تکنولوژی

علت مشکل پرپر زدن و سوسو زدن مانیتور و راه حل

هنگامی که TechRepublic برای اولین بار اقداماتی را برای جلوگیری از سوسو زدن مانیتورمنتشر کرد، سال 2001 بود و دنیای کامپیوتر بسیار متفاوت بود. مانیتور های لامپ اشعه کاتدی (CRT) امری عادی بودند و هرکسی از CRT استفاده کرده باشد به شما خواهد گفت که حساسیت آن ها نسبت به صفحه نمایشگر های مدرن بسیار بیشتر است.

این بدان معنا نیست که سوسو زدن هنوز برای یک مانیتور صفحه تخت اتفاق نمی افتد: بسیاری از دلایل سوسو زدن صفحه در سال 2018 یکسان است. برخی از موارد مانند تداخل الکترومغناطیسی است، اما پنج نکته ارائه شده برای رفع سوسو زدن صفحه همان چیزی است که تقریبا از 20 سال پیش بود.

در مقایسه با نمایشگر های قدیمی، مانیتور های LCD یک راه حل بسیار کم هزینه و کم مصرف برای نیاز ما به نمایشگر کامپیوتر هستند. متأسفانه، برخی از تنظیمات مانیتور می توانند صفحه LCD را با سوسو زدن (پرپر زدن) نشان دهند.

سوسو زدن مانیتور LCD چیزی فراتر از اذیت کردن است. می تواند باعث خستگی چشم، سردرد و بسیاری از بیماری های دیگر شود، به خصوص اگر زمان زیادی را جلوی کامپیوتر خود بگذرانید. خوشبختانه مراحلی وجود دارد که می توانید از سوسو زدن و این مشکلات جلوگیری کنید. در این مقاله، من به شما نشان می دهم که چگونه جلوی سوسو زدن مانیتور LCD خود را بگیرید.

1. کابل های خود را بررسی کنید

فرقی نمی کند که از کابل VGA ، HDMI، DVI یا صفحه نمایش برای اتصال مانیتور خود به کامپیوتر استفاده می کنید: اگر کابل به طور ایمن وصل نباشد، مشکلاتی وجود دارد.

کابل را در هر دو قسمت کامپیوتر و انتهای مانیتور بررسی کنید. اگر آن را محکم یا دوباره وصل کردید و مشکل برطرف نشد، سعی کنید کابل را با کابل جدیدی عوض کنید. اگر باز هم حل نشد، وقت آن است که چیز دیگری را بررسی کنید.

2. سرعت رفرش شدن مانیتور را بررسی کنید

سرعت رفرش شدن مانیتور تعداد دفعاتی است که تصویر صفحه در یک ثانیه به روز می شود که در هرتز اندازه گیری می شود. اگر سرعت رفرش خوب نباشد، یا خیلی کم باشد، سوسو زدن، تأخیر و موارد دیگر ممکن است اتفاق بیوفتد.

می توانید با فشار دادن کلید ویندوز و با تایپ “سرعت رفرش” در قسمت جستجو و سپس کلیک کردن روی View Advanced Display Info، سرعت رفرش شدن را در کامپیوتر با ویندوز 10 بررسی کنید. از آنجا بر روی گزینه Display Adapter Properties For Display 1 (یا هر کدام از نمایشگرهای شماره باعث ایجاد مشکل می شود) کلیک کنید.

در پنجره Properties که ظاهر می شود، روی برگه میانی با عنوان مانیتور کلیک کنید و صفحه ای را برای تنظیم سرعت رفرش مشاهده خواهید کرد.

اگر مطمئن نیستید که روی چه چیزی باید تنظیم شود، با وب سایت سازنده مانیتور خود مشورت کنید و باید اطلاعات مربوط به سرعت رفرش مطلوب مدل خود را پیدا کنید.

3. کارت گرافیک را بررسی کنید

اگر کارت ویدیو به درستی روی مادربرد قرار نگرفته باشد، می تواند مشکلات زیادی از جمله سوسو زدن صفحه را ایجاد کند. کامپیوتر خود را خاموش کرده و کیس را باز کنید. کارت ویدیو را پیدا کرده و بررسی کنید که آیا به درستی وصل شده است.

اگر کارت به درستی روی مادربرد قرار گرفته باشد اما مشکل همچنان ادامه داشته باشد، احتمالاً کارت مشکل دارد. آزمایش این امر آسان است، خصوصاً اگر کامپیوتر دارای پردازنده گرافیکی داخلی باشد که می توانید به آن وصل شوید.

کامپیوتر را خاموش کنید، کارت ویدیو را بردارید و کابل مانیتور را به کارت پردازنده یا کارت ویدیویی دوم که کارت قدیمی را جایگزین کرده اید متصل کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، مسئله کارت نیست و مشکل چیز دیگری است.

4. مانیتور را تست کنید

گاهی ممکن است خود مانیتور خراب شده باشد، اما قبل از اینکه آن را دور اندازید، چند کار وجود دارد که باید انجام دهید.

برای بررسی صدمات فیزیکی مانیتور و همچنین استفاده از دکمه های داخلی مانیتور و برای بررسی تنظیماتی که ممکن است باعث بروز مشکل شود، مانیتور را بررسی کنید.

همچنین اگر در مورد این مطلب سوالی داشتید در انتهای صفحه در قسمت نظرات بپرسید

ممکن است هنوز مانیتور مشکل داشته باشد، آن را از برق بکشید و با یک مانیتور دیگر جایگزین کنید. اگر مانیتور جدید به درستی کار می کند، مشکل خود را پیدا کرده اید.

5 آیا واقعا همیشه مشکلی وجود دارد؟

در مقاله اصلی سال 2001، بیل دتویلر از TechRepublic چیزی را گفته است که هر متخصص IT احتمالاً می تواند قبلاً آن را تصدیق کرده باشد: ممکن است مشکلی وجود نداشته باشد و کاربر فقط یک مانیتور جدید بخواهد.

دتویلر با بیان اینکه راهی وجود دارد که می توانید کاربر را خوشحال کرده و پول بودجه خود را هدر ندهید، گفت: “ممکن است که کاربر یک مانیتور جدیدتر یا بزرگتر بخواهد و فکر می کند با شکایت از صفحه نمایش خود این کار را انجام خواهد داد” و بتواند یک مانیتور جدید به دست آورد.

“من توصیه می کنم به کاربر یک مانیتور متفاوتی بدهید که از آن به عنوان لوازم یدکی استفاده می کنید. آن را تمیز کنید و به او بگویید که این مدل، مدل جدیدتری نسبت به مدل قبلی خود است. اگر خوش شانس باشید حتی می توانید مانیتوری پیدا کنید که هزینه آن یک سکه هم نیست. ”

علت پرپر زدن مانیتور

اگرچه ممکن است مانیتور کامپیوتر شما وقتی کسی از آن استفاده نمی کند یک تصویر ثابت باشد، اما در واقع به طور مداوم در حال به روزرسانی است. تقریباً مانند نوار فیلم که یک دسته تصاویر ثابت است و به سرعت نمایش داده می شوند، مانیتور شما با سرعت بالایی به روز می شود تا به نظر برسد که همه چیز روی صفحه به آرامی حرکت می کند.

سرعتی که مانیتور شما به روز رسانی میشود در هرتز اندازه گیری می شود. یک هرتز برابر با یک سیکل در ثانیه است. اگر قرار است مانیتور شما با سرعت 100 هرتز به روز شود، 100 بار در ثانیه رفرش می شود. هرتز مورد استفاده برای اندازه گیری سرعت رفرش مانیتور مشابه گیگاهرتز برای اندازه گیری سرعت پردازنده مرکزی(CPU) شما می باشد، با این تفاوت که گیگاهرتز اندازه ای است که بر حسب میلیارد ها سیکل در ثانیه بیان می شود.

اگر سرعت رفرش در مانیتور LCD شما خیلی کم تنظیم شده باشد، به نظر می رسد که سوسو می زند، زیرا در هر ثانیه به روزرسانی کافی وجود ندارد. در حالی که برخی از افراد با 30 هرتز راحت هستند، اما دیگران می توانند سوسو زدن را در آن ببینند و به سرعت رفرش بیشتری نیاز دارند. متداول ترین سرعت رفرش شدن60 هرتز است.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند باعث سوسو زدن صفحه شود، این موارد را در پایین خواهیم گفت.

تنظیم سرعت رفرش شدن برای مانیتور LCD

سرعت رفرش مانیتور LCD تا حد زیادی توسط قابلیت های مانیتور تعیین می شود. در حالی که برخی از مانیتور های LCD می توانند از چندین سرعت رفرش متفاوت استفاده کنند، برخی دیگر فقط به یک یا دو مورد محدود می شوند.

برای انتخاب سرعت رفرش جدید برای مانیتور LCD خود در ویندوز، با کلیک روی Start> Control Panel> Appearance and Personalization> Display شروع کنید. اگر از ویندوز 8 یا 10 استفاده می کنید، فقط روی دکمه Start کلیک راست کرده و Control Panel را انتخاب کنید. مستقیماً روی Display کلیک کنید.

راه حل پرپر زدن مانیتور

در سمت چپ پنجره، روی Change Display Settings کلیک کنید.

حل مشکل سوسو زدن مانیتور

در آخر، روی Advanced Settings در پایین سمت راست پنجره کلیک کنید.

پرپر زدن نمایشگر لپ تاپ

وقتی روی کلید کنترلی صفحه مانیتور کلیک کنید متوجه چند نکته خواهید شد. ابتدا به تنظیماتی که نام Screen Refresh Rate دارند، توجه کنید. این سرعت رفرش برای مانیتور LCD شما است. وقتی روی منو کلیک کنید، ویندوز سرعت رفرشی که برای مانیتور شما امکان پذیر است را نشان می دهد.

به احتمال زیاد مانیتور شما فقط می تواند از یک یا دو سرعت رفرش استفاده کند، بنابراین این تعداد محدودی است. برخی از تولیدکنندگان مانیتور هایی می سازند که می توانند از 30 هرتز تا 200 هرتز نمایش دهند. به طور معمول، مانیتورهایی که سرعت رفرش بیشتری دارند، گران ترند. سرعت رفرش رایج برای نمایشگر های بازی 144 هرتز است. اگر قیمت مانیتور خیلی ارزان است، احتمالاً به این دلیل است که سرعت رفرش کمی دارد. به عنوان مثال، برخی از مانیتور های جدید 4هزارتا ارزان هستند، اما فقط دارای 30 هرتز هستند که می تواند همه چیز را روی صفحه نمایش متلاشی کند .

همچنین، بسیاری از مانیتور ها 59 هرتز و 60 هرتز را نشان می دهند که می توانید بین این دو انتخاب کنید. تفاوت بین این دو چیست؟ این اساساً چیزی است که باید با گرد کردن انجام شود و واقعاً اهمیتی ندارد.

تغییر رفرش ریت مانیتور

از اینجا می توانید سرعت رفرش بیشتری را امتحان کنید و ببینید آیا سوسو زدن متوقف می شود یا نه. معمولاً این کار را به خوبی انجام می دهد. اگر کار نکرد یا فقط یک سرعت رفرش دارد، دو راه وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

ابتدا مطمئن شوید که از جدیدترین درایور برای نمایشگر LCD خود استفاده می کنید. اگر درایور قدیمی شده است یا ویندوز از یک درایور عمومی استفاده می کند، ممکن است تعداد سرعت های رفرش محدود شود. به وب سایت سازنده بروید و آخرین نسخه درایور ویندوز خود را دانلود کنید.

در صورت عدم موفقیت، می توانید ویندوز را مجبور به استفاده از سرعت رفرش کنید که از نظر فنی توسط مانیتور پشتیبانی نمی شود. البته مراقب باشید زیرا در صورت انجام این کار ممکن است به سخت افزار مانیتور آسیب برسانید.

در صفحه مانیتور نشان داده شده در بالا، گزینه ای وجود دارد که به طور پیش فرض به نام Hide Modes that This Monitor Cannot نمایش داده می شود. با برداشتن علامت این گزینه، می توانید ویندوز را مجبور کنید تا از سرعت رفرشی که می خواهید، برای مانیتور  استفاده کند.

توجه داشته باشید که درست زیر این گزینه، ویندوز به شما در مورد یک صفحه نمایش غیرقابل استفاده یا آسیب دیده هشدار می دهد. این گزینه را بردارید و مانیتور خود را با سرعت رفرش پشتیبانی نشده و با مسئولیت خود تنظیم کنید. بسته به نسخه ویندوز شما، این گزینه ممکن است خاکستری باشد، به این معنی که فقط می توانید از سرعت رفرش مشخص شده در کادر را انتخاب کنید .

برای کاربران Mac که از سیستم عامل X استفاده می کنند ، می توانید به System Preferences بروید و بر روی Display کلیک کنید. در اینجا می توانید سرعت رفرش برای یک نمایشگر خارجی متصل به Mac خود را تغییر دهید.

تغییر نرخ نوسازی صفحه نمایش

سایر دلایل سوسو زدن مانیتور

اگر با تغییر سرعت رفرش سوسو زدن روی صفحه برطرف نشود، می تواند به عوامل دیگری مربوط باشد. در اینجا لیستی از سایر مواردی که باید بررسی کنید وجود دارد:

کابل : اگر می توانید، کابل اتصال مانیتور خود را به کامپیوتر تغییر دهید. در برخی موارد، یک کابل خراب می تواند باعث تغییر سیگنال هنگام انتقال از طریق سیم شود.

پورت ورودی: راه حل دیگر، در صورت امکان استفاده از پورت متفاوت بر روی مانیتور است. به عنوان مثال، اگر از HDMI استفاده می کنید، به جای آن DVI یا DisplayPort یا VGA را امتحان کنید و ببینید آیا با این کار مشکل برطرف می شود.

محیط اطراف: علاوه بر مشکلات سخت افزاری، زمینه های الکترومغناطیسی همچنین می توانند باعث مشکلات سوسو زدن صفحه شوند. اگر مورد دیگری مانند بخاری، پنکه و … در همان سیم برق متصل باشد، سعی کنید آن را جدا کنید.

کارت گرافیک: اگر کارت گرافیک شما مشکلی داشته باشد، بدیهی است که بر روی خروجی اثر می گذارد. درایور ها را به روز کنید و کامپیوتر خود را باز کنید تا مطمئن شوید که کارت گرافیک به درستی قرار گرفته است.

مانیتور: در آخر اینکه مانیتور می تواند آسیب دیده یا معیوب باشد. سعی کنید مانیتور را به کامپیوتر دیگری متصل کنید تا ببینید آیا مشکل برطرف شده یا باقی مانده است.

امیدوارم که این به شما کمک کند بفهمید که چه چیزی باعث سوسو زدن صفحه مانیتور شما می شود. اگر سوالی در مورد این مقاله داشتید، می توانید بپرسید.

4.3/5 - (6 امتیاز)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام آیرنکس را دنبال کنید.
تصویر از محمد رحیمی

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

4 نظر

  1. سلام چند سالی میشه ک این مانیتور رو داریم مدلش s19v325Nپلاس هستش سامسونگ
    چن بار این طوری شد ولی درست شد الان پِرپِر شدید شده و کلا سیاه شده

  2. سلام من مانیتورم صفحه کند نشون میده مانیتور 144 هرتز هست و با اولش که خریدم خیلی فرق کرده اوایل خیلی روان و سریع بود و بعضی وقتا با تکون دادن مانیتور دوباره تا کمی روان میشه یا مثلا ریبوت میکنم روان میشه ولی دوباره کند میشه مشکل چیه ؟

    1. سلام عزیز
      مدل مانتیورتون رو بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.