پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیکپروژه های امنیتی

آموزش طراحی سیستم امنیتی (دزد گیر) با سنسور مادون قرمز (پروژه آنالوگ)

سلام. آموزش طراحی سیستم امنیتی (دزدگیر) با سنسور مادون قرمز (پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

پروژه راه اندازی دزدگیر امنیتی با سنسور IR

مدار دزدگیر امنیتی مبتنی بر IR می تواند هر حرکتی را تشخیص داده و بوق را فعال کند. این مدار در خانه ها ، بانک ها ، مغازه ها و … بسیار مفید است. این مدار بر اساس سنسور مادون قرمز است که در آن یک پرتوی IR به طور مداوم روی یک فتو دیود می افتد و هرگاه این پرتوی مادون قرمز قطع شود، زنگ خطر فعال می شود.

فیلم عملکرد این پروژه در انتهای صفحه قرار داده شده است.

سنسور IR شامل یک LED و یک فتو دیود IR است که در آن LED اشعه IR را منتشر می کند و فتو دیود تابش را تشخیص می دهد. Photodiode جریان را در جهت معکوس انجام می دهد، هر زمان که نور روی آن بیفتد و ولتاژ در آن تغییر کند، این تغییر ولتاژ توسط مقایسه کننده ولتاژ (مانند LM358) حس می شود و بر این اساس خروجی ایجاد می کند.

قرار دادن IR LED و Photodiode به دو روش مستقیم و غیرمستقیم قابل انجام است.

روش مستقیم استفاده از سنسور مادون قرمز

در روش مستقیم ، چراغ IR و فتودودیود در مقابل یکدیگر قرار می گیرند، به طوری که اشعه IR می تواند مستقیماً بر روی فتودودیود قرار گیرد. اگر هر شیئی را بین آنها قرار دهیم ، آنگاه تابش نور IR بر روی فتو دیود متوقف می شود.

حتما ببینید :  سنسور مادون قرمز چگونه کار میکند ؟ آموزش کامل راه اندازی حسگر IR (پروژه آنالوگ)

شماتیک مدار سیستم امنیتی با مادون قرمز و توضیح

شماتیک مدار سیستم امنیتی با مادون قرمز

ما در این مدار از آپ امپ LM358 استفاده کرده ایم، LM358 دارای دو مقایسه گر ولتاژ در داخل خود است و ما در اینجا از یک مقایسه کننده استفاده کرده ایم. انتهای غیر معکوس (PIN3) مقایسه ولتاژ به Photodiode متصل شده است و انتهای معکوس (PIN 2) مقایسه ولتاژ به یک مقاومت متغیر 10k وصل شده است. خروجی مقایسه ولتاژ (PIN1) به پین ​​تریگر 555 تغذیه می شود. تایمر 555 در حالت قابل تنظیم است.

وقتی که نور مادون قرمز روی فتو دیود افتاده باشد ، ولتاژ در انتهای غیر معکوس (+)  از انتهای معکوس (-) بیشتر است و خروجی مقایسه گر زیاد است. و از آنجا که خروجی مقایسه گر به پین ​​تریگر 555 تایمر متصل شده است، هنگامی که پین ​​Trigger 2 زیاد باشد ، خروجی 555 کم است. بنابراین در هنگامی که پرتوهای IR روی Photodiode می افتد، خروجی تایمر 555 کم می ماند.

حالا زمانی که حرکتی در بین سنسور ها انجام شود، نور در حال ریزش بر روی فتودیود قطع میشود و ولتاژ معکوس از ولتاژ غیر معکوس بیشتر میشود. این کار باعث میشود خروجی مقایسه کننه کم شود و همچنین باعث میشود تا پین تریگر تایمر 555 کم شود. کم شدن آن باعث میشود خروجی آی سی تایمر 555 زیاد شود. زیاد شدن خروجی تایمر 555 باعث میشود بازر فعال شود. شما میتوانید بجای بازر از لامپ یا رله استفاده کنید تا هر عملکرد دیگری را انجام بدهید.

به طور معمول دامنه ارسال اشعه مادون قرمز 2 متر است. اما میتوانید با استفاده از لنز ها آن را افزایش دهید. حساسیت سنسور را میتوانید با استفاده از تغییر مقاومت تغییر دهید.

فیلم عملکرد این پروژه را ببینید تا به طور کامل با نحوه کار آن آشنا شوید.

قطعات مورد نیاز

  1. جفت ماژول سنسور مادون قرمز
  2. آی سی آپ امپ LM358
  3. آی سی تایمر 555
  4. مقاومت 100، 10K، 100K، 330، 220 اهم
  5. خازن 10uF
  6. پتانسیومتر 10 کیلو اهم
  7. بازر

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا