پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های اندازه گیریپروژه های دما و رطوبتپروژه های گاز

پروژه اندازه گیری کیفیت هوا با آردوینو (کربن دی اکسید، ترکیبات آلی و دما)

سلام. پروژه اندازه گیری کیفیت هوا با آردوینو (کربن دی اکسید CO2 ، میزان ترکیبات آلی فرار tvoc و دما) را آماده کردیم.

آموزش اندازه گیری کیفیت هوا با Arduino

“متأسفانه ، به نام پیشرفت ، ما هوا ، آب ، خاک و غذایی که می خوریم را آلوده کرده ایم.” بنابراین نظارت بر کیفیت هوا امروزه به دلیل آلودگی بسیار مهم است. برای طراحی سیستم نظارت بر کیفیت هوا به سنسور کیفیت هوا با دوام و قابل اعتماد نیاز داریم. اگرچه بسیاری از پارامترهای کیفیت هوا وجود دارد اما مهمترین آنها CO2 و TVOC است. بنابراین برای سنجش CO2 و TVOC ، ما از سنسور کیفیت هوا CCS811 استفاده می کنیم.

در این پروژه آردوینو ما میزان کربن دی اکسید ، TVOC و دما را توسط سنسور کیفیت هوا CCS811 بدست می آوریم و روی LCD کاراکتری نمایش میدهیم. یعنی ما یک پروژه سنجش کیفیت هوا و میزان آلودگی با استفاده از Arduino میسازیم.

TVOC چیست ؟

TVOC مخفف total volatile organic compounds به معنی میزان ترکیبات آلی فرار هوا است. ما میزان TVOC را با استفاده از سنسور CCS811 و آردوینو محاسبه میکنیم.

همچنین ما پروژه کیفیت هوا را مبتنی بر اینترنت ساخته ایم. میتوانید مشاهده کنید : پروژه اندازه گیری آلودگی هوا و نمایش در اینترنت با آردوینو (سنجش کیفیت هوا IoT)

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. برد آردوینو UNO
  2. حسگر کیفیت هوا CCS811
  3. پتانسیلومتر (10k)
  4. ال سی دی کاراکتری 16*2
مطلب پیشنهادی :
آموزش کنترل جهت و سرعت موتور DC با آردوینو

سنسور کیفیت هوا CCS811

سنسور کیفیت هوا CCS811

سنسور کیفیت هوا CCS811 یک سنسور گاز دیجیتال با قدرت بسیار کم است که یک سنسور گاز MOX (اکسید فلزی) را برای شناسایی طیف گسترده ای از VOC ها (ترکیبات ارگانیک فرار) برای نظارت بر کیفیت هوا در داخل با یک MCU یکپارچه (واحد میکروکنترلر) در اختیار دارد.

مشخصات کامل و کتابخانه این سنسور : مشخصات سنسور کیفیت هوا CCS811 + دانلود کتابخانه آردوینو

در این پروژه Arduino ما از این سنسور برای سنجش TVOC و CO2 موجود در محیط و نمایش داده ها بر روی LCD 16 * 2 استفاده می کنیم.

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل

KeifHav(irenx.ir) دانلود فایل های پروژه

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *