پروژه الکترونیکپروژه های Espپروژه های آردوینوپروژه های اینترنت اشیا

پروژه سیستم حضور و غیاب اثر انگشت اینترنتی با آردوینو (آنلاین)

سلام. آموزش کامل پروژه IoT سیستم حضور و غیاب اثر انگشت آنلاین با آردوینو (اینترنت و Arduino) را آماده کردیم.

سیستم حضور و غیاب مبتنی بر اینترنت و Arduino

در این پروژه آردوینو ما یک سیستم حضور و غیاب را مبتنی بر اینترنت میسازیم. اکثر سیستم های حضور و غیاب معمولی امروزی اطلاعات را روی کارت حافظه sd ذخیره میکنند و برای دسترسی به اطلاعات باید از طریق کامپیوتر آن ها را با نرم افزار خاص ببینید.در اینجا ما با استفاده از Arduino یک سیستم حضور و غیاب IoT میسازیم. حضور و غیاب در پروژه ما با سنسور اثر انگشت انجام میشود و در صورت شناسائی فرد اطلاعات از طریق ماژول وای فای ESP8266 به یک فضای ابری مثل ThingsBoard ارسال میشود. این کار باعث میشود بتوانیم وضعیت کارمندان را بدون نیاز به سخت افزار و حضور در محیط به صورت آنلاین در هر جای دنیا ببینیم.

ما برای این پروژه دو کد را توسط آردوینو خواهیم نوشت. یکی برای ماژول ESP8266 و دیگری برای آردوینو Uno. کد آردوینو Uno باعث میشود برد Arduino با سنسور اثر انگشت ارتباط برقرار کند. و کد ماژول باعث میشود اطلاعات حضور و غیاب به سرور Thingsboard ارسال شود. فیلم عملکرد پروژه را در انتهای صفحه ببینید.

قطعات مورد نیاز پروژه

  1. برد آردوینو UNO
  2. ال سی دی کاراکتری 16*2
  3. ماژول وایفای ESP8266
  4. شیلد وایفای آردوینو
  5. سنسور اثر انگشت GT511C3
  6. آداپتور 12 ولت

مشخصات ماژول حسگر اثر انگشت GT511C3

ماژول سنسور اثرانگشت GT511C3
ماژول سنسور اثرانگشت GT511C3

این سنسور با حسگر اثر انگشت خازنی و اولتراسونیک که معمولاً در تلفن های هوشمند ما استفاده می شود بسیار متفاوت است. GT511C3 یک حسگر اثر انگشت نوری است ، به این معنی که برای تشخیص الگوی آن از تصاویر اثر انگشت شما استفاده میکند. بله درست می خوانید ، سنسور در واقع یک دوربین درون آن دارد که از اثر انگشت شما عکس می گیرد و سپس این تصاویر را با استفاده از ARM Cortex M3 پردازش می کند. تصویر زیر قسمت جلو و عقب سنسور را نشان می دهد.

توضیحات کامل در دانلود کتابخانه + مشخصات سنسور اثرانگشت GT511C3

آماده سازی حساب Thingsboard

برای این پروژه ما نیاز به یک حساب Thingsboard داریم. ابتدا از طریق این لینک وارد سایت Thingsboard شوید. سپس در  بالای صفحه روی TRY IT NOW کلیک کنید و سپس در باکس ThingsBoard Community Edition ، روی Live Demo کلیک کنید. شما به صفحه ثبت نام منتقل میشوید و باید اطلاعات خود را وارد کنید. سپس به داشبرد خود وارد میشوید که مانند تصویر زیر است.

آماده سازی حساب Thingsboard 

در ThingsBoard ما دو اصطلاح مهم داریم : Assets و Devices.

ما باید سه کار انجام دهیم.

  1. ایجاد Assets در Thingsboard
  2. افزودن Device به Asset
  3. ایجاد ارتباط بین Asset و Device

1. ایجاد Assets در Thingsboard

در منوی سمت چپ روی Assets کلیک کنید. برای ایجاد یک Assets روی نماد افزودن Add در گوشه سمت راست پایین صفحه کلیک کنید. پنجره ای مانند تصویر زیر را مشاهده میکنید.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط آردوینو با اندروید، ساخت ربات با آردوینو) یاد بگیرید، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

برای پروژه خود نام و توضیحات وارد کنید و سپس روی Add بزنید. سپس Asset شما ایجاد شده است.

2. افزودن Device به Asset

اکنون که یک Asset ایجاد کرده ایم باید دستگاهی به آن اضافه کنیم. برای این کار بر روی زبانه Device در منوی سمت چپ کلیک کرده و سپس بر روی آیکون add در گوشه پایین سمت راست صفحه کلیک کنید. یک پنجره مشابه تصویر زیر را پیدا خواهید کرد که در آن اطلاعات دستگهتان را وارد میکنید. میتوانید از هر نامی استفاده کنید.

افزودن Device به Asset

سپس روی Add کلیک کنید و دستگاه خود را در پنل میبینید. روی دستگاهی که تازه ایجاد کردید کلیک کنید و پنجره مانند تصویر زیر مبینید.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

سیستم حضور و غیاب اثر انگشت آنلاین با آردوینوسپس روی COPY ACCESS TOKEN کلیک کنید. ما به این توکن برای ارسال و دریافت مقادیر احتیاج خواهیم داشت.

3. ایجاد ارتباط بین Asset و Device

پس از ایجاد Asset و دستگاه خود ، به برگه Assets برگردید و روی Asset که ما ایجاد کرده ایم کلیک کنید. Asset من به عنوان “Office Attendance System” نامگذاری شده است. یک پنجره باز میشود شما باید روی زبانه relations کلیک کنید سپس روی افزودن + کلیک کنید تا پنجره زیر را مشاهده کنید.

ایجاد ارتباط بین Asset و Device

entity type را Device انتخاب کنید و نام دستگاهی را که قبلاً ایجاد کرده ایم وارد کنید. نام دستگاه من “FPS Main Gate” بود که همانطور که در تصویر بالا میبینید وارد کردم. در آخر بر روی دکمه Add کلیک کنید تا ارتباط Asset و Device ایجاد شود.

آماده سازی ماژول وایفای ESP8266

ESP8266 باید هم در حالت فرمان AT و هم در حالت برنامه نویسی برای این پروژه اجرا شود. ما می توانیم از LM317 برای تنظیم 3.3 ولت برای تنظیم ماژول ESP8266 استفاده کنیم و پین های Tx Rx را به شکل FTDI متصل کنیم، همانطور که در شکل زیر میبینید.

آماده سازی ماژول وایفای ESP8266

سوئیچ برای جابجایی ESP8266 بین حالت فرمان AT و حالت برنامه نویسی استفاده میشود و دکمه را می توان برای تنظیم مجدد ماژول فشار داد. این مدار فقط برای بارگذاری برنامه در ESP8266 مورد استفاده قرار خواهد گرفت،بعداً در تنظیم نهایی ما برد FTDI را با Arduino UNO جایگزین خواهیم کرد.

کد کامل پروژه در فایل دانلودی قرار داده شده است.

برای تنظیم رمز و نام وای فای و همچنین قرار دادن توکن ThingsBoard در این قسمت کد ESP8266 تغییر ایجاد کنید.

#define WIFI_AP "CircuitLoop" // نام وایفای
#define WIFI_PASSWORD "pasword14785"// رمز وایفای
#define TOKEN "IFhm5ggJVsEpokiIoQ" // توکن thingsBoard
[irp posts=”5102″ name=”برنامه نویسی ماژول وایفای ESP8266 با نرم افزار آردوینو + آموزش جامع”]

فیلم عملکرد پروژه

نحوه کار پروژه حضور و غیاب اینترنتی

اگر نمایشگر LCD شما ، Thank you را نشان دهد به این معنی است که نام شخص را به ESP ارسال کرده است. برای اطمینان از کارکرد پروژه ، وارد برگه Device شوید و بر روی دستگاهی که قبلاً ایجاد کرده ایم کلیک کنید، my name در اینجا به عنوان “FPS Main Gate” نامگذاری شده است. در پنجره بازشونده از سمت راست بر روی Last Telemetry کلیک کنید و باید نام آخرین افراد حضور یافته را ببینید.

ایجاد داشبورد در ThingsBoard برای سیستم حضور و غیاب IoT

مرحله آخر ایجاد داشبورد است که در آن می توانیم تمام نامهای ارسال شده توسط ماژول ESP را با زمان و تاریخ آنها مشاهده کنیم.  برای ایجاد داشبورد روی Dashboard در سمت صفحه چپ کلیک کنید ، سپس بر روی نماد افزودن داشبورد جدید (+) در پایین سمت چپ صفحه کلیک کنید. و ایجاد داشبورد جدید را انتخاب کنید. در پنجره بازشو ، نامی به داشبورد خود بدهید و روی افزودن کلیک کنید.

ایجاد داشبورد در ThingsBoard برای سیستم حضور و غیاب IoT

با این کار داشبورد جدیدی ایجاد می شود. با کلیک بر روی نماد مداد (رنگ نارنجی) در گوشه پایین سمت راست صفحه ، روی این داشبورد جدید کلیک کرده و حالت ویرایش را انتخاب کنید. حال باید با کلیک کردن بر روی آیکون ایجاد alias  (در شکل قرمز) یک نام مستعار ایجاد کنیم و با کلیک بر روی دکمه افزودن ، یک نام مستعار جدید اضافه کنیم. در پنجره بازشو نام مورد نظر خود را وارد کرده و نوع آن را به عنوان دستگاه انتخاب کرده و نام دستگاهی را که به داده های آن در داشبورد نیاز دارید همانطور که در زیر مشاهده می کنید ذکر کنید و بر روی دکمه افزودن و سپس ذخیره کلیک کنید.

آموزش thingsboard

بر روی  add new widget و سپس جدول سری زمانی را انتخاب کنید. با این کار پنجره ای باز می شود و نام مستعار را که ما تازه ایجاد کردیم می پرسد ، می توانید نوع را entity انتخاب کرده و نام مستعار را همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است ارائه دهید.

اضافه کردن ویجت به پروژه Iot

بر روی افزودن کلیک کنید و باید یک ویجت جدید در داشبورد خود با نام کلیه کارمندانی که تاکنون توسط ESP ارسال شده اند ببینید. مجموعه داده نمونه من در زیر نشان داده شده است.

شیت حضور و غیاب کارمندان IoT
همچنین می توانید داده ها را به صورت زنده مشاهده کنید و با فشار دادن انگشت روی FPS ، نام کارمند باید در این پنجره ظاهر شود. این بدان معناست که ما یک سیستم حضور و غیاب مبتنی بر IoT هوشمند ایجاد کرده ایم.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل مدار ، سورس کامل ، کتابخانه های مورد نیاز

پروژه ها رایگان هستند. برای دانلود فایل های پروژه باید در سایت عضو باشید. ثبت نام / ورود

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *