پروژه الکترونیکپروژه های AVRپروژه های Espپروژه های کدویژن

پروژه ارتباط رادیویی دو میکروکنترلر AVR (اتصال بی سیم RF با کدویژن)

سلام. پروژه ارتباط رادیویی دو میکروکنترلر AVR (آموزش برقراری اتصال بی سیم RF با کدویژن) را آماده کردیم.

پروژه ارتباط بی سیم رادیویی دو میکروکنترلر AVR

استفاده از قابلیت ارتباط بی سیم همیشه باعث جذاب تر شدن پروژه ها ، حتی پروژه های ساده میشود و باعث افزایش دامنه کنترل میشود. شما میتوانید ارتباط بی سیم را با استفاده از ماژول های ساده مادون قرمز برای فواصل نزدیک راه اندازی کنید و برای برقراری ارتباط بیسیم جهانی میتوانید از پروژه های ESP8266 استفاده کنید.

پروژه ارتباط رادیویی دو میکروکنترلر AVR

در این پروژه AVR ما با استفاده از ماژول گیرنده و فرستنده رادیویی و میکروکنترلر AVR ، نحوه برقراری ارتباط بی سیم را یاد میگیریم. ما در این پروژه از دو میکروکنترلر Atmega 8 برای بخش فرستنده و گیرنده استفاده میکنیم. در قسمت فرستنده ما یک دکمه فشاری را به میکروکنترلر مگا 8 متصل میکنیم. با فشار دادن این دکمه پیامی به میکروکنترلر ، و سپس به فرستنده RF منتقل میشود. در سمت گیرنده نیز ما به میکروکنترلر ات مگا 8 یک ال ای دی را متصل میکنیم. گیرنده رادیویی پیام فشرده شده دکمه را دریافت میکند و آن را به میکروکنترلر منتقل کرده و LED در قسمت گیرنده روشن میشود.

ما قبلا پروژه های دیگری در این زمینه داشتیم :

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. میکروکنترلر Atmega8 – دو عدد
  2. ال ای دی 2 عدد
  3. جفت انکودر و دیکودر HT12E و HT12D
  4. ماژول فرستنده و گیرنده رادیویی 433MHz
  5. منبع تغذیه 5 ولت

ماژول فرستنده و گیرنده رادیویی 433MHz RF

با توجه به مشخصات ماژول فرستنده ، این ماژول برای کار نیاز به ولتاژ 3.5-12 دارد. این ماژول رادیویی میتواند فاصله حدودی 20-200 متر را پاسخگو باشد. این ماژول در پروتکل AM با فرکانس 433 مگاهرتز کار میکند و داده ها را با سرعت 4 کیلوبایت بر ثانیه با قدرت 10mW انتقال میدهد.

ماژول فرستنده رادیویی 433 MHz

در تصویر بالا پین های ماژول فرستنده RF را مشاهده می کنیم. پین ها از سمت چپ به راست VCC ، DATA و GND هستند. همچنین اگر میخواهید آنتن را اضافه کنید و آن را بر روی نقطه ای که در تصویر بالا مشخص شده است لحیم کنید.

در مشخصات ماژول فرستنده امده است که نیاز به منبع تغذیه 5 ولت دارد و فرکانس دریافت آن 433.92 مگا هرتز با حساسیت -105DB است.

ماژول گیرنده 433 Mhz

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

در تصویر بالا می توانیم پین های ماژول گیرنده را مشاهده کنیم. چهار پین از چپ به راست ، VCC ، DATA ، DATA و GND است. دو پین میانی به هم متصل هستند. ما می توانیم از یک یا هر دو استفاده کنیم. اما استفاده از هر دو برای پایین آمدن نویز مفید است. از پتانسیومتر در وسط ماژول برای تغییر فرکانس دریافت استفاده میشود.همچنین اگر میخواهید آنتن را اضافه کنید و آن را بر روی نقطه ای که در تصویر بالا مشخص شده است لحیم کنید.

این ماژول های رادیویی دارای اشکالاتی هستند از جمله دارا بودن تنها یک کانال و ارتباط یک طرفه و نویز بالا. به همین دلیل ما از آی سی انکودر و دکودر استفاده کردیم.

توضیحات IC دکودر و اینکودر HT12D و HT12E

ما از IC های HT12D و HT12E استفاده کردیم. D مخفف Decoder است که در قسمت گیرنده استفاده خواهد شد و E مخفف Encoder است که در قسمت فرستنده استفاده خواهد شد. این IC ها 4 کانال را در اختیار شما قرار می دهند. همچنین به دلیل رمزگذاری و رمزگشایی میزان نویز بسیار پایین است.

IC دکودر و اینکودر HT12D و HT12E 

نکته مهم پین OSC است که در آن ما باید مقاومتها را به هم متصل کنیم. رمز گشا نسبت به رمزگذار نوسان بیشتری دارد. به طور معمول مقدار مقاومت رمزگذار 1M خواهد بود و مقدار رمز گشا 33k است.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل ، شماتیک کامل

پروژه ها رایگان هستند. برای دانلود فایل های پروژه باید در سایت عضو باشید. ثبت نام / ورود

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *