پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

آموزش اتصال جوی استیک به آردوینو (پروژه کنترل LED با JoyStick و Arduino)

سلام. آموزش اتصال جوی استیک به آردوینو (کنترل LED با JoyStick و Arduino) را آماده کردیم.

پروژه کنترل ال ای دی با JoyStick و Arduino

وقتی کلمه جوی استیک را میشنویم، اولین چیزی که به ذهن ما می آید ، دسته کنترل بازی است. بله دقیقا با هم یکسان هستند. joy stick ها علاوه بر بازی کاربرد های زیادی از جمله در الکترونیک دارند. جوی استیک ها ترکیبی از دو پتانسیومتر برای X و Y هستند. ولتاژ از طریق پتانسیومتر ارسال میشود و توسط آردوینو خوانده میشود. مقدار ولتاژ آنالوگ خروجی از پتانسیومتر با تکان دادن جوی استیک تغییر میکند.

در این پروژه آردوینو ما با کنترل چهار چراغ ال ای دی بر حسب جهت حرکت جوی استیک نحوه اتصال جوی استیک به Arduino را یاد میگیریم.

ما قبلا پروژه های دیگری را با جوی استیک طراحی کرده ایم :

قطعات مورد نیاز

  1. برد آردوینو UNO
  2. ماژول جوی استیک
  3. ال ای دی – 5 عدد
  4. مقاومت 100 اهم – 3 عدد

ماژول جوی استیک چیست ؟

ماژول جوی استیک چیست ؟

ماژول جوی استیک دارای دو محور است یعنی افقی و عمودی. هر محور جوی استیک به یک پتانسیومتر یا مقاومت یا … متصل است. نقاط میانی به عنوان Rx و Ry قرار میگیرند. این پین ها به عنوان پین سیگنال خروجی برای جوی استیک قرار دارند. هنگامی که دسته جوی استیک را در محور افقی حرکت بدهیم، ولتاژ در پین Rx تغییر میکند.

مطلب پیشنهادی :
پروژه آنالوگ ساخت تلفن ساده با آپ امپ + آموزش کامل ایجاد ارتباط صوتی دوطرفه Op-amp

ولتاژ در Rx هنگامی که دسته را به جلو حرکت بدهیم افزایش پیدا میکند و ولتاژ در پین Rx هنگام حرکت به عقب کاهش پیدا میکند. همچنین وقتی که به سمت جلو حرکت بدهیم ولتاژ Ry افزایش پیدا میکند و وقتی به سمت پایین حرکت بدهیم ولتاژ در Ry کاهش پیدا میکند.

نحوه کار پروژه کنترل ال ای دی با جوی استیک

نحوه کار پروژه کنترل ال ای دی با جوی استیک

پس از بارگذاری کد روی آردوینو و اتصال اجزاء طبق شماتیک مدار، اکنون می توان LED ها را با Joystick کنترل کرد. می توانیم مطابق حرکت شافت Joystick چهار LED را روشن کنیم. جوی استیک همانطور که گفته شد دارای دو پتانسیلومتر در داخل آن است، یکی برای حرکت محور X و دیگری برای حرکت محور Y. هر پتانسیومتر از آردوینو 5 ولت می گیرد. بنابراین با حرکت جوی استیک ، مقدار ولتاژ تغییر می کند و مقدار آنالوگ در پین های آنالوگ A0 و A1 نیز تغییر می کند.

بنابراین ما در حال خواندن مقدار آنالوگ برای محور X و Y هستیم و چراغ ها را مطابق حرکت محور Joystick روشن می کنیم.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل ، شماتیک کامل

دانلود فایل های پروژه

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *