پروژه اتمل استودیوپروژه الکترونیکپروژه های AVRپروژه های لمسی

راه اندازی کیبورد لمسی با AVR و اتمل استودیو

پروژه کیبورد لمسی را با کامپایلر اتمل استودیو Atmel Studio آماده کردیم ! فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید!

پروژه کیبورد لمسی با کامپایلر اتمل استودیو
پروژه کیبورد لمسی با کامپایلر اتمل استودیو

در این پروژه ما قصد داریم یک صفحه کلید لمسی 4*2 (8 کلید) را با میکروکنترلر Atmega32 (دیتاشیت مگا 32) هماهنگ کنیم به زبان C و کامپایلر اتمل استودیو . همه میدانید که کیبورد یکی از مهم ترین ابزار های ورود مورد استفاده در الکترونیک است. ماژولی که ما استفاده میکنیم کلید های واقعی ندارد ولی دارای پد فلزی خازنی مخصوص و بسیار حساس است که وقتی انگشت فرد در تماس با یکی از پد ها قرار بگیرد ، تغییر خازنی رخ میدهد و این تغییر توسط کنترل الکترونیک در ماژول وجود میاید و در نهایت به عنوان پاسخ به لمس پین خروجی مربوط در ماژول فعال میشود.

برای هشت کلید صفحه کلید، ما هشت خروجی داریم ، در این ماژول ویژگی های دیگری نیز وجود دارد اما ما فعلا نمیخواهیم در مورد آنها صحبت کنیم.

توضیحات مدار اتصال کیپد لمسی به AVR

در مدار ما از ارتباط 8 بیت استفاده کردیم ، ولی اتصال D0-D7 اجباری نیست ، و ما میتوانیم از 4 یبت D4-D7 استفاده کنیم ، اما برنامه 4 بیت پیچیده تر است. بنابراین ما 10 پین از ال سی دی را به میکروکنترلر متصل خواهیم کرد. 8 پین برای داده و 2 پین های کنترل خواهد بود.

توجه داشته باشید که ماژول کیبورد لمسی با ولتاژ 2.5 کار میکند بنابراین باید از یک مدار تقسیم ولتاژ استفاده کنیم. بنابراین برای گرفتن 2.5V از 5V ، ما قصد داریم از ” R1=R2= یک کیلو اهم ” استفاده کنیم. یک خازن در سراسر برای فیلتر کردن هارمونیک متصل شده است.

مطلب پیشنهادی :
ساخت اهم متر با آردوینو (آموزش اندازه گیری مقاومت با Arduino)

پورت خروجی ماژول لمسی به کنترل اتمیک متصل است ، بنابراین هر وقت که یک پد لمس شود، خروجی پین فعال میشود، و این توسط میکروکنترلر حس میشود.

محض احتیاط میتوانیم تمام پین خروجی ماژول را به مقاومت 10 کیلو اهم متصل کنیم.

در تصویر زیر شماتیک پروژه را میبینید :

شماتیک مدار پروژه اتصال کیپد لمسی

در مدار ما فقط دو پین کنترل را برداشت کردیم، این انعطاف پذیری و درک را بهتر میکند، بیت کنتراست و READ / WRITE اغلب استفاده نمیشوند ، بنابراینآن ها را به GND متصل میکنیم. این کار باعث می شود که ال سی دی در بالاترین کنتراست و حالت خواندن قرار بگیرد ،  ما فقط به کنترل ENABLE و RS برای ارسال کاراکتر ها و داده ها نیاز داریم.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

قطعات مورد نیاز پروژه صفحه کلید لمسی AVR

  • میکروکنترلر Atmega 32
  • منبع تغذیه 5V
  • ال سی دی کاراکتری 16*2
  • خازن 100 نانوفاراد
  • خازن 100 میکروفاراد
  • مقاومت 1 کیلو اهم (دو قطعه)
  • ماژول صفحه کلید لمسی

برای ویرایش نیاز به نرم افزار اتمل استودیو نسخه 6.1+ دارید. ( دانلود اتمل استودیو )

فیلم عملکرد پروژه را در زیر مشاهده کنید تا به طور کامل با این پروژه آشنا شوید.

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل سورس

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *