آموزش الکترونیک

استفاده از تغذیه 5 ولت USB کامپیوتر (سیم داخلی USB)

اگر از خرید باتری های جدید برای مدارهای خود خسته شده اید و منبع تغذیه قابل اعتمادی می خواهید، راه حل اینجاست! ما از لپ تاپ یا رایانه شخصی خود برای شارژ تلفن های همراه استفاده می کنیم ، به همین ترتیب می توانیم از منبع تغذیه USB رایانه خود برای مدار های الکتریکی خود نیز استفاده کنیم. USB رایانه منبع تغذیه خوبی برای تأمین ولتاژ رگوله شده 5 ولت است. وقتی مداری وجود دارد که شامل موتور مانند موتور DC ، سروو موتور و … است ، کار کردن آنها با یک باتری معمولی 9 ولت دشوار است، مخصوصاً وقتی که باتری ضعیف شده باشد. این موتورها برای چرخش به جریان نسبتاً بالایی نیاز دارند و ما به راحتی می توانیم از USB لپ تاپ یا کامپیوتر خود 500 میلی آمپر جریان بکشیم.

سیم های داخل کابل USB

حال سوال این است که چگونه می توانیم از منبع تغذیه USB استفاده کنیم؟  این کار بسیار ساده است. شما فقط به یک کابل USB نیاز دارید. این کابل میتواند برای موبایل شما، چاپگر شما و … باشد. شما باید کابل را ببرید و در آن 4 سیم پیدا میکنید. از این 4 سیم، 2 سیم برای انتقال داده و 2 سیم برای تغذیه استفاده میشوند. ما به دو سیم منبع تغذیه نیاز داریم که به راحتی قابل شناسایی هستند.

به طور کلی دو سیم کناری یا دو سیم قرمز و مشکی برای تغذیه استفاده میشوند. به تصویر زیر دقت کنید.

سیم های داخل کابل USB

میتوانید این دو سیم را به برد PCB خود یا برد بورد خود متصل کنید و از منبع تغذیه لپتاپ / کامپیوتر خود برای تغذیه مدار ها استفاده کنید. دو سیم میانی را میتوایند ببرید یا بپوشانید تا مزاحم کار شما نباشند زیرا نیازی به آنها نداریم.

میتوانید از انواع کابل های USB استفاده کنید فرقی نمیکند گران باشد یا ارزان کار شما انجام خواهد شد. اما پینشهاد میشود از یک کابل معمولی برای تغذیه استفاده کنید تا بتواند میزان جریان مناسبی را از پورت USB کامپیوتر شما به مدار شما انتقال بدهد.

4.2 (5 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

2 نظر

    1. سلام جناب، خوشحالم که براتون مفید واقع شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *