط میدهیم. ما بر اساس شیب سنسور ، یک LED و بازر را فعال میکنیم. هر زمان که سنسور را کج کنیم، ال ای دی روشن میشود و بازر نیز فعال میشود. از این مکانیزم برای ساخت سیستم های هشدار وقوع زلزله نیز استفاده میشود. فیلم عملکرد این پروژه را در انتهای صفحه میتوانید مشاهده کنید.

حتما ببینید :  پروژه هشدار وقوع زلزله با آردوینو

قطعات مورد نیاز پروژه

شماتیک کامل پروژه در فایل دانلودی قرار داده شده است.سنسور شیب به منبع تغذیه 5 ولت DC دارد. این 5 ولت را میتوانیم با استفاده از آردوینو Uno تامین کنیم.خروجی سنسور شیب به PIN4 آردوینو متصل میشود. LED به پین 2 آردوینو توسط یک مقاومت 220 اهمی متصل میشود. همچنین بازر به طور مستقیم به PIN3 Arduino متصل میشود.

  1. سنسور Tilt
  2. برد آردوینو UNO
  3. بازر
  4. ال ای دی
  5. مقاومت 220 اهم

سنسور Tilt چیست ؟

سنسور Tilt چیست ؟

سنسور تیلت همانطور که گفته شد یک ماژول حسگر شیب است که هنگام کج شدن پین خروجی آن بالا میرود. این سنسور هنگام کج شدن خروجی را بالا میبرد. همچنین دارای سه پایه است که VCC ، GND و خروجی هستند. این سنسور از دو الکترود و یک توپ جیوه ای تشکیل شده است که درون یک محفظه شیشه ای قرار گرفته اند. مدار داخلی حسگر شیب tilt در تصویر پایین نشان داده شده است.

نحوه کار سنسور شیب تیلت

در پایین دو حالت مختلف قرار گیری سنسور شیب را بررسی میکنیم.

حالت اول : عدم وجود شیب

در این حالت ، سنسور کج نیست و همانطور که در تصویر بالا میبینید جیوه مایع باعث اتصال دو الکترود میشود. در این جالت خروجی سنسور کم است و LED نیز روشن است.

حالت دوم : وجود شیب

نحوه کار سنسور شیب تیلت

در این حالت ، سنسور کج است و همانطور که در تصویر بالا میبینید دو الکترود توسط جیوه به هم متصل نیستند. در این جالت خروجی سنسور زیاد است و LED نیز خاموش است.

فیلم عملکرد مدار

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل و …

برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

close
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید مشاهده لیست پروژه های آردوینو
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را برای شما قرار دهم تا استفاده کنید. خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات شما را بشنوم و مشکلاتتان را پاسخگو باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن