پروژه PICپروژه الکترونیکپروژه های اندازه گیریپروژه های دما و رطوبت

پروژه دماسنج و رطوبت سنج PIC ( آموزش کامل اندازه گیری دما با سنسور DHT11 )

سلام. پروژه دماسنج و رطوبت سنج PIC ( آموزش کامل اندازه گیری دما با سنسور DHT11 ) را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را از دست ندید !

پروژه دماسنج و رطوبت سنج PIC

پروژه دماسنج و رطوبت سنج PIC

اندازه گیری دما و رطوبت در بسیاری از پروژه ها مانند خانه هوشمند ، کنترلمحیط زیست ، ایستگاه هواشناسی و … استفاده میشود. محبوب ترین سنسور های دما LM35 و DHT11 هستند.در این آموزش می آموزیم که چگونه می توان سنسور DHT11 را با PIC16F87A که یک میکروکنترلر PIC است اتصال داد. ما در این پروژه PIC ، دما و رطوبت را با استفاده از سنسور دما و رطوبت DHT11 اندازه میگیریم سپس برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از میکروکنترلر PIC16F87A  استفاده میکنیم. و در نهایت با استفاده از ال سی دی کاراکتری 16*2 اطلاعات را نمایش میدهیم. اگر در استفاده از میکروکنترلرهای PIC کاملاً تازه کار هستید می توانید از سری آموزش PIC سایت آیرنکس استفاده کنید.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. ال سی دی کاراکتری 16*2
  2. میکروکنترلر PIC16F877A ( مشاهده دیتاشیت )
  3. منبع تغذیه 5 ولت 500 میلی آمپر
  4. مقاومت 4.7 کیلو اهم (2 عدد)
  5. مقاومت 1 کیلو اهم
  6. کریستال 20mHz
  7. خازن 33pF (دو عدد)
  8. سنسور DHT11

مشخصات سنسور دما و رطوبت DHT11

این سنسور قابلیت تشخیص دما در محدوده 0-50 درجه سانتی گراد را دارد. و دقت اندازه گیری دمای سنسور +-2 است. همچنین بخش رطوبت سنج این حسگر میتواند در محدوده 20 تا 90 درصد با دقت +-5% فعالیت کند.

سنسور دما و رطوبت DHT11

سنسور DHT11 هم به صورت ماژول و هم به صورت سنسور در دسترس است. در این پروژه ما از سنسور استفاده میکنیم. تنها تفاوت سنسور و ماژول در این است که ماژول دارای یک خازن و یک مقاومت متصل به پین خروجی است. بنابراین اگر از ماژول استفاده میکنید نیاز نیست که مقاومت و خازن را اضافه کنید.

همانطور که در تصویر بالا میبینید سنسور دما DHT11 دارای یک پوشش آبی رنگ و گاهی هم سفید است. در داخل این پوشش ، دو قسمت مهم داریم که باعث میشوند رطوبت و دما حس شوند. قسمت اول یک جفت الکترود است. مقاومت الکتریکی بین این دو الکترود توسط یک بستر نگهدارنده رطوبت تغییر میکند. همچنین توجه داشته باشید که رطوبت نسبی با رطوبت واقعی متفاوت است. رطوبت نسبی میزان آب موجود در هوا را نسبت به دمای هوا اندازه گیری می کند.

قسمت دیگر یک سطح نصب شده NTC Thermistor است. اصطلاح NTC به معنای ضریب دمای منفی است. در صورت افزایش دما مقدار مقاومت کاهش خواهد یافت. خروجی این سنسور در کارخانه کالیبره شده است و از این رو به عنوان یک برنامه نویس نیازی به نگرانی در مورد کالیبراسیون سنسور نداریم.

دیتاشیت سنسور DHT11

پین 1 به VDD متصل شده است و پین 4 به GND متصل است. پین دوم پین داده است که برای ارتباط استفاده می شود. این پین دیتا به مقاومت مقاومت 5k نیاز دارد. با این حال ، سایر مقاومت هایی مانند 4.7k به 10k نیز می توانند استفاده شوند. پین 3 به هیچ چیز وصل نمی شود. بنابراین نادیده گرفته می شود.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

نحوه ارتباط سنسور DHT11 با میکروکنترلر PIC

DHT11 برای شروع ارتباط به یک سیگنال شروع از میکروکنترلر نیاز دارد. بنابراین ، هر بار MCU باید یک سیگنال برای شروع به سنسور DHT11 بفرستد تا از آن درخواست کند که مقادیر دما و رطوبت را ارسال کند. پس از تکمیل سیگنال شروع ، DHT11 یک سیگنال پاسخ می فرستد که شامل اطلاعات دما و رطوبت است.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل ، شماتیک کامل و …

پروژه ها رایگان هستند. برای دانلود فایل های پروژه باید در سایت عضو باشید. ثبت نام / ورود

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *