آموزش آردوینوپروژه های آردوینو

پروژه دیکدر ریموت مادون قرمز با آردوینو و ثبت در اکسل

سلام. پروژه دیکودر ریموت مادون قرمز با آردوینو و ثبت در اکسل را آماده کردیم.

تشخیص دکمه فشرده شده در کنترل با آردوینو

ارتباط IR (مادون قرمز) یک فناوری ارتباطات بی سیم ساده، کم هزینه و بسیار گسترده است. نور IR تا حدودی شبیه به نور مرئی است ، به جز اینکه طول موج آن کمی طولانی تر است. این خاصیت مادون قرمز باعث می شود آن را برای چشم انسان غیر قابل مشاهده و مناسب برای ارتباطات بی سیم باشد.

فیلم زیر به شما در درک نحوه کار این پروژه کمک میکند.

پروژه های بسیاری وجود دارند که در آن شما نیاز به رمزگشایی سیگنال های IR دارید. بنابراین در این آموزش قصد داریم از گیرنده مادون قرمز مادون قرمز TSOP1838  برای ساخت یک رمزگذار IR از راه دور با استفاده از آردوینو استفاده کنیم. کد هگز برای هر دکمه به مایکروسافت اکسل وارد میشود. این رمز گذار میتواند برای پروژه هایی مثل خانه هوشمند، کنترل ربات و … استفاده شود.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

فیلم عملکرد پروژه در انتهای صفحه قرار داده شده است.

ارتباط مادون قرمز چگونه است؟

مانند سایر سیستم های ارتباطی ، ارتباطات مادون قرمز نیز فرستنده و گیرنده ای دارند. فرستنده دقیقا مانند یک LED به نظر می رسد ، اما به جای طیف مرئی ، نور را در طیف مادون قرمز ایجاد می کند. در حالی که گیرنده مادون قرمز یک فتو دیود است که با یک تقویت کننده از پیش تعبیه شده است که نور IR را به یک سیگنال الکتریکی تغییر می دهد. برای ارتباطات IR هم فرستنده و هم گیرنده باید روبروی یکدیگر باشند. کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنسور های مادون قرمز.

ارتباط مادون قرمز چگونه است؟

با فشار دادن دکمه یرموت کنترل، چراغ IR (فرستنده) نور مادون قرمز را ساطع می کند. این نور توسط گیرنده دریافت می شود که به طور معمول یک فتو دیود یا فوتو ترانزیستور است. نور مادون قرمز توسط خورشید ، لامپهای روشنایی و هر چیز دیگری که گرما تولید می کند ، ساطع می شود. این مسئله می تواند سیگنال فرستنده را دچار تداخل کند ، بنابراین برای جلوگیری از تداخل ، سیگنال فرستنده با استفاده از فرکانس حامل بین 36 کیلوهرتز تا 46 کیلوهرتز تعدیل می شود. پس از دریافت سیگنال ، گیرنده IR سیگنال را از بین می برد و قبل از ارسال به میکروکنترلر ، آن را به باینری تبدیل می کند.

در اینجا ما برای ارسال سیگنال IR و ارتباط TSOP1838 با آردوینو از یک ریموت تلویزیون استفاده می کنیم.

سنسور گیرنده مادون قرمز TSOP1838

سنسور گیرنده مادون قرمز TSOP1738

TSOP1838 یک گیرنده مینیاتوری مادون قرمز می باشد که مناسب جهت استفاده در سیستم های کنترل از راه دور می باشد. یکی از انواع گیرنده های مادون قرمز که در وسایل صوتی و تصویری مورد استفاده قرار میگیرد TSOP1838 می باشد که فرکانس کاری آن 38 کلیو هرتز است. این ماژول همانطور که در تصویر میبینید دارای 3 پایه است. VS، DATA و GND.زمانی که به سنسور نور مادون قرمز با فرکانس خاص (برای نمونه TSOP1838 فرکانس 38 کیلو هرتز ) نتابد خروجی VOUT مقداری برابر VS (مثبت تغذیه) دارد و با تابیدن نور مادون قرمز 38 کیلو هرتز این خروجی صفر می شود.

مدار رمزگشایی سیگنال مادون قرمز با آردوینو

شمایتک مدار برای رمزگشایی ریموت کنترل مادون قرمز IR با استفاده از Arduino در تصویر آورده شده است.

مدار رمزگشایی مادون قرمز

اتصالات بسیار ساده است زیرا سنسور گیرنده IR تنها دارای سه پین ​​، Vs ، GND و Data است. پین Vs و GND گیرنده IR را به پین ​​3.3 ولت و GND برد آردوینو و پین دیتا به پین ​​دیجیتال 2 آردوینو وصل کنید.

قطعات مورد نیاز

 1. برد آردوینو Uno یا نانو
 2. گیرنده مادون قرمز TSOP1838
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

برنامه نویسی رمزگذار Remote Arduino IR

کد کامل پروژه در انتهای صفحع قرار داده شده است. در اینجا بعضی از قسمت های کد را بررسی میکنیم. برای اجرای این پروژه نیاز به نصب کتابخانه IRremote داریم. کتابخانه مورد نظر در فایل دانلودی قرار داده شده است و فقط باید آن را نصب کنید. آموزش کامل نصب کتابخانه در نرم افزار آردوینو

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

کد پروژه با فراخوانی کتابخانه IRremote شروع میشود.

#include <IRremote.h>

سپس پین آردوینو را تعیین میکنیم که پین داده سنسور مادون قرمز TSOP1838 به آن متصل است.

int IRPIN = 2;

پس از آن نمونه ای برای پین گیرنده IR ایجاد میکنیم.

IRrecv irrecv(IRPIN);

در خط بعدی یک object برای کلاس decode_results تعریف میکنیم ، که توسط گیرنده IR برای ارسال اطلاعات رمزگشایی شده استفاده می شود.

decode_results result;

در داخل تابع setup () ، ارتباط سریال را آغاز کرده و با فراخوانی تابع IRrecv activIRIn () دریافت اطلاعات از گیرنده IR را شروع میکنیم.

void setup()
{
 Serial.begin(9600);
 Serial.println("Enabling IRin");
 irrecv.enableIRIn();
 Serial.println("Enabled IRin");
 Initialize_streamer();
}

در تابع loop () این irrecv.decode دائما سیگنال جدید را بررسی می کند و در صورت دریافت سیگنال جدید ، کد سیگنال دریافت شده در تابع result.value ذخیره می شود.

void loop()
{
 if (irrecv.decode(&result))
 {
  Serial.print("Value: ");
  Serial.println(result.value, HEX);
  Write_streamer();
  irrecv.resume();
 }
 delay(500);
}

برای ارسال داده به اکسل از آردوینو ، ما از PLX-DAQ استفاده می کنیم. با استفاده از تابع Writ_streamer () ، داده ها را به صورت سریال در الگویی خاص مانند نمایش مقدار در مانیتور سریال ، به صورت سریال ارسال می کنیم.

void Write_streamer()
 {
  Serial.print("DATA"); //ارسال مقدار داده
  Serial.print(","); //رفتن به ستون بعد
  Serial.print(result.value, HEX); //مرتب کردن داده ها در اکسل
  Serial.print(","); //رفتن به ستون بعد
  Serial.println(); //پایان ردیف
 }

پس از آماده شدن سخت افزار و برنامه ، زمان آن فرا رسیده است تا برنامه را در برد Arduino خود بارگذاری کنید. پس از بارگذاری کد ، دکمه های ریموت را فشار دهید. کد هگز برای هر دکمه روی مانیتور سریال چاپ می شود.

ذخیره داده رمزگشایی شده مادون قرمز در Excel

حال برای ارسال داده به اکسل ، قصد داریم از PLX-DAQ استفاده کنیم. این یگ پلاگین برای نرم افزار اکسل است که به شما کمک می کند مقادیر را از Arduino مستقیما در یک برگه اکسل روی لپ تاپ یا رایانه شخصی خود بنویسید (دانلود پلاگین PLX-DAQ). پس از بارگیری ، فایل را استخراج کرده و بر روی پرونده .exe کلیک کنید تا نصب شود. این کار پوشه ای به نام PLX-DAQ را روی دسکتاپ شما ایجاد می کند.

همچنین پروژه مشابه را ببینید :

اکنون پرونده “PLX-DAQ spreadsheet” را از پوشه دسک تاپ باز کنید. اگر ماکروها در اکسل شما غیرفعال هستند ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است ، یک بلوک امنیتی مشاهده خواهید کرد:

ذخیره داده رمزگشایی شده مادون قرمز در Excel Sheet

برای فعال کردن ماکروها ، روی Options -> Enable the content -> Finish -> OK کلیک کنید. سپس ، صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد:

برنامه نویسی رمزگذار Remote Arduino IR

اکنون نرخ baud را به عنوان “9600” و پورت که Arduino شما به آن متصل است را انتخاب کنید و سپس برای شروع جریان داده روی Connect کلیک کنید. مقادیر شما باید مانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است وارد شوند.

دریافت داده ها در اکسل از ریموت مادون قرمز

بدین ترتیب است که می توان یک رمزگشا ریموت کنترل مبتنی بر آردوینو را ساخت تا بتواند سیگنال هایمادون قرمز را به معادل HEX آن تبدیل کند.

موارد موجود در فایل : سورس کامل ، شماتیک

دانلود فایل های پروژه

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس عضو شوید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

3 نظر

 1. سلام /من با بسکام کار میکنم و مدته دارم روی این کدهای هگز دیکد شده از NEC کار میکنم اما متاسفانه هیچ کجا مطلبی در مورد راه اندازی و شناسایی این کدها و ارتباط اونها با میکرو و سورس اونها مطلبی نوشته نشده فقط و فقط دیکد کردن/خب حالا من ۱۶ تا کدها هگز رو دارم وقتی اینها برای میکرو قابل شناسایی نیست و قراره دوباره دیکد بشن به چه دردی میخورن

 2. سلام خسته نباشید
  من میخام کد های ریموت تلویزون رمزگشای کنم بعد ذخیره ی فرسنده بکنم میشه؟
  ایا به اکسل نیاز هست؟ با همون سریال مانیتور نمیشه؟

  1. سلام جناب. اطلاعات از طریق سریال به کامپیوتر و در نهایت اکسل ارسال میشه. اکسل یک بحث کمکی هست نیازی نیست که حتما استفاده کنید. اطلاعات در سریال مانیتور آردوینو نمایش داده میشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *