پروژه الکترونیکپروژه های آردوینو

پروژه تشخیص حرکت با آردوینو و سنسور PIR + آموزش کامل

سلام. پروژه تشخیص حرکت با آردوینو و سنسور PIR (آموزش کامل) را آماده کردیم.

راه اندازی سنسور حرکت با برد Arduino

تشخیص حرکات در پروژه های الکترونیک همیشه مهم بوده است. با وجود ماژول سنسور های PIR تشخیص حرکت انسان و حیوانات بسیار آسان شده است. در این پروژه آردوینو می آموزیم چگونه یک سنسور PIR را به برد های Arduino متصب کنیم. ما با استفاده از یک برد آردوینو و یک ماژول PIR یک تشخیص دهنده حرکت خواهیم ساخت که هنگامی حرکت اتفاق بیافتد، یک ال ای دی چشمک میزند و بازر بوق میزند.

فیلم عملکرد مدار در انتهای صفحه قرار داده شده است.

قطعات مورد نیاز

 1. ماژول سنسور PIR
 2. برد Arduino UNO (هر نسخه)
 3. LED
 4. بازر
 5. مقاومت 330 اهم

سنسور PIR چیست و چگونه کار میکند ؟

سنسور PIR مخفف سنسور Passive Infrared است. این سنسور ارزان است و می تواند حضور انسان یا حیوان را تشخیص دهد. دو ماده مهم موجود در این سنسور وجود دارد یکی کریستال پیرو الکتریک است که می تواند نشانه های گرما را از یک ارگانیسم زنده (انسان / حیوانات) تشخیص دهد و دیگری لنز Fresnel است که می تواند دامنه کار سنسور را گسترده کند.

سنسور PIR چیست و چگونه کار میکند ؟

از دو پتانسیومتر (رنگ نارنجی) برای کنترل حساسیت و زمان استفاده می شود. پین Dout سنسور بین پین های Vcc و Gnd وجود دارد. این ماژول با 3.3 ولت کار می کند اما می تواند تا 5 ولت را نیز تحمل کند. در گوشه بالا سمت چپ آن دارای یک تنظیم پین تریگر است که می تواند برای تنظیم ماژول در دو حالت مختلف استفاده شود. یکی حالت “H” است و دیگری حالت “I”.

در حالت “H” هنگامی که یک فرد در محدوده تشخیص داده می شود پین خروجی فعال میشود و پس از مدت زمان تعیین شده توسط پتانسیومتر غیرفعال میشود. در این حالت پین خروجی با صرف نظر از اینکه شخص هنوز در محدوده حضور دارد یا خیر تا مدت زمان تعیین شده فعال میماند.

در حالت “I” هنگامی که یک فرد در محدوده تشخیص داده شود پین خروجی Dout فعال میشود (3.3 ولت) و تا زمانی که در محدوده سنسورها باقی بماند فعال خواهد ماند. هنگامی که فرد از منطقه خارج شد، پس از مدت مدت زمان تعیین شده توسط پتانسیومتر ، پین غیر فعال میشود.

توجه: موقعیت پتانسیومتر یا پین ممکن است بسته به مدل سنسور PIR شما متفاوت باشد.

شماتیک پروژه تشخیص حرکت با آردوینو

در تصویر زیر نحوه اتصال یک ال ای دی ، بازر و سنسور PIR به برد آردوینو Uno نشان داده شده است.

اگر میخواهید آردوینو را به صورت اصولی و پروژه محور (ساخت ربات، ارتباط با اندروید، اینترنت اشیا، برنامه نویسی حرفه ای) یاد بگیرید، حتما دوره آموزش آردوینو را مشاهده کنید.

شماتیک پروژه تشخیص حرکت با آردوینوما سنسور PIR را با استفاده از ترمینا 5 ولت آردوینو تغذیه میکنیم. پین خروجی سنسور PIR به پین 2 دیجیتال Arduino متصل میشود. این پین یک پین ورودی برای آردوینو خواهد بود. سپس پین 3 آردوینو به بازر و LED متصل میشود. این پین به عنوان خروجی پیکربندی میشود. در صورتی که ورودی در پین 2 شناسایی شود، در پین 3 خروجی ایجاد میشود.

آموزش کد آردوینو اتصال سنسور PIR

برنامه برای آردوینو بسیار ساده است. برای اتصال سنسور Arduino PIR، باید پین شماره 2 را به عنوان ورودی و پین شماره 3 را به عنوان خروجی تعریف کنیم. سپس طوری برنامه نویسی کنیم که هر وقت پین 2 بالا رفت، پین سه روشن و خاموش شود. کد کامل پروژه در فایل دانلودی انتهای صفحه قرار داده شده است.

در تابع setup void که در زیر نشان داده شده است ، باید اعلام کنیم که پین ​​2 متصل به خروجی PIR به عنوان ورودی استفاده می شود و پین 3 متصل به LED / Buzzer به عنوان خروجی استفاده می شود.

void setup() {
 pinMode(2, INPUT); //Pin 2 به عنوان ورودی
 pinMode(3, OUTPUT); //PIN 3 به عنوان خروجی
}

سپس به عملکرد loop () میرویم. همانطور که می دانیم این کد تا زمانی که MCU روشن باشد پی در پی اجرا میشود. بنابراین همیشه با استفاده از کد زیر در داخل عملکرد loop () میگوییم که اگر پین 2 بالا رفت :

if (digitalRead(2) == HIGH)

اگر آردوینو تشخیص دهد که پین ​​2 بالا رفته است، به این معنی است که ماژول PIR تحریک شده است. بنابراین، در این زمان ما پین 3 را طوری برنامه ریزی میکنیم که به طور پی در پی هر 100 میلی ثانیه روشن و خاموش شود.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید
 digitalWrite(3, HIGH); // ال ای دی و بازر را فعال کن

 delay(100); // 100 میلی ثانیه صبر کن

 digitalWrite(3, LOW); // ال ای دی و بازر را غیر فعال کن

 delay(100); // 100 میلی ثانیه صبر کن

فیلم عملکرد مدار پروژه تشخیص حرکت

هنگامی که آردوینو را به تغذیه متصل میکنید، باید حدود 1 دقیقه صبر کنید تا سنسور PIR کالیبره شود. ممکن است در این زمان خروجی های متغیری بدست آوریذ اما نگران نباشید تا زمانی که ماژول PIR کالیبره شود. با استفاده از دو پتانسیومتر روی سنسور میتوانید حساسیت و زمان فعالیت آن را تنظیم کنید. فیلم زیر به شما در درک نحوه کار این پروژه کمک میکند.

فیلم عملکرد مدار : کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : سورس کامل ، شماتیک کامل

برای دانلود فایل ها باید عضو آیرنکس باشید، تنها چند ثانیه زمان لازم است.

ورود / ثبت نام

[lrm_form default_tab=”register” logged_in_message=””]

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. مالکیتی بر مطالب ارائه شده ندارم. اکثر فعالیت بنده در زمینه ترجمه است. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *