پروژه الکترونیکپروژه های امنیتیپروژه های پایتونپروژه های رزبری پای

پروژه هشدار تشخیص حرکت با سنسور PIR و رزبری پای

سلام. پروژه هشدار تشخیص حرکت با سنسور PIR و رزبری پای را آماده کردیم.

راه اندازی سنسور تشخیص حرکت PIR با Raspberry pi

سیستم های امنیتی نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند و می توانیم انواع مختلفی از سیستم های امنیتی را با انواع فناوری ها و با دامنه قیمتی متفاوت پیدا کنیم. در این پروژه رزبری پای ما با استفاده از برد Raspberry pi و سنسور تشخیص تحرک PIR یک سیستم امنیتی ساده میسازیم. این سیستم میتواند حرکت انسان و … را در محیط تشخیص دهد و پس از آن بازر را روشن میکند. میتوانید به جای بازر از یک رله استفاده کنید و آزیر یا پروژکتور را روشن کنید.

فیلم عملکرد پروژه در انتهای صفحه قرار داده شده است.

سنسور PIR چیست و چگونه کار میکند ؟

سنسور PIR مخفف سنسور Passive Infrared است. این سنسور ارزان است و می تواند حضور انسان یا حیوان را تشخیص دهد. دو ماده مهم موجود در این سنسور وجود دارد یکی کریستال پیرو الکتریک است که می تواند نشانه های گرما را از یک ارگانیسم زنده (انسان / حیوانات) تشخیص دهد و دیگری لنز Fresnel است که می تواند دامنه کار سنسور را گسترده کند.

سنسور PIR چیست و چگونه کار میکند ؟

از دو پتانسیومتر (رنگ نارنجی) برای کنترل حساسیت و زمان استفاده می شود. پین Dout سنسور بین پین های Vcc و Gnd وجود دارد. این ماژول با 3.3 ولت کار می کند اما می تواند تا 5 ولت را نیز تحمل کند. در گوشه بالا سمت چپ آن دارای یک تنظیم پین تریگر است که می تواند برای تنظیم ماژول در دو حالت مختلف استفاده شود. یکی حالت “H” است و دیگری حالت “I”.

در حالت “H” هنگامی که یک فرد در محدوده تشخیص داده می شود پین خروجی فعال میشود و پس از مدت زمان تعیین شده توسط پتانسیومتر غیرفعال میشود. در این حالت پین خروجی با صرف نظر از اینکه شخص هنوز در محدوده حضور دارد یا خیر تا مدت زمان تعیین شده فعال میماند.

در حالت “I” هنگامی که یک فرد در محدوده تشخیص داده شود پین خروجی Dout فعال میشود (3.3 ولت) و تا زمانی که در محدوده سنسورها باقی بماند فعال خواهد ماند. هنگامی که فرد از منطقه خارج شد، پس از مدت مدت زمان تعیین شده توسط پتانسیومتر ، پین غیر فعال میشود.

توجه: موقعیت پتانسیومتر یا پین ممکن است بسته به مدل سنسور PIR شما متفاوت باشد.

حتما ببینید :  پروژه سیستم امنیتی خانه ثبت تصویر و ایمیل رزبری پای و پایتون

شماتیک مدار تشخیص حرکت با رزبری پای

تصویر زیر شماتیک مدار این پروژه را نشان میدهد.

شماتیک مدار تشخیص حرکت با رزبری پای

همانطور که در شماتیک پروژه تشخیص حرکت Raspberry Pi و PIR نشان داده شده است، پین مثبت سنسور PIR به پین 4 (5v) وصل شده و پین GND سنسور PIR به پین 6 (Ground) رزبری پای وصل شده است. پین خروجی سنسور PIR به GPIO 23 متصل شده است که برای دادن ورودی به Raspberry Pi استفاده می شود. پین 24 GPIO که در اینجا برای خروجی اعلام شده است که برای ایجاد بوق توسط بازر استفاده میشود.

قطعات مورد نیاز

  1. رزبری پای 3 یا هر مدل دیگر
  2. سنسور تشخیص حرکت PIR
  3. بازر

کد پایتون سیستم تشخیص حرکت با Raspberry pi

کد پایتون برای این پروژه بسیار ساده است و می توان به راحتی آن را درک کرد. کد کامل در فایل دانلودی انتهای صفحه قرار داده شده است. در اینجا بعضی از قسمت های کد را توضیح میدهیم.

در ابتدا پین های GPIO 23 و 24 را به عنوان پین های ورودی و خروجی اعلام میکنیم.

while True:
  if GPIO.input(23): #اگر حرکت اتفاق بیوفتد، پین 23 دارای جریان میشود
     GPIO.output(24, True) #سپس پین متصل به بازر فعال میشود
     time.sleep(1) #بازر برای 1 ثانیه فعال میشود
     GPIO.output(24, False) #بازر خاموش میشود

while True یعنی هرگاه شرط برقرار بود، محتویات به صورت مداوم تکرار شوند. در اینجا اگر پین 23 دارای جریان باشد که از سمت سنسور PIR می آید، پین خروجی 24 فعال میشود و بازر روشن میشود. سپس به اندازه مدت زمان تعیین شده توسط شده بازر فعال میماند و سپس بازر خاموش میشود.

اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید.

فیلم عملکرد پروژه

فیلم زیر نحوه عملکرد این پروژه را به صورت کامل نشان میدهد.

برای دانلود فیلم عملکرد پروژه تشخیص حرکت با رزبری پای کلیک کنید !

موارد موجود در فایل : سورس کامل ، شماتیک کامل

برای دانلود فایل های پروژه ثبت نام کنید، تنها چند ثانیه زمان لازم است. از طریق فرم زیر اقدام کنید.

ایمیل خود را وارد کنید

نظرتان را در مورد این مطلب با ستاره دادن اعلام کنید امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. نظرات ، مشکلات و پیشنهادات خود را در پایین صفحه اعلام کنید
برچسب ها

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن