پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

آموزش کنترل چند سروو موتور با آردوینو (اتصال Servo Motor به Arduino)

سلام. آموزش کنترل چند سروو موتور با آردوینو (اتصال Servo Motor به Arduino) را آماده کردیم.

آموزش کنترل چهار Servo Motor به Arduino

استفاده از یک یا دو سروو به آردوینو آسان است اما اگر بخواهیم از بیش از یک سروو موتور استفاده کنیم باید چکار کنیم؟ در این پروژه آردوینو ما به شما نشان میدهیم که چگونه میتوان چند سروو موتور را به Arduino متصل کرد. اگر همه سروو موتور ها را به پین های تغذیه آردوینو متصل کنیم، آنها به دلیل کمبود جریان به درستی کار نمیکنند. بنابراین شما باید از منبع تغذیه جداگانه برای موتور ها استفاده کنید. یا از آداپتور 5 ولت 2 آمپر یا باتری 9 ولت.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. برد آردوینو UNO
  2. سروو موتور – چهار عدد

سروو موتور چیست؟

موتورهای سروو در شکل ها و اندازه های مختلفی موجود هستند. یک سروو موتور 3 سیم دارد، یکی برای ولتاژ مثبت دیگر برای زمین و آخرین مورد برای تنظیم موقعیت. سیم RED به برق متصل شده است، سیم سیاه به زمین وصل شده است و سیم YELLOW به آردوینو وصل میشود.

سروو موتور چیست؟

سروو موتور ترکیبی از موتور DC ، سیستم کنترل موقعیت و چرخ دنده ها است. موقعیت شافت موتور DC توسط چرخه وظیفه سیگنال PWM تنظیم می شود. اطلاعات مربوط به موقعیت شفت از طریق پین آردوینو ارسال می شود.

نحوه کنترل سروو موتور با PWM

فرکانس سیگنال PWM (تعدیل پهنای پالس) بسته به نوع سرو موتور می تواند متفاوت باشد. نکته مهم در اینجا ، چرخه وظیفه سیگنال PWM است. بر اساس چرخه وظیفه موقعیت سروو موتور تنظیم میشود. اگر نمیدانید چرخه وظیفه چیست مطلب زیر را بخوانید.

مطلب پیشنهادی :
آموزش کامل کنترل سرعت موتور DC با Arduino ، پتانسیومتر و PWM (آموزش آردوینو #5)

در تصویر زیر نحوه تنظیم شافت سروو موتور با استفاده از PWM را میبینید.

آموزش کنترل چند سروو موتور با آردوینو

به طور مثال برای اینکه شافت به ساعت 12 درجه منتقل شود ، زمان روشن بودن سیگنال باید 1.5ms باشد و زمان خاموش باید 16.5ms باشد. این نسبت توسط سیستم کنترل در سروو رمزگشایی می شود و موقعیت را بر اساس آن تنظیم می کند. PWM در پروژه با استفاده از ARDUINO UNO تولید می شود.

فیلم عملکرد مدار

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل

دانلود فایل های پروژه

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *