پروژه اتمل استودیوپروژه الکترونیکپروژه تاریخ و ساعتپروژه های AVRپروژه های اثر انگشت

آموزش پروژه سیستم حضور و غیاب اثر انگشت کارمندان با میکروکنترلر AVR و اتمل استودیو

سلام. آموزش پروژه سیستم حضور غیاب اثر انگشت کارمندان با میکروکنترلر AVR و اتمل استودیو را آماده کردیم. این پروژه راه اندازی تشخیص اثرانگشت با میکروکنترلر ای وی آر است. فیلم عملکرد مدار را ببینید !

ساخت سیستم حضور و  غیاب اداره با اثرانگشت میکروکنترلر AVR

سیستم حضور و غیاب اثر انگشت در حال حاضر به راحتی و به طور مستقیم از بازار موجود است، اما اگر خودمان آنرا بسازیم جالب تر است. در این پروژه از ماژول اثر انگشت و میکروکنترلر AVR atmega32 برای ثبت حضور استفاده کرده ایم. با استفاده از سنسور اثر انگشت ، این سیستم برای کاربران ایمن تر خواهد شد. همچنین در ال سی دی کاراکتری شناسه ی انگشت را نشان میدهیم و تاریخ و ساعت نیز نمایش داده میشوند.

سیستم حضور و غیاب اثر انگشت چگونه کار می کند ؟

سیستم حضور و غیاب اثر انگشت چگونه کار می کند ؟ 

در اینجا ما از 4 دکمه فشار برای ثبت اطلاعات ، حذف ، افزایش و کاهش داده های اثر انگشت استفاده می کنیم. کلید 1 برای ثبت نام شخص جدید در سیستم استفاده می شود. بنابراین هنگامی که کاربر می خواهد انگشت جدیدی را ثبت کند ، باید کلید 1 را فشار دهد سپس LCD مینویسد که یک انگشت را روی حسگر اثر انگشت قرار دهید و سپس شناسه ی کارمند را باید وارد کنید. با استفاده از کلید 3 و 4 شناسه فرد را تنظیم میکنیم یعنی افزایش و کاهش میدهیم. اکنون کاربر باید کلید 1 را فشار دهد (این بار این کلید مانند OK رفتار می کند). و کلید 2 همچنین برای تنظیم مجدد یا حذف داده ها از EEPROM میکروکنترلر استفاده می شود.

هرگاه کاربر انگشت خود را روی ماژول اثر انگشت قرار دهد، ماژول اثر انگشت تصویر انگشت را ضبط می کند، و اگر شناسه اثر انگشت شناسایی شود، ال سی دی شناسه فرد را نشان می دهد و در همان زمان بازر یک بار بوق می زند. در کنار ماژول اثر انگشت ، ما همچنین از ماژول RTC برای نمایش داده های زمان و تاریخ روی ال سی دی کاراکتری استفاده کرده ایم.

و اگر کاربر بخواهد تمام داده ها را حذف کند ، مجبور است کلید 2 را فشار داده و نگه دارد و سپس برق را وصل کرده و برای مدتی صبر کند. اکنون پس از مدتی ال سی دی نمایش میدهد “Please wait…” و سپس “Record Deleted successfully” نمایش داده می شود. فیلم عملکرد مدار را ببینید تا کاملا متوجه شوید.

آشنایی با ماژول سنسور اثر انگشت R305

آشنایی با سنسور اثر انگشت R305

ماژول ثبت اثر انگشت R305 یک سنسور نوری است که با استفاده از پردازش نوری اطلاعات را ثبت میکند. یکی ازویژگی های مهم این ماژول قابلیت تنظیم سطح امنیت توسط کاربر میباشد. شما میتوانید درجه امنیتی را بین 1 تا 5 تغییر دهید که این مقدار به طور پیشفرض 3 میباشد. این ماژول ها دارای سرعت بالایی میباشند. همچنین طول عمر این حسگر اثر انگشت 100 میلیون بار تشخیص اثر انگشت است. در این پروژه ما میتوانیم بیش از 200 اثر انگشت ذخیره کنیم فقط توجه داشته باشید که هر اثر انگشت یک آیدی منحصر به فرد داشته باشد.

مدار پروژه راه اندازی تشخیص اثر انگشت با AVR

شماتیک کامل پروژه در فایل دانلودی قرار گرفته است. کل پروژه توسط میکروکنترلر ات مگا 32 کنترل میشود. از دکمه ها همانطور که گفته شد برای ثبت نام ، حذف و انتخاب شناسه ی اثر انگشت استفاده میشود. از بازر و LCD کاراکتری نیز برای ارائه راهنمایی به کاربر استفاده میشود. ماژول اثر انگشت Rx و Tx به طور مستقیم در پین سریال PD1 و PD3 میکروکنترلر متصل می شوند.

انرژی 5v برای تغذیه كل مدار با استفاده از تنظیم كننده ولتاژ LM7805 كه از آداپتور 12 ولت DC تغذیه میشود ، تامین می شود. یک بازر نیز به پین PC3 متصل شده است. یک LCD 16×2 در حالت 4 بیتی پیکربندی شده است و پین های  RS ، RW ، EN ، D4 ، D5 ، D6 و D7 به طور مستقیم به پین های PB0 ، PB1 ، PB2 ، PB4 ، PB5 ، PB6 ، PB7 میکروکنترلر AVR متصل می شوند.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (ساخت ربات، ارتباط با اندروید، اینترنت اشیا، برنامه نویسی حرفه ای) یاد بگیرید، حتما دوره آموزش آردوینو را مشاهده کنید.

قطعات مورد نیاز پروژه

 1. میکروکنترلر Atmega32
 2. ماژول سنسور اثر انگشت r305
 3. دکمه – چهار عدد
 4. ال ای دی – دو عدد
 5. مقاومت 1 کیلو اهم – دو عدد
 6. مقاومت 2.2 کیلو اهم
 7. منبع تغذیه 12 ولت
 8. بازر
 9. ال سی دی کاراکتری 16*2
 10. ماژول زمان واقعی RTC DS3231
 11. رگولاتور 7805
 12. خازن 10uf
 13. خازن 1000uf
 14. ترانزیستور BC547

فیلم عملکرد پروژه تشخیص اثر انگشت با میکروکنترلر avr

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس پروژه  و …

برای دانلود فایل ها باید عضو آیرنکس باشید، تنها چند ثانیه زمان لازم است.

ورود / ثبت نام

[lrm_form default_tab=”register” logged_in_message=””]

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *