پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیک

مدار دنبال کننده ولتاژ با Op-amp + آموزش کامل پروژه Voltage Follower آپ امپ LM741

سلام. مدار دنبال کننده ولتاژ با Op-amp + آموزش کامل پروژه Voltage Follower آپ امپ LM741 را آماده کردیم.

مدار دنبال کننده ولتاژ چیست ؟

دنبال کننده ولتاژ مداری ساده است که در آن خروجی از ورودی پیروی میکند، یعنی ولتاژ خروجی همان ولتاژ ورودی است. در این  پروژه با استفاده از آپ امپ LM741 یک دنبال کننده ولتاژ میسازیم و میبینیم که چطور خروجی آن از ورودی آن پیروی میکند.

از مدار دنبال کننده ولتاژ برای ایجاد انزوا بین دو نوع مختلف مدار استفاده می شود. با توجه به امپدانس ورودی بالا ، بنابراین جریان ورودی بسیار پایین تر از جریان خروجی است در حالی که ولتاژ خروجی ولتاژ ورودی را دنبال می کند. بنابراین دنبال کننده ولتاژ افزایش قدرت زیادی را در کل توان خروجی خود ایجاد می کند. با توجه به این رفتار ، دنبال کننده ولتاژ به عنوان مدار بافر مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند برای جداسازی مراحل در حین ساخت فیلترهای چند مرحله یا برخی مدارهای چند مرحله ای دیگر استفاده شود.

مدار دنبال کننده ولتاژ با آپ امپ LM741

مشخصات تقویت کننده عملیاتی LM741

تقویت کننده عملیاتی LM741 یک آپ امپ با برد بالا است. این یک تراشه کوچک است که دارای 8 پین است. یک تقویت کننده عملیاتی به عنوان یک مقایسه کننده استفاده می شود که سیگنال معکوس و غیر معکوس را با یکدیگر مقایسه می کند. PIN2 یک ترمینال ورودی معکوس است و PIN3 پایانه ورودی غیر معکوس است. پین خروجی این آپ امپ PIN6 است. کارکرد اصلی این IC Op-amp انجام عمل ریاضی در مدارهای مختلف است.

حتما ببینید :  کنترل سروو موتور با سنسور نیرو (پروژه آردوینو سنسور وزن)

هنگامی که ولتاژ در ورودی غیر معکوس (+) از ولتاژ ورودی ورودی معکوس (-) بیشتر باشد ، خروجی مقایسه کننده زیاد است. و اگر ولتاژ ورودی معکوس (-) از انتهای غیر معکوس (+) بالاتر باشد ، خروجی آن کم است.

دیتاشیت و توضیح پین های IC آپ امپ LM741

دیتاشیت و توضیح پین های IC آپ امپ LM741

شماره پینتوضیح پین
1آفست نول
2ورودی منفی –
3ورودی مثبت +
4VCC –
5آفست نول
6پین ولتاژ خروجی
7VCC +
8متصل نیست

 

توضیحات مدار پروژه دنبال کننده ولتاژ

این مدار همانطور که گفتیم به این صورت است که هرچه به عنوان ورودی به آن بدهیم را در خروجی تحویل میدهد.

آموزش مدار دنبال کننده ولتاژ

ورودی متغیر به ترمینال غیر معکوس opamp داده می شود و به ترمینال معکوس بازخورد منفی از خروجی داده می شود. با تنظیم پتانسیلومتر در ورودی ، Vs می تواند در محدوده 0 تا 9 ولت DC متغیر باشد. فرمول محاسبه در زیر آورده شده است.

Gain (Av) = Vout / Vin
So, 1 = Vout / Vin
Vin = Vout.

می توان گفت که خروجی از بزرگی ورودی پیروی می کند. از آنجا که هیچ اجزای خارجی در مدار بازخورد وجود ندارد و سود آن Unity (1) است ، این دنبال کننده ولتاژ همچنین با عنوان Unity Gain Buffer شناخته می شود.

مدار دنبال کننده ولتاژ با Op-amp + آموزش کامل پروژه Voltage Follower آپ امپ LM741

امپدانس ورودی op-amp در هنگام استفاده از بسیار زیاد است. بعضی اوقات امپدانس ورودی بسیار بالاتر از 1 مگا اهم است. بنابراین ، به دلیل مقاومت بالا در ورودی ، می توانیم سیگنال های ضعیف را در سراسر ورودی اعمال کنیم. از طرف دیگر ، امپدانس خروجی بسیار کم است و در خروجی ، همان سیگنال ورودی را تولید می کند.

حتما ببینید :  پروژه آردوینو ساخت خانه هوشمند با کامپیوتر (آموزش کنترل وسایل با Arduino + PC)

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. IC آپ امپ LM741
  2. پتانسیومتر 1 کیلو اهم
  3. مقاومت 1 کیلو اهم
  4. منبع تغذیه 9 ولت DC
  5. منبع تغذیه 12 ولت DC
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید مشاهده لیست پروژه های آردوینو
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را برای شما قرار دهم تا استفاده کنید. خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات شما را بشنوم و مشکلاتتان را پاسخگو باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن