پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیک

آموزش ایجاد موج دندان اره ای با آپ امپ LM358 و IC 555 (پروژه Op-amp آنالوگ)

سلام. آموزش ایجاد موج دندان اره ای با آپ امپ LM358 و IC 555 (پروژه Op-amp آنالوگ) را آماده کردیم.

آموزش کامل ایجاد موج دندان اره ای

آموزش کامل ایجاد موج دندان اره ای

انواع مختلفی از شکل های موج مانند موج سینوسی ، موج مربع ، موج مثلثی ، موج شیب دار ، موج اره ای و … وجود دارد. ما قبلاً مدار مولد موج مثلثی را طراحی کرده ایم. حالا ، در این آموزش پروژه آپ امپ ما میفهمیم که چگونه می توان مدار سازنده موج اره ای را با استفاده از Op-amp و IC تایمر 555 طراحی کرد.

شکل موج اره ای یک شکل موج غیر سینوسی است و به نظر می رسد شبیه به یک موج مثلثی است. این شکل موج به دلیل اینکه از نظر ظاهری شبیه به دندان اره است ، به عنوان دندان اره ای نامیده می شوند. شکل موج Sawtooth با شکل موج مثلثی تفاوت دارد زیرا یک موج مثلثی با افزایش و ریزش یکسان حرکت میکند در حالی که یک موج اره ای از صفر به حداکثر مقدار اوج خود افزایش می یابد و سپس به سرعت به صفر می رسد. موج دندان اره ای (Sawtooth) در فیلترها ، مدارهای تقویت کننده ، گیرنده های سیگنال و … مورد استفاده قرار می گیرد. شکل ایده آل موج Sawtooth در زیر نشان داده شده است:

شکل موج دندان اره ای

برای ساخت این مدار ما به آپ امپ نیاز داریم. ما از op-amp LM358 که بسیار ارزان و در دسترس است استفاده کردیم. دیتاشیت پین های آپ امپ LM358 را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

دیتاشیت پین های آپ امپ LM358

نحوه کار مولد موج دندان اره ای با آپ امپ

به شماتیک مدار در پایین صفحه دقت کنید. برای تولید شکل موج، از آی سی تایمر 555 و دو عدد LM358 Op-amp استفاده کرده ایم. در اینجا از 555 Timer IC در حالت astable استفاده می شود. با تعویض R1 با پتانسیومتر می توانید سرعت رمپ را تنظیم کنید. در اینجا ، اولین op-amp به عنوان یک بافر معکوس تغییر سطح کار می کند. از آنجا که این یک بافر معکوس است ، قسمت پایین رمپ به قسمت بالایی رمپ معکوس تبدیل می شود.

سپس ، خروجی این Op-amp به پتانسیومتر P1 وصل می شود که برای تنظیم بزرگی سیگنال استفاده می شود. و از Op-amp O2 برای تنظیم افست سیگنال DC استفاده می شود. و خروجی از پایانه خروجی Op-amp O2 گرفته می شود.

اسیلوسکوپ به این خروجی و به پالس تریگر که از ترمینال خروجی آی سی 555 می آید متصل می شود. بنابراین پس از اتصال هر دو پروب اسیلوسکوپ ، خروجی شکل موج اره مانند تصویر زیر خواهد بود:

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

نمایش موج دندان اره ای در اسیلوسکوپ

قطعات مورد نیاز پروژه

 1. IC آپ امپ LM358 – دو عدد
 2. IC تایمر 555
 3. ترانزیستور BC557
 4. پتانسیومتر 10 کیلو اهم – دو عدد
 5. مقاومت 4.7 کیلو اهم
 6. مقاومت 10 کیلو اهم – سه عدد
 7. مقاومت 22 کیلو اهم – سه عدد
 8. مقاومت 100 کیلو اهم – سه عدد
 9. خازن 0.1uf
 10. خازن 1uf
 11. خازن 4.7uf
 12. خازن 10uf
 13. منبع تغذیه 9 ولت

شماتیک کامل مدار

شماتیک کامل مدار

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *