آموزش الکترونیکپروژه الکترونیک

آموزش راه اندازی سیستم ضد سرقت با لیزر

سلام. آموزش راه اندازی سیستم ضد سرقت با لیزر (پروژه آنالوگ) را آماده کردیم.

طراحی سیستم امنیتی با آپ امپ

مبحث امنیت همیشه باعث نگرانی مدیران ساختمان ها و دفاتر و حتی خانه ها بوده است. برای رفع این نگرانی انواع مختلفی از سیستم های امنیتی و ضد سرقت وجود دارد که از روش های مختلفی نیز استفاده میکنند. مثل سنسور مادون قرمز ، سنسور های تشخیص حرکت ، سنسور های مافوق صوت ، سنسور های لیزری و …

ما در این پروژه آنالوگ با استفاده از یک آپ امپ و سنسور لیزر یک دستگاه تشخیص لیزر میسازیم که وقتی کسی عبور کند چراغ ، بوق یا هر دستگاه متصل به رله فعال میشود.

فیلم زیر به شما در درک نحوه کار پروژه سیستم امنیتی با سنسور لیزر کمک میکند.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

نحوه کار مدار هشدار لیزری

در این مدار ولتاژهای مرجع مقایسه کننده ها را با استفاده از پتانسیلومتر تعیین کرده ایم، می توانیم حساسیت این مدار را بگوییم. مقایسه کننده در حالت غیر معکوس پیکربندی شده است. در این سیستم ما نور لیزر و LDR را در روبروی یکدیگر قرار داده ایم ، بنابراین نور لیزر به طور مداوم روی LDR می افتد. با توجه به این اختلاف پتانسیل ایجاد شده در پین غیر معکوس، مقایسه کننده این اختلاف پتانسیل را با ولتاژ مرجع مقایسه کرده و یک خروجی دیجیتالی بالا تولید می کند.

قبل از این ، تایمر 555 را در حالت یکپارچه پیکربندی کرده ایم، بنابراین برای فعال کردن بازر و LED به پالس تریگر کم آن نیاز داریم. بنابراین ما خروجی مقایسه گر را به پین تریگر آی سی 555 متصل کرده ایم. هنگامی که چراغ های لیزر روی LDR می افتند، خروجی مقایسه گر نیز بسیار بالا است، بنابراین در این زمان بازر و LED غیرفعال می شوند.

هنگامی که کسی بین این سنسور نور LDR و لیزر قرار بگیرد، سنسور مقاومت نوری LDR نور لیزر را از دست میدهد و اختلاف پتانسیل متفاوتی در ترمینال خروجی مقایسه کننده ایجاد میشود. این اختلاف پتانسیل کم است و با توجه به این که به پین تریگر آی سی 555 متصل است، باعث میشود خروجی IC تایمر 555 برای مدتی بالا بروند. این مدت زمان توسط مقاومت R1 و خازن C1 در مدار تایمر 555 تعریف میشود.

مؤلفه اصلی این مدار LDR است که تاریکی و نور را تشخیص می دهد. LDR یک مقاومت وابسته به نور است که مقاومت خود را مطابق با نور تغییر می دهد. هنگامی که نور روی سطح LDR می افتد، مقاومت خود را کاهش می دهد و هنگامی که نور روی آن نباشد ، مقاومت خود افزایش میدهد.

فرمول محاسبه تایمر 555 در حالت پایدار

زمان فعال بودن خروجی تایمر 555 توسط فرمول زیر محاسبه میشود.

T = 1.1 R1 * C1

که T زمان بر حسب ثانیه است ، R1 میزان مقاومت بر حسب اهم و C1 ظرفیت خازن بر حسب فاراد است.

مدار پروژه سیستم ضد سرقت آنالوگ

شماتیک مدار پروژه سیستم ضد سرقت آنالوگ

در این مدار هشدار امنیتی با لیزر، ما برای مقایسه ولتاژهای حاصل از LDR از آی سی تقویت کننده / مقایسه کننده LM358 استفاده کرده ایم. مقایسه گر به حالت غیر معکوس پیکربندی شده است و یک پتانسیومتر 10 کیلو اهم در ترمینال غیر معکوس آن متصل است. از LDR برای تشخیص نور یا نور لیزر با توجه به GND از طریق مقاومت 10K استفاده می شود. و نقطه میانی LDR و مقاومت مستقیماً به ترمینال معکوس مقایسه کننده وصل می شود. چراغ قرمز به منظور نشان دادن تشخیص مزاحم به پین خروجی مقایسه گر متصل می شود. همچنین یک بازر نیز فعال میشود. و از باتری 9 ولت برای تغذیه مدار استفاده می شود.

قطعات مورد نیاز

 1. آی سی آپ امپ LM358
 2. آی سی تایمر 555
 3. نور لیزر
 4. مقاومت 150 اهم
 5. مقاومت 10 کیلو اهم
 6. پتانسیومتر 10 کیلو اهم
 7. خازن 220uF
 8. LDR
 9. باتری 9 ولت
 10. LED
قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.
4.2/5 - (5 امتیاز)

دوره آموزش الکترونیک

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

2 نظر

 1. سلام و عرض ادب

  میخواستم از بابت اینکه دانستهاتون با دیگران به اشتراک گذاشتید…
  از طرف خودم و همه کسایی که می آیند و استفاده میکنند … اما همت تشکر ندارند…. سپاسگزاری کنم .

  1. سلام جناب، خوشحالم که سایت براتون مفید وقع شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *