پروژه الکترونیکپروژه های آردوینوپروژه های ربات

پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو (آموزش سروو موتور با آردوینو)

سلام . برای شما پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو (آموزش سروو موتور با آردوینو) را آماده کرده ایم. همچنین آموزش سروو موتور با آردوینو را میتوانید در این مطلب ببینید. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید!

پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو

پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو
پروژه کنترل سروو موتور با آردوینو

در این آموزش ما میخواهیم یک سروو موتور را توسط آردوینو Uno کنترل کنیم. سروو موتور ها برای مواقعی استفاده میشوند که حرکت نیاز به موقعیت دقیق دارند. این موتور ها برای اجرا برنامه های کاربردی و نیازمند سرعت بالا پیشنهاد نمیشوند بلکه این موتور ها برای پروژه هایی با سرعت کم، گشتاور متوسط و موقعیت دقیق پیشنهاد میشوند. این موتور ها در ماشین بازوی رباتیک و کنترل پرواز و … استفاده میشود.

قطعات پروژه آردوینو سروو موتور

  • آردوینو Uno
  • منبع تغذیه 5V
  • خازن 100 پیکوفاراد
  • دکمه (2 قطعه)
  • مقاومت 1 کیلو اهم (2 قطعه)
  • سروو موتور

توضیحات سروو موتور

در ابتدا کمی در مورد سروو موتور صحبت میکنیم. سروو موتور در پروژه هایی استفاده میشود که در آن نیاز به حرکت دقیق شفت وجود دارد. این موتور ها برای برنامه هایی با سرعت بالا پیشنهاد نمیشوند. این موتور برای برنامه هایی با سرعت کم، گشتاور متوسط و کاربرد دقیق موقعیت پیشنهاد میشوند. این موتور ها اکثرا در ماشین بازوی رباتیک، کنترل پرواز و کلا سیستم های کنترل استفاده میشوند.

کنترل سروو موتور با آردوینو
کنترل سروو موتور با آردوینو

سروو موتور ها در شکل ها و اندازه های مختلفی وجود دارند. یک موتور سروو به طور کلی سه تا سیم دارد. یکی برای ولتاژ مثبت (سیم قرمز) ، یکی برای GND (سیم سیاه) و یکی برای تنظیم موقعیت (سیم زرد) .

همچنین ببینید : کنترل سروو موتور با آردوینو

به طور ساده، سروو موتور یک موتور DC است با قابلیت کنترل موقعیت شفت. اطلاعات مربوط به موقعیت شفت از طریق پین سیگنال به سروو موتور فرستاده میشود و داده های موقعیتی برای کنترل به صورت سیگنال PWM از طریق پین سیگنال سروو موتور فرستاده میشوند.

آموزش سروو موتور با آردوینو

آموزش سروو موتور با آردوینو
آموزش سروو موتور با آردوینو

سروو موتور ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند. به طور کلی سروو موتور دارای سه سیم است.

  1. سیم قرمز : به منبع تغذیه وصل میشود.
  2. سیسم مشکی : به زمین وصل میشود.
  3. سیم زرد : به سیگنال کنترل وصل میشود.

سروو موتور، ترکیبی از یک موتور DC و یک سیستم کنترل موقعیت و چرخ دنده ها است. موقعیت شفت موتور DC توسط کنترل الکتریکی توسط سیگنال PWM تنظیم میشوند.
میکروکنترلر موقعیت شفت را با کنترل موتور DC تنظیم میکند و اطلاعات مربوط به موقعیت شفت از طریق پین Signal ارسال میشود. داده های موقعیتی کنترل باید به شکل سیگنال PWM به پین سیگنال سروو موتور فرستاده شوند.

فرکانس سیگنال PWM میتواند بر اساس نوع سروو موتور متفاوت باشد. پس مهم است که ما از چرخه وظیفه سیگنال PWM استفاده کنیم.

پروژه ربات آردوینو  کلیک کنید!

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (ساخت ربات، ارتباط با اندروید، اینترنت اشیا، برنامه نویسی حرفه ای) یاد بگیرید، حتما دوره آموزش آردوینو را مشاهده کنید.


همانطور که در تصویر زیر میبینید، برای اینکه محور به ساعت 9 منتقل بشود، چرخش باید 1 / 18.ie باشد. یعنی 1ms روشن , 17ms خاموش در یک سیگنال 18 میلی ثانیه ای!

آموزش سروو موتور با آردوینو پروژه آردوینو
آموزش سروو موتور با آردوینو پروژه آردوینو

 

برای این که شفت ما به ساعت 12 منتقل بشود، زمان روشن شدن سیگنال باید 1.5ms و زمان خاموش باید 16.5ms باشد . این نسبت توسط سیستم کنترل در سروو موتور رمزگشایی میشود و موقعیت شفت براین اساس تنظیم میشود . این سیگنال PWM را در اینجا با استفاده از Arduino Uno تولید میکنیم.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل Hex ، فایل آردوینو ، و …

برای دانلود فایل ها باید عضو آیرنکس باشید، تنها چند ثانیه زمان لازم است.

ورود / ثبت نام

[lrm_form default_tab=”register” logged_in_message=””]

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *