پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیک

پروژه آنالوگ ساخت باتری مانیتور (آموزش نمایش شارژ باتری با LED)

سلام. پروژه آنالوگ ساخت باتری مانیتور (آموزش نمایش شارژ باتری با LED) را آماده کردیم.

آموزش مشاهده وضعیت باتری با آپ امپ

بعضی وقت ها در پروژه هایی که از باتری استفاده میکنند با مشکلی روبرو میشویم که نمیدانیم باتری شارژ دارد یا تخلیه شده است. برای آزمایش یک روش متداول وجود دارد که استفاده از ولت متر است. ولت متر در مولتی متر موجود است اما در اینجا ما یک مدار مانیتور باتری را میسازیم که اتصال آن به مدار راحت است و میتوانیم باتری ها را آزمایش کنیم. ما در این پروژه آنالوگ از ال ای دی ها برای نمایش وضعیت باتری استفاده میکنیم.

قطعات مورد نیاز

  1. آپ امپ LM358
  2. مقاومت 10k اهم – 1 عدد
  3. 220 اهم مقاومت – 4 عدد
  4. پتانسیومتر 10 کیلو اهم – 4 عدد
  5. باتری 9 ولت
  6. ال ای دی – 4 عدد

آی سی LM358 چیست ؟

LM358 یک تقویت کننده عملیاتی است که دارای دو آپ امپ در یک تراشه است. این قطعه یک op-amp با هدف کلی است که می تواند در بسیاری از حالت ها از قبیل مقایسه کننده، یکپارچه ساز، تقویت کننده، تمایز دهنده و … پیکربندی شود.

شماتیک مدار و نحوه کار پروژه مانیتورینگ باتری

در این مدار ما برای مقایسه ولتاژها از دو آی سی LM358 استفاده کرده ایم.  در اینجا ما با استفاده از پتانسیومتر ولتاژ های مرجع برای هر مقایسه کننده تعیین کرده ایم. برای مقایسه اول ، ولتاژ مرجع 8.0 ولت ، برای مقایسه دوم 7.0 ولت ، برای سوم 6.0 ولت و برای آخرین 5.0 ولت تنظیم کرده ایم. کار این پروژه مانیتور باتری بسیار آسان است. وقتی ما هر باتری را به ترمینال باتری وصل کنیم ، LED ها بسته به ولتاژ باتری می درخشند.

آموزش مشاهده ظرفیت باتری با آپ امپ 

فرض کنید اگر ولتاژ  باتری از 8.0 ولت بیشتر باشد، هر چهار LED روشن خواهند شد. این بدان معنی است که باتری در وضعیت خوبی قرار دارد. اگر ولتاژ باتری بیشتر از 7.0 ولت و کمتر از 8.0 ولت باشد، سه LED درخشان می شوند و چراغ اول خاموش می شود. این بدان معنی است که باتری در مرحله متوسط ​​قرار دارد. اگر ولتاژ باتری بیشتر از 6.0 ولت و کمتر از 7.0 ولت باشد، دو LED خاموش می شوند و دو LED روشن می مانند. اگر ولتاژ باتری بیشتر از 5.0 ولت باشد و کمتر از 6.0 ولت باشد ، سه LED خاموش می شوند و 1 ال ای دی می درخشد. این بدان معنی است که باتری بسیار ضعیف است. و اگر ولتاژ باتری کمتر از 5 ولت باشد، هیچ LED نمی درخشد و این بدان معنی است که ولتاژ باتری زیر 5 ولت است.

[irp posts=”5430″ name=”آموزش اندازه گیری ولتاژ باتری با آردوینو (پروژه ولتاژ متر Arduino)”]
شماره مقایسه کننده وضعیت LED ها ولتاژ مرجع وضعیت
1 همه روشن 8.0 ولت خوب
2 3 تا روشن 7.0 ولت متوسط
3 2 تا روشن 6.0 ولت ضعیف
4 1 تا روشن 5.0 ولت خیلی ضعیف
همه خاموش خاموش

شما میتوانید مقادیر ولتاژ مرجع را با استفاده از 4 پتانسیومتر قرار داده شده در مدار تغییر دهید.

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *