پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیکپروژه های صدا

آموزش پروژه اکولایزر (نمایش شدت صدا) با Op-amp LM358 (پروژه آپ امپ)

سلام. پروژه اکولایزر (نمایش شدت صدا) با Op-amp LM3914 (پروژه آپ امپ) را آماده کردیم. فیلم عملکرد مدار را ببینید!

پروژه نمایش شدت صدا با آپ امپ

پروژه نمایش شدت صدا با آپ امپ

در این پروژه Op-amp یک ولوم متر یا اکولایزر میسازیم. در این پروژه با توجه به شدت صدا ، ال ای دی ها روشن میشوند. ما در این پروژه از آپ امپ LM358 و میکروفن و آی سی درایور LM3914 استفاده کردیم. فیلم عملکرد مدار را در پایین صفحه ببینید.

IC مقایسه کننده LM3914

مدار داخلی LM3914 در زیر نشان داده شده است. LM3914 در اصل ترکیبی از 10 مقایسه کننده است.

مدار داخلی IC مقایسه کننده LM3914

خروجی OP-AMP حداکثر از 0-4 ولت خواهد بود. بنابراین باید ولتاژ مرجع LM3914 را 4V انتخاب کنیم. ما از یک پتانسیومتر استفاده کردیم تا بتوانیم به راحتی ولتاژ مرجع را تغییر دهیم. با توجه ولتاژ مرجع 4V ، هر بار صدا افزایش میابد ، انرژی 0.4 ولت افزایش میابد.

ال ای دی ها با توجه به روند افزایش ولتاژ زیر روشن میشوند : 0.4V ، +0.8V ، +1.2V ، +1.6V ، +2.0V ، +2.4V ، +2.8V  +3.2V ، +3.6V ، +4.0V

توضیحات میکروفن

میکروفن یک مبدل صدا به انرژی الکتریکی است. میکروفن دارای دو پایانه مثبت و منفی است. قطب های MIC را میتوان با مولتی متر یافت. همچنین میتوانید با نگاه کردن به میکروفن قطب های آن را بیابید. ترمینال منفی  میکروفن دو یا سه خط لحیم دارد که به قاب میکروفن متصل شده است.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. آپ امپ LM358
  2. آی سی LM3914
  3. میکروفن
  4. مقاومت 100 کیلو اهم – دو عدد
  5. مقاومت 1 کیلو اهم – سه عدد
  6. مقاومت 10 کیلو اهم
  7. پتانسیومتر 47 کیلو اهم
  8. خازن 100nF – دو عدد
  9. خازن 1000µF
  10. ال ای دی – ده عدد

توضیحات مدار پروژه اکولایزر

کار با مدار ولوم متر ساده است. در ابتدا MIC صدا را حس می کند و آنرا به شدت ولتاژ تبدیل می کند.و این سیگنال های فیلتر شده و تقویت شده به LM3914 تغذیه می شوند و این IC ال ای دی ها را روشن و خاموش میکند.

سیگنال ها برای تقویت به آپ امپ LM358 میروند. ما توسط op-amp سیگنال های صدا را تقویت میکنیم تا برای LM3914 قابل حس باشد. LM3914 تراشه ای است که 10 LED را بر اساس شدت صدا / ولتاژ هدایت می کند. آی سی براساس مقدار ولتاژ ورودی ، خروجی را به صورت روشنایی LED ارائه می دهد.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

شماتیک کامل پروژه اکولایزر آپ امپ

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *