پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیک

مدار دنبال کننده ولتاژ با Op-amp + آموزش کامل پروژه Voltage Follower آپ امپ LM741

سلام. مدار دنبال کننده ولتاژ با Op-amp + آموزش کامل پروژه Voltage Follower آپ امپ LM741 را آماده کردیم.

مدار دنبال کننده ولتاژ چیست ؟

دنبال کننده ولتاژ مداری ساده است که در آن خروجی از ورودی پیروی میکند، یعنی ولتاژ خروجی همان ولتاژ ورودی است. در این  پروژه با استفاده از آپ امپ LM741 یک دنبال کننده ولتاژ میسازیم و میبینیم که چطور خروجی آن از ورودی آن پیروی میکند.

از مدار دنبال کننده ولتاژ برای ایجاد انزوا بین دو نوع مختلف مدار استفاده می شود. با توجه به امپدانس ورودی بالا ، بنابراین جریان ورودی بسیار پایین تر از جریان خروجی است در حالی که ولتاژ خروجی ولتاژ ورودی را دنبال می کند. بنابراین دنبال کننده ولتاژ افزایش قدرت زیادی را در کل توان خروجی خود ایجاد می کند. با توجه به این رفتار ، دنبال کننده ولتاژ به عنوان مدار بافر مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند برای جداسازی مراحل در حین ساخت فیلترهای چند مرحله یا برخی مدارهای چند مرحله ای دیگر استفاده شود.

مدار دنبال کننده ولتاژ با آپ امپ LM741

مشخصات تقویت کننده عملیاتی LM741

تقویت کننده عملیاتی LM741 یک آپ امپ با برد بالا است. این یک تراشه کوچک است که دارای 8 پین است. یک تقویت کننده عملیاتی به عنوان یک مقایسه کننده استفاده می شود که سیگنال معکوس و غیر معکوس را با یکدیگر مقایسه می کند. PIN2 یک ترمینال ورودی معکوس است و PIN3 پایانه ورودی غیر معکوس است. پین خروجی این آپ امپ PIN6 است. کارکرد اصلی این IC Op-amp انجام عمل ریاضی در مدارهای مختلف است.

هنگامی که ولتاژ در ورودی غیر معکوس (+) از ولتاژ ورودی ورودی معکوس (-) بیشتر باشد ، خروجی مقایسه کننده زیاد است. و اگر ولتاژ ورودی معکوس (-) از انتهای غیر معکوس (+) بالاتر باشد ، خروجی آن کم است.

دیتاشیت و توضیح پین های IC آپ امپ LM741

دیتاشیت و توضیح پین های IC آپ امپ LM741

شماره پین توضیح پین
1 آفست نول
2 ورودی منفی –
3 ورودی مثبت +
4 VCC –
5 آفست نول
6 پین ولتاژ خروجی
7 VCC +
8 متصل نیست

 

توضیحات مدار پروژه دنبال کننده ولتاژ

این مدار همانطور که گفتیم به این صورت است که هرچه به عنوان ورودی به آن بدهیم را در خروجی تحویل میدهد.

آموزش مدار دنبال کننده ولتاژ

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

ورودی متغیر به ترمینال غیر معکوس opamp داده می شود و به ترمینال معکوس بازخورد منفی از خروجی داده می شود. با تنظیم پتانسیلومتر در ورودی ، Vs می تواند در محدوده 0 تا 9 ولت DC متغیر باشد. فرمول محاسبه در زیر آورده شده است.

Gain (Av) = Vout / Vin
So, 1 = Vout / Vin
Vin = Vout.

می توان گفت که خروجی از بزرگی ورودی پیروی می کند. از آنجا که هیچ اجزای خارجی در مدار بازخورد وجود ندارد و سود آن Unity (1) است ، این دنبال کننده ولتاژ همچنین با عنوان Unity Gain Buffer شناخته می شود.

مدار دنبال کننده ولتاژ با Op-amp + آموزش کامل پروژه Voltage Follower آپ امپ LM741

امپدانس ورودی op-amp در هنگام استفاده از بسیار زیاد است. بعضی اوقات امپدانس ورودی بسیار بالاتر از 1 مگا اهم است. بنابراین ، به دلیل مقاومت بالا در ورودی ، می توانیم سیگنال های ضعیف را در سراسر ورودی اعمال کنیم. از طرف دیگر ، امپدانس خروجی بسیار کم است و در خروجی ، همان سیگنال ورودی را تولید می کند.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. IC آپ امپ LM741
  2. پتانسیومتر 1 کیلو اهم
  3. مقاومت 1 کیلو اهم
  4. منبع تغذیه 9 ولت DC
  5. منبع تغذیه 12 ولت DC

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *