پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های بازی و سرگرمی

آموزش اندازه گیری فاصله بین دو وسیله (پروژه آردوینو با سنسور التراسونیک)

سلام. آموزش اندازه گیری فاصله بین دو وسیله (پروژه آردوینو با سنسور التراسونیک) را آماده کردیم.

پروژه محاسبه مسافت بین دو چیز با Arduino

سنسور اولتراسونیک (HC-SR04) معمولاً برای یافتن فاصله یک شی از یک نقطه خاص استفاده می شود. انجام این کار با آردوینو بسیار ساده است. اما در این پروژه آردوینو قصد داریم با این سنسور محبوب HC-SR04 چیز دیگری را امتحان کنیم. ما سعی خواهیم کرد فاصله بین دو سنسور اولتراسونیک را محاسبه کنیم، یعنی ما یک سنسور را درست می کنیم تا به عنوان فرستنده عمل کند و سنسور دیگر نیز به عنوان گیرنده عمل کند. با انجام این کار می توان موقعیت فرستنده را با استفاده از گیرنده های التراسونیک ردیابی کرد که این ردیابی مثلثی نامیده می شود. پیدا کردن فاصله بین دو سنسور ممکن است کار نسبتاً ساده ای باشد اما با چالش های اندکی روبرو میشویم که در این پروژه مورد بحث قرار می گیرد.

همچنین میتوانید از پروژه های زیر استفاده کنید :

قطعات مورد نیاز

  1. برد آردوینو Uno (یا هر مدل دیگری) – دو عدد
  2. ماژول سنسور التراسونیک HCSR04 – دو عدد

اندازه گیری فاصله بین دو سنسور اولتراسونیک (HC-SR04)

باید موج اولتراسونیک را از حسگر فرستنده منتقل کنیم و آن را با سنسور گیرنده دریافت کنیم.

حتما ببینید :  تشخیص پلاک خودرو با رزبری پای و پردازش تصویر OpenCV

ماژول فرستنده و ماژول گیرنده فاصله زیادی دارند و وقتی ماژول گیرنده موج را از ماژول فرستنده دریافت می کند ، نمی داند چه زمان فرستنده این موج خاص را ارسال می کند. بدون دانستن زمان شروع، نمی توان زمان طی شده را بد آورد و در نتیجه مسافت را محاسبه کرد. کار ماژول فرستنده و ماژول گیرنده باید همزمان شروع شود. این کار با روش زیر قابل دستیابی است.

اندازه گیری فاصله بین دو سنسور اولتراسونیک (HC-SR04)

در نمودار فوق ، Tx نشانگر حسگر فرستنده و Rx نشانگر حسگر گیرنده است. همانطور که نشان داده شده است سنسور فرستنده برای انتقال امواج التراسونیک در یک مدت مشخص شده اقدام میکند.

در سنسور گیرنده باید کاری کنیم که پین ​​Trigger زمانی فعال شود که دقیقاً در همان زمان پین فرستنده فعال شود. بنابراین در ابتدا ما به طور تصادفی باعث می شویم که گیرنده فعال شود و تا زمانی که پین ​​اکو پایین غیرفعال نشود فعال باقی می ماند. پین اکو تنها هنگامی که موج التراسونیک را از فرستنده دریافت می کند غیرفعال خواهد شد. بنابراین به محض غیرفعال شدن، می توانیم فرض کنیم که سنسور فرستنده فعال شده است. حال ، با این فرض به محض اینکه اکو کم شد می توانیم منتظر تأخیر شناخته شده باشیم و سپس Trigger گیرنده را تحریک کنیم. این کار می تواند تا حدودی Trigger فرستنده و گیرنده را هماهنگ کند و از این رو می توانید مدت زمان پالس اکو را با استفاده از pulseIn بخوانید و فاصله را محاسبه کنید.

نحوه کار پروژه محاسبه فاصله بین دو وسیله

اتصالات را مطابق با شماتیک مدار که در فایل دانلودی قرار داده شده است انجام دهید. سپس قسمت فرستنده ماژول گیرنده ، و قسمت گیرنده ماژول فرستنده را بپوشانید.

حتما ببینید :  پروژه اندازه گیری ولتاژ، جریان و قدرت با آردوینو (وات، ولت و آمپر متر)

پروژه محاسبه مسافت بین دو چیز با Arduino

سپس کدی که در فایل دانلودی قرار داده شده است را در برد های آردوینو قرار داده و سپس مانتیور سریال ماژول گیرنده را باز کنید. همانطور که در تصویر زیر میبینید باید بتوانید مسافت بین دو سنسور را محاسبه کنید.

توجه: این روش فقط یک ایدئولوژی است و ممکن است کاملا دقیق نباشد.

نحوه کار پروژه محاسبه فاصله بین دو وسیله

فیلم عملکرد مدار را ببینید به شما در نحوه کار این پروژه کمک خواهد کرد.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید.

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل

برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن