آموزش پروتئوس

شبیه سازی مدار منبع تغذیه 5 ولت در پروتئوس

نحوه طراحی یک منبع تغذیه 5 ولت در پروتئوس را آموزش میدهیم. این پروژه بسیار ساده و در سطح پایه است، اما اهمیت این پروژه در این است که تقریباً در تمام پروژه های بزرگ الکترونیکی که امروزه طراحی می شوند استفاده می شود. وقتی شروع به کار بر روی هر پروژه ای می کنیم، اولین چیزی که باید طراحی کنیم این منبع تغذیه DC است، زیرا بدون برق رسانی به قطعات، نمی توانیم از آنها استفاده کنیم.

قسمت قبل: ساخت و ویرایش ظاهر قطعه در پروتئوس

هنگام طراحی یک منبع تغذیه 5 ولت در Proteus ISIS، از آی سی رگولاتور ولتاژ استفاده می کنیم که معمولاً با نام 7805 شناخته می شود. این تنظیم کننده ولتاژ برای تنظیم یا تغییر سطح ولتاژ ولتاژ تغذیه استفاده می شود. همانطور که همه ما می دانیم، اکثر باتری های موجود در بازار 12 ولت هستند. به عنوان مثال، اگر یو پی اس در خانه خود دارید، باتری آن را بررسی کنید قطعا 12 ولت خواهد بود. به طور مشابه، باتری ماشین یا موتور سیکلت نیز 12 ولت است. بنابراین، 12 ولت به استاندارد باتری های الکتریکی تبدیل شده است.

اکنون، ما می دانیم که اکثر باتری ها 12 ولت هستند، اما مشکل زمانی ایجاد می شود که با قطعات الکترونیکی حساس سروکار داریم، زیرا اکثر آنها برای کار با ولتاژ 5 ولت طراحی شده اند. اکنون همانطور که قبلاً توضیح دادم منبع ولتاژ موجود 12 ولت است و تجهیزات عملیاتی برای کار به 5 ولت نیاز دارند. بنابراین، ما به یک منبع میانی یا این نوع منبع تغذیه DC نیاز داریم که بتواند ولتاژ منبع (12 ولت) را به ولتاژ کاری (5 ولت) تبدیل کند. این مشکل با استفاده از آی سی 7805 برطرف می شود و به همین دلیل به آن آی سی رگولاتور ولتاژ می گویند.

پس  امروز یک منبع تغذیه 5 ولت طراحی می کنیم که بتواند سطح ولتاژ را تغییر دهد و ولتاژ مورد نظر ما را تامین کند. سعی کنید خودتان آن را طراحی کنید تا با کاربرد واقعی آی سی رگولاتور ولتاژ نیز آشنا شوید. بیایید با طراحی منبع تغذیه 5 ولت در Proteus ISIS شروع کنیم.

طراحی یک منبع تغذیه 5 ولت در پروتئوس

شما می توانید شبیه سازی کامل منبع تغذیه 5 ولت در نرم افزار پروتئوس را با کلیک بر روی دکمه زیر دانلود کنید:

آی سی 7805 تنظیم کننده ولتاژ دارای 3 پایه است.

  • پایه شماره 1 پایه ورودی است و به ولتاژ تغذیه متصل می شود. DC +12 ولت به این پین اعمال می شود.
  • پین شماره 2 پین GND نامیده می شود.
  • پایه شماره 3 پایه خروجی 7805 است. اگر 12 ولت به ورودی آن اعمال شود، به طور خودکار 5 ولت در این پایه تولید می شود.

ابتدا تمامی اجزا را مانند تصویر زیر در فضای کاری پروتئوس قرار دهید:

اجزای منبع تغذیه 5 ولت DC

در پیاده سازی سخت افزار، ابتدا ولتاژ منبع (12 ولت) را به پایه ورودی 7805 آی سی اعمال کنید. 2 خازن نیز به صورت موازی با ولتاژ منبع وصل شده اند و ظرفیت آنها به ترتیب 1000uf و 100pf است.

در طرف دیگر آی سی نیز 2 خازن موازی با ولتاژ خروجی به دست آمده (5 ولت) وصل می کنیم که ظرفیت آنها به ترتیب 100pf و 100uf است. یک LED نیز به صورت موازی در سمت بار وصل شده است.

اگر همه اجزا را در جای مناسب خود قرار داده باشید و همه اتصالات سالم باشند، نتیجه مانند تصویر زیر خواهد بود:

طراحی یک منبع تغذیه 5 ولت در پروتئوس

حال اگر تصویر بالا را از نزدیک مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که خازن های متصل شده در ولتاژ 12 ولت دارای ظرفیت بالا هستند در حالی که خازن های متصل به LED دارای ظرفیت پایین تر هستند. هدف از اعمال خازن ها حذف نویز از ولتاژهای DC ما است. برای به دست آوردن موج DC خالص، خازن ها در سراسر آن متصل می شوند.

حالا وقتی شبیه سازی نهایی را اجرا می کنید، مدار مانند تصویر زیر به نظر می رسد:

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

شبیه سازی منبع ولتاژ DC در پروتئوس
همانطور که می بینید وقتی شبیه سازی را اجرا کردم، LED شروع به درخشش کرد. در اینجا یک نکته مهم قابل ذکر است که من یک مقاومت را به صورت سری با LED اعمال کرده ام. مقدار مقاومت بسیار کم است. این مقاومت جریان را محدود می کند و اگر مستقیماً LED را وصل کنیم، احتمال سوختن LED وجود دارد.

امیدوارم اکنون بتوانید یک منبع تغذیه 5 ولتی را به راحتی در Proteus طراحی کنید. اگر سوالی دارید، در نظرات بپرسید.

قسمت بعد: مدار منبع تغذیه متغیر با LM317 در پروتئوس

4.4 (5 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *