پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های ربات

ساخت ربات تمیز کننده سطوح با آردوینو (پروژه ربات نظافتچی و پاک کننده کف Arduino)

سلام. پروژه ساخت ربات تمیز کننده سطوح با آردوینو (ربات نظافتچی و پاک کننده کف Arduino) را آماده کردیم.

پروژه ربات تمیز کننده کف با Arduino

پاک کننده های کف چیز جدیدی نیستند، اما همه آنها یک مشکل مشترک دارند. همه آنها بسیار گران هستند. در این پروژه آردوینو ، یک ربات تمیز کننده اتوماتیک خانگی درست خواهیم کرد که هزینه کمی میخواهد. این روبات با استفاده از سنسور التراسونیک می تواند موانع و اشیاء جلوی خود را تشخیص داده و به آن ها برخورد نمیکند و کف خانه را تمیز میکند. ربات نظافتچی ما برای تمیز کردن کف دارای یک برس کوچک است که به آن وصل شده است.

قطعات مورد نیاز

  1. برد آردوینو Uno
  2. سنسور التراسونیک HC-SR04
  3. شیلد درایور موتور آردوینو
  4. منبع تغذیه برای تامین برق موتور ها (باتری ، پاور بانک یا …)
  5. یک برس
  6. پد اسکراب

سنسور های التراسونیک چطور کار میکنند ؟

ما باید یک اطلاعات کلی نسبت به سنسور التراسونیک داشته باشیم. ما میدانیم که ارتعاش صدا نمیتواند از طریق جامدات نفوذ کند. بنابراین وقتی یک منبع صدا باعث ایجاد ارتعاش شود ، آن ارتعاش از طریق هوا با سرعت 220 متر در هر ثانیه حرکت میکند. همانطور که گفتیم این ارتعاش ها نمیتوانند از طریق جامدات نفوذ کنند ، یعنی وقتی به یک سطح مثل دیوار برخورد کنند ، با همان سرعت برمیگردند به سمت سنسور ، این تکنیک اکو (ECHO) نامگذاری شده است.

سنسور های التراسونیک چطور کار میکنند ؟

سنسور التراسونیک HC-SR04 یک سیگنال خروجی متناسب با فاصله بر اساس اکو فراهم می کند. سنسور در اینجا یک لرزش صدا را در محدوده سنسور ایجاد می کند، و بعد از فرستادن یک ارتعاش ، برای بازگشت صدا منتظر می ماند.

فرستنده یک موج التراسونیک را در فرکانس 40 هرتز ساطع می کند ، این موج از طریق هوا عبور می کند و هنگامی که یک جسم را حس می کند باز میگردد. امواج برگشتی توسط گیرنده مشاهده می شود. اکنون می دانیم زمان لازم برای بازتاب و بازگشت این موج گرفته شده است و سرعت موج التراسونیک 3400 سانتی متر در ثانیه است. با استفاده از این اطلاعات و فرمول زیر میتوان فاصله را حساب کرد [ فاصله = سرعت موج * زمان ]

حتما ببینید :  پروژه ربات جاروبرقی هوشمند با آردوینو و التراسونیک

مونتاژ قطعات روبات تمیز کننده کف

 

مونتاژ قطعات روبات تمیز کننده کف

آردوینو را روی شاسی سوار کنید. اطمینان حاصل کنید که در صورتی که شاسی شما از فلز ساخته شده است ، هیچ اتصال کوتاهی نداشته باشد. موتورها را با چرخ و شاسی با استفاده از پیچ ها ایمن کنید.برس و پد اسکراب را در جلوی شاسی قرار دهید.

شماتیک مدار پروژه ربات نظافتچی

مدار این ربات تمیز کننده خانه بسیار ساده است. همانطور که در زیر میبینید، سنسور اولتراسونیک به آردوینو متصل میشود و شیلد درایور موتور را روی برد Arduino قرار دهید. لینک دانلود شماتیک و کد کامل پروژه در انتهای صفحه قرار داده شده است.

شماتیک مدار پروژه ربات نظافتچی

پین تریگر اولتراسونیک به پین ​​12 در آردوینو متصل است، پین اکو به پین ​​13 ، پین ولتاژ به پین ​​5 ولت و پین GND به پین ​​GND وصل می شود. پین اکو و پین Trigger به Arduino Uno اجازه می دهند تا با سنسور ارتباط برقرار کند.

شیلد موتور باید حداقل 2 خروجی داشته باشد و آنها باید به 2 موتور شما متصل شوند. به طور معمول ، این خروجی ها دارای برچسب های “M1” و “M2” یا “Motor 1” و “Motor 2” هستند. باتری و پاوربانک خود را به ترتیب به شیلد موتور و آردوینو وصل کنید.

فیلم عملکرد پروژه ربات تمیز کننده سطوح

مشاهده فیلم زیر به شما در درک این پروژه کمک میکند.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل

برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا