پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیکپروژه های بازی و سرگرمی

پروژه آنالوگ راه اندازی برف پاک کن اتوماتیک (آموزش کامل ساخت سنسور تشخیص باران)

سلام. پروژه آنالوگ راه اندازی برف پاک کن اتوماتیک (آموزش کامل ساخت با IC 555 و LM358) را آماده کردیم.

پروژه آنالوگ ساخت برف پاک کن خودکار با سنسور باران

حتما تا حالا سیستم اتوماتیک برف پاک کن را در خودرو های لوکس دیده اید که در صورت وجود باران یا برف در شیشه جلوی اتومبیل، شیشه پاک کن ماشین فعال میشود. برف پاک کن الکترونیکی وسیله ای بسیار متداول است که در اتومبیلی وجود دارد که آب را در هنگام باران و برف از روی شیشه جلو ماشین پاک کند.

ما در این پروژه آنالوگ میخواهیم یک سیستم شیشه پاک کن خودکار ماشین را با استفاده از آی سی تایمر 555 و آپ امپ LM358 بسازیم. همچنین میتوانیم سنسور تشخیص باران را خودمان بسازیم تا هزینه ها کمتر شود.

حتما ببینید :  پروژه آردوینو سیستم تشخیص باران + آموزش سنسور باران

ما پروژه برف پاک کن اتوماتیک را به چهار قسمت تبدیل میکنیم. بخش اول شامل آی سی 555 و بخش دوم مقایسه کننده ولتاژ LM358 است. بخش سوم دارای موتور درایور L293D است و بخش چهارم نیز سنسور باران است.

آموزش ساخت سنسور تشخیص باران در خانه

سنسور باران که به آن Rain Detector یا Water Detector گفته میشود، به فراوانی در فروشگاه های الکترونیکی آنلاین و غیرآنلاین موجود است. اما میتوانید آن را به راحتی در خانه خود بسازید. برای ساخت سنسور تشخیص آب در خانه مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1 : از تخته پوششی مس استفاده کنید. 2 اینچ طول و عرض داشته باشد و با استفاده از سنباده آن را صاف کنید.

آموزش ساخت سنسور تشخیص باران در خانه

مرحله 2 : حالا با استفاده از نوار یا … مانند تصویر زیر قسمت مسی را بپپوشانید.

مرحله 3 : سپس محلول کلرید فریک (FECL3) را درست کنید (2-3 قاشق چای خوری کلرید فریک + آب). سپس به مدت نیم ساعت برد را در این محلول بگذارید تا مس در قسمت هایی که روی آن برچسب ندارد خورده شود.

آموزش کامل ساخت سنسور تشخیص باران

مرحله 4 : حالا بدون دست زدن به محلول ، برد PCB را خارج کنید و برچسب ها را جدا کنید تا ساخت سنسور باران را تمام کرده باشید.

شماتیک مدار پروژه

شماتیک پروژه فعال کردن موتور DC با باران

اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید.

ما از 555 Timer IC برای تولید پالس هر 2-3 ثانیه استفاده کرده ایم (بستگی به مقدار خازن دارد)، یعنی 555 Timer IC در حالت Astable تنظیم شده است. خروجی Astable مستقیماً به پین ​​معکوس LM358 و پین شماره 7 درایور موتور L293D متصل می شود. خروجی مقایسه گر مستقیماً به پین 2 درایور موتور متصل می شود. مقایسه گر LM358 در اینجا برای مقایسه ولتاژ خروجی 555 تایمر آی سی و ولتاژ مرجع در ترمینال غیر معکوس مقایسه کننده، با استفاده از ولتاژ تقسیم کننده مدار (R3 و R4) استفاده می شود. از دو LED استفاده شده است، یکی در خروجی مدار 555 Astable و دیگری در خروجی مقایسه کننده LM358. برای تشخیص آب یا باران از سنسور باران استفاده می شود. خروجی تایمر و مقایسه کننده روی درایور موتور IC L293D اعمال می شود، که موتور برف پاک کن را فعال می کند.

قطعات مورد نیاز

  1. 555 تایمر آی سی
  2. L293D
  3. آی سی LM358
  4. ترانزیستور BC557
  5. مقاومت ها (1K ، 10K ، 2.2M)
  6. خازن (0.01uf ، 0.47uf)
  7. موتور DC
  8. سنسور باران
  9. منبع تغذیه (5-12 ولت)

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم.

2 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن