پروژه آنالوگ Op-ampپروژه الکترونیک

آموزش ساخت مدار تستر آپ امپ (تست سوختگی IC Op-amp با پروژه آنالوگ)

سلام. اموزش ساخت مدار IC تستر (تست آپ امپ با پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

آموزش طراحی مدار تستر IC LM741

بعضی اوقات با یک مدار کار میکنیم و پس از مدتی میفهمیم که این مدار کار نمیکند. پس از انجام برخی از آزمایشات متوجه میشویم که یکی از اجزای آن سوخته است. حالا چگونه میتوان قطعات را برای پیدا کردن مشکل تست کرد ؟ ما در این پروژه آنالوگ یک مدار تستر قطعات میسازیم تا بفهمیم که قطعه ما سوخته است یا سالم است.

آپ امپ ها چه هستند ؟

Op-amp (تقویت کننده عملیاتی) یک قطعه بسیار مهم در الکترونیک است و در بسیاری از مدارهای الکترونیک برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. آپ امپ دارای مقایسه کننده ولتاژ است که دارای دو ورودی است، یکی ورودی معکوس و دیگری ورودی غیر معکوس است. هنگامی که ولتاژ در ورودی غیر معکوس (+) بیشتر از ولتاژ در ورودی معکوس (-) باشد ، خروجی مقایسه گر زیاد است. و اگر ولتاژ ورودی معکوس (-) از انتهای غیر معکوس (+) بالاتر باشد ، خروجی آن کم است. برخی از Op-amps ها بیش از یک مقایسه کننده در داخل دارند (op-amp LM358 دارای دو ، LM324 دارای چهار مورد) و برخی نیز فقط یک مقایسه کننده (مانند LM741) دارند.

شماتیک مدار پروژه تستر آپ امپ

شماتیک مدار پروژه تستر قطعات بسیار ساده است و به راحتی میتوانید آن را روی برد بورد یا PCB راه اندازی کنید. ما فقط باید آپ امپ LM741 را در جای مناسب قرار دهیم و اگر Op-amp در وضعیت خوبی قرار داشته باشد، LED چشمک می زند، و اگر Op-amp معیوب باشد، یا LED به طور مداوم روشن یا خاموش می شود.

حتما ببینید :  ساخت دماسنج بدون تماس با آردوینو (مخصوص کرونا و ثبت در فرمت اکسل)

شماتیک مدار پروژه تستر آپ امپ

کار مدار بسیار ساده است ، در اصل این مدار اگر op-amp در شرایط خوبی باشد ، موج مربعی را در خروجی ایجاد می کند و در نتیجه چراغ چشمک می زند. در ابتدا ولتاژ در ورودی غیر معکوس (+) از ورودی ولتاژ (-) ولتاژ بالاتر از ولتاژ است و – خروجی LM741 (پین 6) زیاد است. بنابراین خازن C1 شارژ را از طریق مقاومت R6 شروع می کند، هنگامی که شارژ C1 از ولتاژ در ترمینال معکوس (PIN 2) بیشتر است، خروجی کم می شود. و هنگامی که خروجی کم می شود، خازن C1 شروع به تخلیه می کند و مجدداً ولتاژ در ترمینال معکوس مقایسه کننده از ترمینال غیر معکوس کمتر  ولتاژ می شود و خروجی زیاد می شود. این فرایند به طور مداوم تکرار می شود و موج مربعی در خروجی تولید می شود، که باعث می شود LED چشمک زن شود.

بنابراین اگر Op-amp در شرایط کار کردن باشد، LED به طور مداوم در فاصله زمانی منظم چشمک می زند و اگر OP-amp معیوب باشد ، LED یا روشن یا خاموش می ماند.

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا