پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

برقراری ارتباط سریال RS485 بین دو برد آردوینو

مدار پروژه اتصال دو برد آردوینوسلام. پروژه ارتباط بین دو برد آردوینو ( پروژه PWM ال ای دی با آردوینو ) را آماده کردیم که با آن بین دو برد آردوینو ارتباط برقرار میکنیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندید !

پروژه ارتباط بین دو برد آردوینو

"<yoastmark

ما در این پروژه بین دو برد آردوینو اتصال برقرار میکنیم و در یک برد میزان نور ال ای دی که متصل به برد دیگر هست را مشخص میکنیم و همچنین مقدار PWM را در ال سی دی کاراکتری نشان میدهیم. برای این کار باید پروتکل انتخابی مناسبی داشته باشیم ، انتخاب این پروتکل ارتباطی برای برقراری ارتباط بین میکروکنترلر ها و دستگاه های جانبی بخش مهمی از سیستم است . زیرا انتخاب ما میتواند باعث تغییر مسائل مربوط به هزینه ، انتقال سریعتر ، مسافت و … شود.

پیشنهاد میکنم قبل از خواندن ادامه مطلب، نگاهی به مقاله های ارتباط سریال و آنالوگ به دیجیتال بیاندازید.

در این آموزش پروژه آردوینو با ارتباط با سریال RS-485 بین دو برد آردوینو آشنا میشویم. ما از پتانسیومتر 10 کیلو اهم برای تغییر میزان ADC و نور ال ای دی استفاده میکنیم.

این پروژه شامل :

 • آشنایی با پروتکل ارتباطی سریال RS-485
 • آشنایی با ماژول MAX485 TTL RS485
 • ایجاد یک جریان PWM توسط آردوینو
 • انتقال جریان PWM به برد آردوینوی دیگر

مدار پروژه اتصال دو برد آردوینو

پروتکل ارتباطی سریال RS-485 در پروژه PWM ال ای دی با آردوینو

RS-485 یک پروتکل ارتباط سریال هستش که نیاز به پالس Clock نداره . این سریال از یک تکنیک به نام سیگنال دیفرانسیل برای انتقال داده های باینری از یک دستگاه به دستگاه دیگه استفاده میکنه !

روش انتقال سیگنال دیفرانسیل چیست ؟

روش سیگنال دیفرانسیل با ایجاد ولتاژ دیفرانسیل با استفاده از 5 ولت مثبت و منفی کار میکند. این یک ارتباط Half Duplex رو در هنگام استفاده از دو سیم فراهم میکند و Full Duplex به 4 سیم نیاز داره !

این روش با سریال RS-485 سرعت انقتا داده رو با بیشتر از 30 مگابایت بر ثانیه فراهم میکنه ! همچنین حداکثر فاصله انتقال داده بالاتری رو در مثایسه با پروتکل RS-232 فراهم میکنه ! زیرا حداکثر فاصله رو تا 1200 متر افزایش میده ! و خیلی از ویژگی های بسیار خوبِ دیگه !

RS-485 در آردوینو

روژه PWM ال ای دی با آردوینو
روژه PWM ال ای دی با آردوینو

برای استفاده از RS-485 در آردوینو ، ما به یک ماژول با نام MAX485 TTL RS485 که مبتنی بر Maxim MAX485 IC است نیاز داریم زیرا همونطور که گفتیم ارتباط سریال رو در مسافت های طولانی 1200 متر و به صورت دو طرفه انجام میده !

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

ماژول MAX485 TTL RS485 به ولتاژ 5 ولت نیاز داره تا خودش رو با درگاه های سریال برد های آردوینو و میکروکنترلر هاش همگام کنه !

ویژگی های ماژول RS485 :

 • ولتاژ 5 ولت
 • تراشه MAX485 روی صفحه
 • مصرف برق کم برای ارتباطات RS485
 • گیرنده محدود به سرعت
 • پایانه 2P قدم 5.08 میلی متری
 • سیم کشی ارتباطی راحت RS-485
 • تمام پین های تراشه منجر به کنترل از طریق میکروکنترلر می شوند
 • اندازه: 14*44 میلی متر

 

موارد موجود در فایل : شماتیک ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …

پروژه ها رایگان هستند. برای دانلود فایل های پروژه باید در سایت عضو باشید. ثبت نام / ورود

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *