پروژه الکترونیکپروژه های AVR

پروژه اعلام حریق با AVR در اتمل استودیو (آموزش تشخیص آتش سوزی)

سلام. پروژه اعلام حریق با AVR در اتمل استودیو (آموزش تشخیص آتش سوزی) را آماده کردیم.

پروژه تشخیص آتش سوزی با AVR در Atmel Studio

در این پروژه AVR ما میخواهیم با استفاده از میکروکنترلر مگا 8 و سنسور آتش ، یک سیستم اعلام حریف بسازیم. سنسور آتش میتواند از هر نوعی باشد ، با اینحال ما در این پروژه از سنسور اتش مبتنی بر مادون قرمز استفاده کرده ایم. اگر سنسور های تشخیص آتش مبتنی بر IR (مادون قرمز) عمدتا معایبی دارند ، اما به طور کلی ارزان ترین و ساده ترین هستند.

سنسورهای آتش و شعله IR حساسیت کمتری دارند، بنابراین می خواهیم سنسور آتش را بر روی یک موتور سروو سوار کنیم. سروو 180 درجه میچرخد. با نصب سنسور آتش بر روی آن ، زاویه تشخیص آتش بیشتری را دریافت میکنیم. سروو به طور مداوم در حال چرخش خواهد بود و به این ترتیب سیستم هشدار آتش دقیق تر میشود. همچنین در صورتی که دقت بالاتری میخواهید میتوانید از سنسور دود نیز استفاده کنید.

پروژه اعلام حریق با AVR در Atmel Studio و تشخیص آتش و شعله

قطعات مورد نیاز

  1. میکروکنترلر AVR Atmega8 – دیتاشیت mega8
  2. سنسور آتش
  3. سروو موتور sg90
  4. خازن 100 نانو فاراد
  5. مقاومت 10 کیلو اهم
  6. مقاومت 1 کیلو اهم
  7. مقاومت 220 اهم
  8. منبع تغذیه 5 ولت
  9. بازر
  10. دکمه

سنسور تشخیص شعله و آتش YG1006

سنسور تشخیص شعله و آتش برای شناسایی و پاسخ به شعله و آتش طراحی شده است. پاسخ به آتش بستگی به شما دارد و میتواند روشن کردن یک لامپ یا زنگ یا غیرفعال کردن برق و یا … باشد. انواع مختلفی از روشهای تشخیص شعله وجود دارد. برخی از آنها عبارتند از: حسگر ماوراء بنفش ، حسگر مادون قرمز (IR) ، دوربین های حرارتی مادون قرمز و …

آموزش کار با سنسور تشخیص آتش و شعله YG1006

در این پروژه ما از حسگر شعله مبتنی بر IR استفاده می کنیم. این سنسور YG1006 یک فتوترانزیستور سیلیکون NPN با سرعت بالا و حساس است. این حسگر میتواند نور مادون قرمز را با طول موج از 700nm تا 1000nm تشخیص دهد و زاویه تشخیص آن در حدود 60 درجه باشد. ماژول حسگر شعله شامل یک فتودودیود (گیرنده IR) ، مقاومت ، خازن ، پتانسیومتر و مقایسه گر LM393 در یک مدار یکپارچه است. حساسیت سنسور را می توان با تغییر در پتانسیلومتر روی برد تنظیم کرد. ولتاژ کار سنسور بین 3.3 ولت تا 5 ولت است و دارای خروجی دیجیتال است.

حتما ببینید :  مشخصات کامل سنسور تشخیص آتش و شعله YG1006

نحوه کنترل سروو موتور با PWM

برای اینکه شافت سروو موتور SG90 به سمت راست حرکت کند ، باید با استفاده از PWM و تنظیم چرخه وظیفه ، موقعیت شافت موتور را تنظیم کنیم. اگر نمیدانید چرخه وظیفه چیست و با کنترل سروو موتور آشنایی ندارید، مطالب زیر را ببینید :

در طول کار پروژه ، سنسور آتش روشن خواهد بود و کنترل کننده نیز در حالت آماده باش خواهد بود. در صورت بروز آتش سوزی این سنسور پالس بالایی را به وجود می آورد.

در atmega8 برای سه کانال PWM، ما سه پین ​​تعیین کرده ایم. ما می توانیم خروجی PWM را فقط در این پین ها بگیریم. از آنجا که ما در حال استفاده از PWM1 هستیم، باید سیگنال PWM را در پین OC1A (پین اول PORTB) بگیریم. ما سیگنال سروو را به پین ​​OC1A وصل می کنیم. در اینجا سه کانال PWM موجود است ، دو کانال 8 بیتی PWM و یک کانال PWM 16 بیتی. ما در اینجا قصد داریم از یک کانال PWM 16 بیتی استفاده کنیم.

در اینجا همه چیز را ساده نگه می داریم ، بنابراین می خواهیم از روش FAST PWM برای تولید سیگنال PWM استفاده کنیم.

فیلم و توضیحات عملکرد پروژه

در این پروژه ، سنسور اتش روی شافت سروو موتور نصب میشود و دائما میچرخد ، هنگامی که آتش را حس کند ، بازر فعال میشود و بوق میزند، و برای قطع کردن بازر باید دکمه را فشار دهید. فیلم زیر را ببینید.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل ، شماتیک کامل

برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا