پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های ربات

پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو (آموزش سروو موتور با آردوینو)

سلام . برای شما پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو (آموزش سروو موتور با آردوینو) را آماده کردیم. همچنین آموزش سروو موتور با آردوینو رو میتونید توی این مطلب ببینید. فیلم عملکرد مدار رو از دست ندید !

پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو

پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو
پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو

در این آموزش ما میخواهیم یک سروو موتور رو توسط آردوینو Uno کنترل کنیم . سروو موتور ها برای مواقعی استفاده میشوند که حرکت نیاز به موقعیت دقیق دارد . این موتور های برای اجرا برنامه های کاربردی و نیازمند سرعت بالا پیشنهاد نمیشوند بلکه این موتور ها برای پروژه هایی با سرعت کم ، گشتاور متوسط و موقعیت دقیق پیشنهاد میشوند . این موتور ها در ماشین بازوی رباتیک و کنترل پرواز و … استفاده میشود .

قطعات پروژه آردوینو سروو موتور

  • آردوینو Uno
  • منبع تغذیه 5V
  • خازن 100 پیکوفاراد
  • دکمه (2 قطعه)
  • مقاومت 1 کیلو اهم (2 قطعه)
  • سروو موتور

توضیحات سروو موتور

در ابتدا کمی در مورد سروو موتور صحبت میکنیم . سروو موتور در پروژه هایی استفاده میشه که در آن نیاز به حرکت دقیق شفت وجود داره . این موتور ها برای برنامه هایی با سرعت بالا پیشنهاد نمیشه . این موتور برای برنامه هایی با سرعت کم ، گشتاور متوسط و کاربرد دقیق موقعیت پیشنهاد میشود . این موتور ها اکثرا در ماشین بازوی رباتیک ، کنترل پرواز و کلا سیستم های کنترل استفاده میشود .

کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو
کنترل سروو موتور با سنسور فلکس آردوینو

سروو موتور ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند . یک موتور سروو به طور کلی سه تا سیم داره . یکی برای ولتاژ مثبت (سیم قرمز) ، یکی برای GND (سیم سیاه) و یکی برای تنظیم موقعیت (سیم زرد) .

همچنین ببینید : کنترل سروو موتور با آردوینو

به طور ساده ، سروو موتور یک موتور DC هستش با قابلیت کنترل موقعیت شفت . اطلاعات مربوط به موقعیت شفت از طریق پین سیگنال به سروو موتور فرستاده میشه و داده های موقعیتی برای کنترل به صورت سیگنال PWM از طریق پین سیگنال سروو موتور فرستاده میشن .

حتما ببینید :  آموزش ساخت ربات حفظ تعادل با آردوینو (پروژه ربات خود تعادلی با Arduino)

آموزش سروو موتور با آردوینو

آموزش سروو موتور با آردوینو
آموزش سروو موتور با آردوینو

سروو موتور ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند . به طور کلی سروو موتور دارای سه سیم هستش .

  1. سیم قرمز : به منبع تغذیه وصل میشود.
  2. سیسم مشکی : به زمین وصل میشود.
  3. سیم زرد : به سیگنال کنترل وصل میشود.

سروو موتور ، ترکیبی از یک موتور DC و یک سیستم کنترل موقعیت و چرخ دنده ها هستش. موقعیت شفت موتور DC توسط کنترل الکتریکی توسط سیگنال PWM تنظیم میشود.
میکروکنترلر موقعیت شفت رو با کنترل موتور DC تنظیم میکنه و اطلاعات مربوط به موقعیت شفت از طریق پین Signal ارسال میشود . داده های موقعیتی کنترل باید به شکل سیگنال PWM به پین سیگنال سروو موتور فرستاده شوند.

فرکانس سیگنال PWM میتونه بر اساس نوع سروو موتور متفاوت باشه .! پس مهمه که Rate Duty ما از سیگنال PWM باشه .

پروژه ربات آردوینو  کلیک کنید !


همونطور که در تصویر زیر میبینید ، برای اینکه محور به ساعت 9 منتقل بشه ، چرخش باید 1 / 18.ie باشد . یعنی 1ms روشن , 17ms خاموش در یک سیگنال 18 میلی ثانیه ای !

آموزش سروو موتور با آردوینو پروژه آردوینو
آموزش سروو موتور با آردوینو پروژه آردوینو

 

برای اینکه شفت ما به ساعت 12 منتقل بشه ، زمان روشن شدن سیگنال باید 1.5ms و زمان خاموش باید 16.5ms باشد . این نسبت توسط سیستم کنترل در سروو موتور رمزگشایی میشه و موقعیت شفت بر این اساس تنظیم میشود . این PWM رو در اینجا با استفاده از Arduino Uno تولید میکنیم.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …
برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید مشاهده لیست پروژه های آردوینو
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را برای شما قرار دهم تا استفاده کنید. خوشحال میشوم نظرات و پیشنهادات شما را بشنوم و مشکلاتتان را پاسخگو باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن