آموزش اینترنت اشیاتکنولوژی

اینترنت اشیا چیست؟ آَشنایی با کاربرد IoT اینترنت اشیا

تابحال در مورد روشن کردن لامپ ها قبل از رسیدن به خانه فکر کرده اید؟ یا مثلا خودرو شما وقتی فشار هوا در لاستیک کم است به شما پیام هشدار ارسال کند. یا پیامی برای شما بیاید که امروز دارو های خود را نخوردید، این ها چند نمونه کوتاه از مبحث بزرگ اینترنت اشیا هستند.

یکی از پر سر و صداترین کلمات در دنیای کنونی فناوری IoT است ، مفهومی با پتانسیل عظیم برای تغییر روش زندگی و کار ما. اما “اینترنت اشیا” دقیقاً چیست و چگونه می تواند بر زندگی ما تأثیر بگذارد؟ بیایید نگاهی به اصول اینترنت اشیا ، روند فعلی و دامنه آینده بیندازیم.

اینترنت اشیا چیست؟

اینترنت اشیا اساساً مفهومی برای اتصال همه موارد (دستگاه ها ، اسباب ها ، لوازم خانگی ، وسایل نقلیه ، تلفن ها ، رایانه ها و …) با اینترنت است و باعث می شود بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده ها ، اطلاعات مورد نیاز را فراهم کنند.

جالب ترین قسمت این فناوری ، امکانات بی پایان آن است. این نه تنها می تواند دستگاه ها و ابزارها بلکه افراد ، حیوانات و اشیا را به اینترنت متصل کند و یک آدرس IP منحصر به فرد اختصاص دهد تا از این طریق متمایز و قادر به برقراری ارتباط باشد. به عنوان مثال ، شخصی با کاشت مانیتور قلب یا دارای گچت های پوشیدنی ، یک حیوان مزرعه ، گیاهان ، سنسور های داخلی خودرو، چراغ های خیابان و محیط ، همه می توانند بخشی از شبکه اینترنت اشیا باشند.

برای یادگیری آردوینو (برنامه نویسی، ساخت ربات، ارتباط با اندروید) روی دوره آموزش آردوینو کلیک کنید.
برای یادگیری کامل الکترونیک روی دوره آموزش الکترونیک کلیک کنید.

کاربرد های اینترنت اشیا چیست؟

در زمینه اینترنت اشیا برنامه های زیادی وجود دارد که میتوانید انجام دهید، تقریبا در همه صنایع و بخش ها میتوان از اینترنت اشیا استفاده کرد. اینترنت اشیا از اتوماسیون ساختمان و خانه گرفته تا گچت های پوشیدنی، میتواند در تمامی بخش ها مهم باشد.

کاربرد های اینترنت اشیا

این چند زمینه اصلی است که IoT قصد دارد در آنها نقش مهمی داشته باشد:

  • ساختمانها و اتوماسیون منازل
  • اخبار و رسانه ها
  • نظارت بر محیط زیست
  • ساخت
  • صنعت پزشکی و بهداشتی
  • حمل و نقل
  • مدیریت انرژی
  • شهرهای هوشمند

تاثیری که تکنولوژی بر زندگی ما دارد چیزی فراتر از کلمات است. ما روز به روز رشد می کنیم، روش های ابتکاری یاد می گیریم و هر روز چیزهایی را تجربه می کنیم، همه این ها به خاطر تکنولوژی و علم است. ما ممکن است بنشینیم و در مورد  پیشرفتی که تکنولوژی امروزه دارد تأمل کنیم، اما این افکار به سختی قادر به مطابقت با سطح پیشرفت فعلی هستند. در حالی که تکنولوژی جدید دیگری وجود دارد که تقریباً تعداد کمی از آن آگاه هستند. اینترنت اشیاء که به آن “loT” نیز گفته می شود آخرین بحث درباره نوآوری در جهان است.

همه ما می دانیم که اینترنت چگونه افراد را به یکدیگر متصل کرده است، اما اکنون با برداشتن یک گام به جلو اینترنت می تواند چیز هایی را که قبلاً فکرش را هم نکرده ایم به هم متصل کند. اساساً، اینترنت اشیاء (loT) سیستمی از دستگاه ها و چیز هایی است که با حسگر ها، نرم افزار و الکترونیک ساخته می شود تا تبادل و جمع آوری داده ها و اطلاعات آغاز شود. اینترنت اشیاء (loT) اولین بار در سال 1999 هنگامی که کوین اشتون یک کارآفرین انگلیسی هنگام کار در آزمایشگاه مفهوم آن را پیدا کرد، ظاهر شد. 20 سال پیش از آن، محققان نقل می کنند که تا سال 2020 جهان از تقریباً 50 میلیارد دستگاهی استفاده می کند که تحت کنترل اینترنت هستند. در کل ما قرار است به دورانی وارد شویم که اتصال بسیار پیشرفته ای بین شبکه، سیستم ها و دستگاه ها وجود داشته باشد که فراتر از کاربرد ارتباطات انسان به ماشین و ماشین به ماشین باشد. توسعه “شهرهای هوشمند” و “شبکه هوشمند” از چند جهت شاهد اجرای loT خواهد بود. اینترنت اشیاء در حال حاضر تغییر جهان را آغاز کرده است و ما با این ده وسیله پیشرفته وارد دوره جدیدی از تکنولوژی هستیم، شما باید در مورد این موارد بدانید:

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند

تصور کنید که فقط با یک لمس ساده بر روی تلفن هوشمند یا تبلت خود می توانید دمای خانه خود را از هرجایی کنترل کنید و دمای مطلوب را قبل از رسیدن به خانه دریافت کنید تا نیازی به صبر کردن نداشته باشید.ترموستات Nest learning محبوب ترین ترموستات در این دسته “Smart” است،
این شرکت توسط گوگل خریداری شده است. ترموستات Nest نه تنها از هر کجا کنترل می شود بلکه با دنبال کردن مسیریابی روزانه و تغییر دمای خانه بدون ایجاد مزاحمت، خود به خود تغییر می کند و هنگام شب دما را کاهش می دهد. این وسیله بسیار مفیدی برای صرفه جویی در مصرف انرژی است.

مانیتور mimo

مانیتور mimo

مانیتور های mimoمدتی است که وجود دارند. مانیتور های mimo نه تنها مقرون به صرفه هستند بلکه فناوری جدیدی را نیز ارائه می دهند. این نرم افزار برای چندین هدف تجاری استفاده شده است، کار ها را آسان تر و ساده تر کرده است و گفته می شود بسیار سودمند است. اما اکنون مانیتور mimo چیزی منحصر به فرد و غیرمنتظره را ارائه می دهد. این فناوری اکنون به شما این امکان را می دهد که از وضعیت بدن کودک، سطح تنفس، دمای بدن، واکنش به فعالیت ها و سلامتی کودک مطلع شوید. اطلاعات جمع آوری شده از طریق تلفن های همراه شما داده می شود. علاوه بر این موارد “ترموستات Nest learning”، می تواند به طور خودکار دمای اتاق کودک شما را با توجه به داده های به دست آمده توسط Mimo متر تغییر دهد. هدف اصلی آن تهیه بهترین اقدامات ایمنی در دسترس برای جلوگیری از SIDS (سندرم مرگ ناگهانی نوزاد) است.

لامپ های رنگی فیلیپس

لامپ های رنگی فیلیپس

لامپ های رنگی فیلیپس اکنون با لامپ های هوشمند وارد مرحله جدیدی از نوآوری شده اند. در ارتباط با تلفن های همراه خود، درحال حاضر می توانید شدت نور را بر روی نوک انگشتان خود کنترل کنید. ترکیب لامپ با تکنولوژی موبایل کار بعدی شماست. به جای استفاده از لامپ های با وات مختلف متناسب با روحیه و محیط، به سادگی با استفاده از تلفن خود شدت آن را از حالت کم نور به متوسط و به حالت کامل تغییر دهید.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

این لامپ ها می توانند به گونه ای برنامه ریزی شوند که در شب کم نور شوند، همچنین می توانند با تنظیم آن در حالت چشمک زدن برای هر گونه شناسایی مزاحم، به عنوان زنگ هشدار کار کنند. نور می تواند به صورت پویا با توجه به محیط تغییر کند، مانند یک نور متفاوت هنگام تماشای فیلم.

تایمر روشن و خاموش را نیز می توان برای این لامپ ها تنظیم کرد تا پس از یک زمان خاص به طور خودکار روشن و خاموش شوند.

تیشرت رالف لورن Polotech

لامپ های رنگی فیلیپس

رالف لورن یک شرکت پوشاک آمریکایی است که تیشرت Polotech را برای ورزشکاران تولید کرده و به عنوان یکی از پیشگامان ارائه اینترنت اشیاء در صنعت پوشاک شناخته می شود. این تیشرت می تواند بیومتریک ورزشکاران مانند ضربان قلب، کالری سوزانده شده، سطح فعالیت، عمق تنفس و… را ثبت کند و می تواند در ارائه بهترین عملکرد کمک کند. این تیشرت می تواند به ساعت اپل یا آیفون متصل شود و تمام فعالیت های آیفون شما را ردیابی و ضبط کند. بنابراین این تیشرت Polotech همراه با آیفون می تواند باعث تناسب اندام کامل شما شود یا می توانیم بگوییم مربی تناسب اندام شما است.

مقاله پیشنهادی: ضرب ماتریس ها در متلب

اپل واچ و HomeKit

اپل واچ و HomeKit

دراینجا پر صحبت ترین شرکت گجت ها و دستگاه ها را داریم. اپل با دستگاه های مبتکر و فوق مدرن خود جهان را تغییر داده است. اپل وسیله هایی مانند تلفن، لپ تاپ یا هر وسیله الکترونیکی دیگر را ساخته است. ساعت اپل نمونه ای از پیشرفت تکنولوژی در اپل است. به غیر از ساعت و تاریخ، ساعت اپل به شما امکان می دهد سابقه سلامتی و فعالیت های روزانه خود را ثبت کنید. همچنین فعال سازی صوتی آن به شما این امکان را می دهد که اعلان ها را دریافت کنید، نقشه ها را مشاهده کنید، به موسیقی گوش دهید و تماس های خود فقط با یک ساعت پاسخ دهید.

به غیر از ساعت اپل، اپل همچنین Apple HomeKit Framework را منتشر کرده است که Siri (دستیار صوتی در iOS اپل) را قادر می سازد تا با دستگاه ها و لوازم جانبی خانه شما ارتباط برقرار کند، بنابراین می توان از راه دور آن ها را کنترل کرد.

یخچال هوشمند

یخچال هوشمند

آیا تا به حال شرایطی را تجربه کرده اید که چند دوست در خانه داشته باشید و یخچال را برای برخی نوشیدنی های سرد باز کنید و در یخچال نوشیدنی سرد وجود نداشته باشد! در آن شرایط حتما آرزو می کردید که کسی در مورد نوشیدنی های سرد به شما اطلاع دهد و شما آن ها را قبلاً خریداری کرده باشید. اما نگران نباشید، اکنون این امکان با یخچال های هوشمند اینترنت اشیاء فراهم شده است، که نه تنها به شما در مورد وسایل مصرفی یا بطری های خالی در یخچال اطلاع می دهد بلکه قبل از تمام شدن آن ها را بصورت آنلاین سفارش می دهد. این یخچال ها کار های بسیار بیشتری از این را می توانند انجام دهند، اگرچه هنوز تولید در مقیاس بزرگ آغاز نشده است.

تلفن های هوشمند

تلفن های هوشمند

اکنون همه افراد از تلفن های هوشمند اطلاع دارند و تلفن های هوشمند متداول ترین نمونه اینترنت اشیاء هستند یا می توان گفت تلفن های هوشمند یکی از اولین موارد “اینترنت اشیاء” است. تمام دستگاه های توضیح داده شده در بالا با استفاده از تلفن هوشمند شما قابل کنترل هستند و تلفن هوشمند مانند چوب شعبده باز به مرکز این شبکه تبدیل شده است. مانند یک شعبده باز که جادو را با حرکت دادن چوب خود ایجاد می کند، تلفن هوشمند نیز می تواند تنها با چند لمس “جادوی واقعی” را انجام دهد.

اتومبیل های هوشمند

اتومبیل های هوشمند

شرکت های خودروسازی مانند فورد، تسلا قبلاً به دنیایی قدم گذاشته است که ماشین نیز بخشی از اینترنت اشیاء است. خودروی تسلا واقعاً یک موفقیت بزرگ در این زمینه است. تصور کنید که یک ماشین قبل از رسیدن به خانه به طور خودکار درب گاراژ را باز می کند و می توانید از راه دور دما، چراغ ها، شارژ ماشین را کنترل کنید. اتومبیل تسلا از تمام این ویژگی ها برخوردار است، همچنین دارای یک چارچوب برنامه است که در آن می توانید برنامه خود را برای کنترل ماشین بسازید و از سرعت، مکان، وضعیت باتری آن از هرجایی مطلع شوید. این ماشین می تواند با بارگیری و نصب جدیدترین سیستم عامل و نرم افزار، به صورت خودکار خود را ارتقا دهد. این دارای 18 سنسور برای خودکار کردن کار ها است و می تواند به تنهایی یک برنامه سرویس در ایستگاه خدمات اتومبیل را تعمیر کند.

میکروچیپ ها (ریز تراشه ها)

میکروچیپ ها (ریز تراشه ها)

ما مدت هاست که در مورد میکرو تراشه ها می شنویم و کاربرد های آن ها را در برخی از زمینه های حساس و خطرناک مانند دفاع داریم. اما اکنون یکی از مجتمع ترین مدار ها به زندگی روزمره ما راه یافته است. ریز تراشه ها به طور کلی در فرم های ردیاب استفاده می شوند زیرا ردیاب های راداری می توانند داده های مختلف را تشخیص دهند. اکنون با استفاده از ioT، می توانید یک تراشه کوچک را روی یقه های حیوانات خانگی قرار دهید یا آن را به آن ها متصل کنید تا بدون اینکه به دنبال آن ها باشید، حرکت آن ها را ببینید. اکنون برای حیوانات خانگی شما آزادی بیشتری وجود دارد و این نیز به شما این امکان را می دهد که سلامتی خود را حفظ کنید.

عینک گوگل

عینک گوگل

ما درمورد نوآوری صحبت می کنیم و چگونه می توان فراموش کرد که شرکتی را تعریف کنیم که نوآوری و اینترنت را بهترین تعریف می کند. گوگل همیشه به مواردی دست یافته است که همیشه زندگی ما را آسان کرده است و با Google Glass بیشتر شبیه تکرار تاریخچه برای شرکت است. یک هدست با صفحه نمایش نوری طراحی شده است، اگر فقط می دانید که عینک می تواند بسیار کارآمد باشد، اکنون می توانید آن را بپوشید و همراه با فعال سازی صدا می توانید بدون تلفن هوشمند با آن تعامل کرده، ببینید ، در اینترنت بگردید، بر روی تصاویر کلیک کنید و کار های دیگر را انجام دهید. این عینک گوگل نتیجه “پروژه عینک” از گوگل است.

اینترنت اشیاء دستگاه های نوآورانه دیگری برای معرفی به جهان دارد که شما را متحیر و هیجان زده می کند. ما در مورد تکنولوژی صحبت می کنیم که یک دهه بعد نیز شگفت انگیز خواهد بود اگر علم نقش مهم دیگری را در زندگی ما ایفا کند.

آینده حوزه اینترنت اشیا چیست؟

با دسترسی آسان به اینترنت، دستگاه ها مانند رایانه ، تلفن های هوشمند ، ساعت های هوشمند ، دستگاه های پوشیدنی هوشمند و … اغلب با قابلیت های Wi-Fi ساخته می شوند. شبکه دستگاه های متصل به اینترنت به سرعت در حال افزایش است. طبق داده های اخیر ، بیش از 12 میلیارد دستگاه وجود دارد که قادر به اتصال به اینترنت هستند و پیش بینی می شود تا سال 2020 تعداد چنین دستگاه هایی بیش از 26 میلیارد باشد. این یعنی اینترنت اشیا به بخشی عادی و جدایی ناپذیر از زندگی مردم تبدیل خواهد شد.

برای مشاهده توضیحات روی دوره مورد نظر کلیک کنید.

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.

تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید را قرار دهم. (در خصوص سوال در مورد این مطلب از قسمت نظرات همین مطلب اقدام کنید) سعی میکنم تمام نظرات را پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *