آموزش AVRپروژه AVRپروژه اتمل استودیو

ساخت دماسنج با میکروکنترلر AVR و سنسور LM35

پروژه دماسنج با کامپایلر اتمل استودیو و میکروکنترلر AVR را آماده کرده ایم در این پروژه از سنسور دمای lm35 استفاده شده است. فیلم عملکرد مدار را از دست ندهید.

پروژه دماسنج با سنسور LM35 و میکروکنترلر AVR

پروژه دماسنج با سنسور LM35 اتمل استودیو
پروژه دماسنج با سنسور LM35 اتمل استودیو

در این پروژه میخواهیم یک مدار اندازه گیری دما طراحی کنیم. این مدار با استفاده از سنسور ال ام 35 (سنسور ولتاژ خطی) تولید شده است. دما معمولا در سانتیگراد یا فارنهایت اندازه گیری میشود . سنسور LM35 خروجی را بر اساس درجه سانتیگراد فراهم میکند.

توضیحات سنسور دما LM35

LM35 ، یک ترانزیستور سه پایه ای است. این سه پین ، GND , VCC , Output هستند. این سنسور ولتاژ متغیر را در خروجی بر اساس درجه حرارت ارائه میدهد.

دیتاشیت سنسور lm35
دیتاشیت سنسور lm35

با افزایش هر درجه سانتیگراد ، 10mv خروجی افزایش ولتاژ دارد. یعنی اگر درجه حرارت 0 باشد، خروجی سنسور هم 0 میشود و اگر دمای 10 درجه سانتیگراد داشته باشید، خروجی سنسور 100mv خواهد شد یا اگر دما 25 درجه باشد، خروجی سنسور 250mv میشود.

مدار دما سنج LM35 با اتمل استودیو

شماتیک
شماتیک

بنابراین ، در حال حاضر با سنسور ال ام 35، دما را به صورت ولتاژ متغیر در نظر میگیریم، این ولتاژ وابسته به دما به عنوان ورودی به ADC (تبدیل آنالوگ به دیجیتال) میکروکنترلرمان داده میشود. مقدار دیجیتال بعد از تبدیل روی ال سی دی کاراکتری نشان داده میشود.

برای یادگیری کامل آردوینو (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط با اندروید، ساخت ربات) ، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

همچنین اگر میخواهید الکترونیک را با فیلم های آموزشی یاد بگیرید، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

دیتاشیت پین های ال سی دی کاراکتری 16*2
دیتاشیت پین های ال سی دی کاراکتری 16*2
در مدار پورت B از میکروکنترلر به پورت اطلاعات در LCD متصل است. باید یادآوری شود که ارتباط JTAG را در PORTC از میکروکنترلر غیرفعال کنید.
با تغییر بیت های فیوز میتوانید از پورت C به عنوان یک پورت ارتباطی معمولی استفاده کنید. در ال سی دی کاراکتری، 16 پین وجود دارد اگر پین های نور و… وجود ندارد ، 14 پین وجود دارد !
در این 14 پین ، 8 پین اطلاعات و 2 پین تغذیه و 3 پین برای کنترل کنتراست و 3 پین کنترل هستند.
در این مدار ، شما میتوانید ببینید که فقط 2 پین را کنترل کردیم ! این کار باعث انعطاف پذیری برای درک بهتر میشود. بیت های کنتراست و READ / WWITE را اغلب استفاده نمی کنیم .
بنابراین میتوانیم آنها را به GND وصل کنیم. این کار باعث میشود ال سی دی در بالاترین کنتراست و حالت خواندن قرار بگیرد فقط نیاز به کنترل ENABLE و RS برای ارسال کاراکتر ها داریم !

اتصال های ال سی دی :

همانطور  که میبینید از ارتباط 8 بیت برای ال سی دی استفاده کردیم (D0-D7). همچنین میتوانیم از ارتباط 4 بیت استفاده کنیم یعنی (D4-D7) ولی برنامه نویسی پیچیده تر میشود و اجباری نیست. ما 8 بیت را انتخاب کردیم !

با مشاهده ی اتصالات ال سی دی  10 پین ال سی دی را به میکروکنترلر وصل میکنیم که 8 پین داده دارد و 2 پین برای کنترل است. خروجی ولتاژ توسط سنسور به طور کامل خطی نیست. و نویز ایجاد میکند برای رفع نویز باید خازن را در مسیر خروجی سنسور قرار بدهیم همانطور که درشماتیک نشان دادیم.

مطلب پیشنهادی:  پروژه نور سنج با میکروکنترلر AVR (اندازه گیری نور)

قبل از ادامه ، باید در مورد تبدیل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر صحبت کنیم، در مگا 32 میتوانیم ورودی آنالوگ را به هر کدام از هشت کانال پورت A بدهیم. مهم نیست که کدام را انتخاب کنیم، چون همه شان یکی هستند. میخواهیم کانال 0 یا پین 0 را از پورت A انتخاب کنیم.

از آنجایی که هدف اندازه گیری دمای اتاق هست، به دمای بالای 100 درجه نیاز نداریم، یعنی میتوانیم حداکثر مقدار را 2.5V تنظیم کنیم.

قطعات مورد نیاز پروژه دماسنج

موارد موجود در فایل : شماتیک کامل ، فایل سورس ، و …

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *