پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیکپروژه های امنیتی

آموزش راه اندازی سیستم ضد سرقت با لیزر (پروژه آنالوگ)

سلام. آموزش راه اندازی سیستم ضد سرقت با لیزر (پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

طراحی سیستم امنیتی با آپ امپ

مبحث امنیت همیشه باعث نگرانی مدیران ساختمان ها و دفاتر و حتی خانه ها بوده است. برای رفع این نگرانی انواع مختلفی از سیستم های امنیتی و ضد سرقت وجود دارد که از روش های مختلفی نیز استفاده میکنند. مثل سنسور های مادون قرمز ، سنسور های تشخیص حرکت ، سنسور های مافوق صوت ، سنسور های لیزری و …

ما در این پروژه آنالوگ با استفاده از یک آپ امپ و سنسور لیزر یک دستگاه تشخیص لیزر میسازیم که وقتی کسی عبور کند چراغ ، بوق یا هر دستگاه متصل به رله فعال میشود. فیلم عملکرد این پروژه را در انتهای صفحه میتوانید مشاهده کنید.

نحوه کار مدار هشدار لیزری

در این مدار ولتاژهای مرجع مقایسه کننده ها را با استفاده از پتانسیلومتر تعیین کرده ایم، می توانیم حساسیت این مدار را بگوییم. مقایسه کننده در حالت غیر معکوس پیکربندی شده است. در این سیستم ما نور لیزر و LDR را در روبروی یکدیگر قرار داده ایم ، بنابراین نور لیزر به طور مداوم روی LDR می افتد. با توجه به این اختلاف پتانسیل ایجاد شده در پین غیر معکوس، مقایسه کننده این اختلاف پتانسیل را با ولتاژ مرجع مقایسه کرده و یک خروجی دیجیتالی بالا تولید می کند.

حتما ببینید :  پروژه سرعت سنج GPS با آردوینو و نمایشگر OLED

قبل از این ، تایمر 555 را در حالت یکپارچه پیکربندی کرده ایم، بنابراین برای فعال کردن بازر و LED به پالس تریگر کم آن نیاز داریم. بنابراین ما خروجی مقایسه گر را به پین تریگر آی سی 555 متصل کرده ایم. هنگامی که چراغ های لیزر روی LDR می افتند، خروجی مقایسه گر نیز بسیار بالا است، بنابراین در این زمان بازر و LED غیرفعال می شوند.

هنگامی که کسی بین این سنسور نور LDR و لیزر قرار بگیرد، سنسور مقاومت نوری LDR نور لیزر را از دست میدهد و اختلاف پتانسیل متفاوتی در ترمینال خروجی مقایسه کننده ایجاد میشود. این اختلاف پتانسیل کم است و با توجه به این که به پین تریگر آی سی 555 متصل است، باعث میشود خروجی IC تایمر 555 برای مدتی بالا بروند. این مدت زمان توسط مقاومت R1 و خازن C1 در مدار تایمر 555 تعریف میشود.

مؤلفه اصلی این مدار LDR است که تاریکی و نور را تشخیص می دهد. LDR یک مقاومت وابسته به نور است که مقاومت خود را مطابق با نور تغییر می دهد. هنگامی که نور روی سطح LDR می افتد، مقاومت خود را کاهش می دهد و هنگامی که نور روی آن نباشد ، مقاومت خود افزایش میدهد.

فرمول محاسبه تایمر 555 در حالت پایدار

زمان فعال بودن خروجی تایمر 555 توسط فرمول زیر محاسبه میشود.

T = 1.1 R1 * C1

که T زمان بر حسب ثانیه است ، R1 میزان مقاومت بر حسب اهم و C1 ظرفیت خازن بر حسب فاراد است.

توضیحات شماتیک مدار پروژه سیستم ضد سرقت آنالوگ

شماتیک مدار پروژه سیستم ضد سرقت آنالوگ

در این مدار هشدار امنیتی با لیزر، ما برای مقایسه ولتاژهای حاصل از LDR از آی سی تقویت کننده / مقایسه کننده LM358 استفاده کرده ایم. مقایسه گر به حالت غیر معکوس پیکربندی شده است و یک پتانسیومتر 10 کیلو اهم در ترمینال غیر معکوس آن متصل است. از LDR برای تشخیص نور یا نور لیزر با توجه به GND از طریق مقاومت 10K استفاده می شود. و نقطه میانی LDR و مقاومت مستقیماً به ترمینال معکوس مقایسه کننده وصل می شود. چراغ قرمز به منظور نشان دادن تشخیص مزاحم به پین خروجی مقایسه گر متصل می شود. همچنین یک بازر نیز فعال میشود. و از باتری 9 ولت برای تغذیه مدار استفاده می شود.

حتما ببینید :  اندازه گیری جمعیت با پردازش تصویر رزبری پای و OpenCV

قطعات مورد نیاز

  1. آی سی آپ امپ LM358
  2. آی سی تایمر 555
  3. نور لیزر
  4. مقاومت 150 اهم
  5. مقاومت 10 کیلو اهم
  6. پتانسیومتر 10 کیلو اهم
  7. خازن 220uF
  8. LDR
  9. باتری 9 ولت
  10. LED

فیلم عملکرد پروژه سیستم ضد سرقت با سنسور لیزر

فیلم زیر به شما در درک نحوه کار پروژه سیستم امنیتی با سنسور لیزر کمک میکند.

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا