پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیکپروژه های صدا

آموزش ساخت بلندگوی بسیار قوی برای کامپیوتر و گوشی (پروژه آنالوگ)

سلام. آموزش ساخت بلندگوی بسیار قوی برای کامپیوتر و گوشی (پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

پروژه آمپلی فایر بلندگو

ساخت یک بلندگو کوچک بسیار سرگرم کننده است. در این پروژه آنالوگ ما با استفاده از آپ امپ یک بلندگو میسازیم که میتوانید از طریق جک صوتی 3.5 میلی متری آن را به تلفن همراه یا لپ تاپ خود متصل کنید و از آن استفاده کنید. همچنین میتوانید این بلندگو را به تلویزیون و هر دستگاهی که خروجی صوتی داشته باشد متصل کنید.

قطعات مورد نیاز

 1. آی سی LM386
 2. جک صوتی 3.5 میلی متری
 3. بلندگو 8ohm
 4. خازن 220uF
 5. خازن 10uF (دو عدد)
 6. خازن 0.05uF
 7. مقاومت – 10k
 8. باتری 5-12v
آپ امپ LM386

ما در این پروژه از آی سی آپ امپ LM386 استفاده میکنیم. این IC یک تقویت کننده با ولتاژ کم است و اغلب در دستگاه های دارای باتری مثل رادیو ، گیتار ، اسباب بازی ها و … استفاده میشود. دامنه افزایش این قطعه 20 تا 200 است. افزایش درونی روی آن روی 20 تنظیم شده است اما با استفاده از مولفه های خارجی میتوانید این رقم را تا 200 افزایش دهید. منظور از مولفه خارجی خازن یا مقاومت است.

در تصویر زیر دیتاشیت پین های LM386 را مشاهده میکنید :
دیتاشیت پین های LM386

پین 1 و 8: اینها پین های کنترل سود (gain ) هستند، از نظر داخلی می توان 20 را افزایش داد اما با استفاده از یک خازن بین پین 1 و 8 می توان تا 200 افزایش داد. ما از خازن 10uF C1 برای بدست آوردن بیشترین سود یعنی 200 استفاده کرده ایم. با استفاده از خازن مناسب ، می توان سود را به هر مقدار بین 20 تا 200 تنظیم کرد.

پین 2 و 3: این دو پین، پین های ورودی برای سیگنال های صوتی هستند. پین 2 ترمینال ورودی منفی است که به gnd متصل است. پین 3 ترمینال ورودی مثبت است که در آن سیگنال صوتی تقویت می شود. ما یک ترمینال جک صوتی 3.5 را به این پین ورودی 3 و ترمینال دیگر به Ground وصل کرده ایم. پین 3.5 میلی متری دیگر به جک صوتی لپ تاپ وصل شده است.

جک صوتی استریو 3.5 میلی متری بیشتر در هدفون یافت می شود، به طور کلی دو نوع جک صوتی 3.5 میلی متری، TRS و TRRS وجود دارد. در TRRS یک ترمینال اضافی مخصوص میکروفون است. ما از جک صوتی TRS در اینجا استفاده کرده ایم و دو سیم را به آن لحیم کرده ایم، یکی به GND یعنی (Sleeve) و دیگری به (Ring). می توانید با تصاویر زیر درک کنید:

جک صوتی استریو 3.5 میلی متری

پین 4 و 6: پین 6 برای +Vcc و پین 4 برای GND است. مدار را می توان با ولتاژ بین 5-12 ولت تغذیه کرد.

پین 5: این پین خروجی است که از آن سیگنال صوتی تقویت شده را دریافت می کنیم.

سیگنال خروجی مؤلفه AC و DC دارد. مؤلفه DC نامطلوب است و نمی تواند به بلندگو منتقل شود. بنابراین برای حذف این مؤلفه DC ، از خازن C2 از 220uF استفاده شده است.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

در کنار این خازن ، از یک فیلتر فیلتر خازن C3 به میزان 05uF و مقاومت R1 به میزان 10k در پین خروجی استفاده شده است. این فیلتر همچنین به نام “شبکه زوبل” (Zobel network) نامیده می شود، این فیلتر الکترونیکی برای از بین بردن ناگهانی نوسانات فرکانس یا سر و صدا استفاده می شود.

پین 7: این ترمینال بای پس bypass است. می توان آن را باز گذاشت یا می توان با استفاده از خازن برای ثبات بیشتر ، آن را به زمین متصل کرد.

شماتیک پروژه بلندگوی بسیار قوی

در تصویر پایین شماتیک کامل مدار بلندگوی صوتی را مشاهده میکنید.

شماتیک پروژه بلندگوی بسیار قوی

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

2 نظر

 1. سلام وقت بخیر جناب مهندس؛ بابت مطالب مفید سایت تشکر میکنم.

  خازنهای مدار بالا از چه نوع خازنی هستند؟؟
  ولتاژ خازن الکترولیت چند ولت باید باشد؟؟ممنون میشم توضیح بفرمایید.خازن c3 نیم میکروفاراد هست؟؟

  1. سلام. در قسمت قطعات مورد نیاز، ظرفیت ها نوشته شده و در قسمت شماتیک نیز نحوه اتصال مشابه هست و در تصویر مدار هم نوع خازن ها قابل مشاهده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *