آموزش اینترنت اشیاتکنولوژی

اینترنت اشیا چیست؟ آَشنایی با کاربرد IoT اینترنت اشیا

تابحال در مورد روشن کردن لامپ ها قبل از رسیدن به خانه فکر کرده اید؟ یا مثلا خودرو شما وقتی فشار هوا در لاستیک کم است به شما پیام هشدار ارسال کند. یا پیامی برای شما بیاید که امروز دارو های خود را نخوردید، این ها چند نمونه کوتاه از مبحث بزرگ اینترنت اشیا هستند.

یکی از پر سر و صداترین کلمات در دنیای کنونی فناوری IoT است ، مفهومی با پتانسیل عظیم برای تغییر روش زندگی و کار ما. اما “اینترنت اشیا” دقیقاً چیست و چگونه می تواند بر زندگی ما تأثیر بگذارد؟ بیایید نگاهی به اصول اینترنت اشیا ، روند فعلی و دامنه آینده بیندازیم.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا اساساً مفهومی برای اتصال همه موارد (دستگاه ها ، اسباب ها ، لوازم خانگی ، وسایل نقلیه ، تلفن ها ، رایانه ها و …) با اینترنت است و باعث می شود بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده ها ، اطلاعات مورد نیاز را فراهم کنند.

جالب ترین قسمت این فناوری ، امکانات بی پایان آن است. این نه تنها می تواند دستگاه ها و ابزارها بلکه افراد ، حیوانات و اشیا را به اینترنت متصل کند و یک آدرس IP منحصر به فرد اختصاص دهد تا از این طریق متمایز و قادر به برقراری ارتباط باشد. به عنوان مثال ، شخصی با کاشت مانیتور قلب یا دارای گچت های پوشیدنی ، یک حیوان مزرعه ، گیاهان ، سنسور های داخلی خودرو، چراغ های خیابان و محیط ، همه می توانند بخشی از شبکه اینترنت اشیا باشند.

کاربرد های اینترنت اشیا چیست؟

در زمینه اینترنت اشیا برنامه های زیادی وجود دارد که میتوانید انجام دهید، تقریبا در همه صنایع و بخش ها میتوان از اینترنت اشیا استفاده کرد. اینترنت اشیا از اتوماسیون ساختمان و خانه گرفته تا گچت های پوشیدنی، میتواند در تمامی بخش ها مهم باشد.

برای یادگیری کامل آردوینو (برنامه نویسی حرفه ای، ارتباط با اندروید، ساخت ربات) ، روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.

همچنین اگر میخواهید الکترونیک را با فیلم های آموزشی یاد بگیرید، روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

این چند زمینه اصلی است که IoT قصد دارد در آنها نقش مهمی داشته باشد:

  • ساختمانها و اتوماسیون منازل
  • اخبار و رسانه ها
  • نظارت بر محیط زیست
  • ساخت
  • صنعت پزشکی و بهداشتی
  • حمل و نقل
  • مدیریت انرژی
  • شهرهای هوشمند

آینده حوزه اینترنت اشیا چیست؟

با دسترسی آسان به اینترنت، دستگاه ها مانند رایانه ، تلفن های هوشمند ، ساعت های هوشمند ، دستگاه های پوشیدنی هوشمند و … اغلب با قابلیت های Wi-Fi ساخته می شوند. شبکه دستگاه های متصل به اینترنت به سرعت در حال افزایش است. طبق داده های اخیر ، بیش از 12 میلیارد دستگاه وجود دارد که قادر به اتصال به اینترنت هستند و پیش بینی می شود تا سال 2020 تعداد چنین دستگاه هایی بیش از 26 میلیارد باشد. این یعنی اینترنت اشیا به بخشی عادی و جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی:  آموزش پروگرام بیسیم برد آردوینو (آپلود کد با بلوتوث)

میخواهید برنامه نویسی STM32 را یاد بگیرید؟

دوره آموزش STM32

میخواهید الکترونیک را یاد بگیرید؟

دوره آموزش الکترونیک
دوره آموزش آردوینو

میخواهید آردوینو را به صورت پروژه محور یاد بگیرید؟ برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید

محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *