آموزش رزبری پای

ساخت سرور ابری با رزبری پای و nextcloud

ذخیره سازی ابری در دنیای امروز به یک نیاز تبدیل شده است. نقطه ضعف سرور ابری این است که داده های شما در سرور های دور توسط یک سازمان ناشناس نگهداری می شود که باید حریم خصوصی و امنیت اسناد و عکس های مهم خود را به آن بسپارید. اما شما می‌توانید داده‌های خود را بر روی سرور ابری خود میزبانی کنید. شما می‌توانید آن را روی رایانه خانه یا محل کار خود اجرا کنید. Nextcloud یکی از محبوب ترین سرویس ها برای انجام این کار است. در این آموزش قصد داریم Nextcloud را روی Raspberry Pi نصب کنیم و حافظه خارجی را به این سرور متصل کنیم.

مقدمه ای بر NextCloud Server

Next Cloud یک سرویس گیرنده-سرور است که به شما امکان ایجاد و استفاده از خدمات میزبانی فایل را می دهد. نکست کلود برای استفاده سازمانی آماده است و با انواع گزینه های پشتیبانی همراه است. هر کسی می تواند آن را روی دستگاه های سرور خصوصی خود نصب و اجرا کند زیرا نرم افزار آن رایگان و منبع باز است. Nextcloud عملکردی مشابه Dropbox، Office 365 یا Google Drive دارد. می توان آن را در محل یا در فضای ابری میزبانی کرد.

نصب NextCloudPi در رزبری پای

ما قصد داریم سیستم عامل NextCloudPi را بر روی کارت microSD نصب کنیم، NextCloudPi یک نسخه سفارشی شده از Nextcloud است که روی رایانه Raspberry Pi 3 یا 4 اجرا می شود. به وب‌سایت OwnYourBits بروید و آخرین فایل NextCloudPi OS را دانلود کنید. پوشه RPi (نه RPi BerryBoot) را باز کنید و فایل bz2 را دانلود کنید. فایل دانلود شده را با نرم افزار WinRAR یا نرم افزار های مشابه اکسترکت کنید. اکنون یک پوشه با یک فایل IMG خواهید داشت. با استفاده از برنامه Raspberry Pi Imager، مراحل زیر را برای فلش کردن فایل سیستم عامل به کارت micro-SD دنبال کنید.

  1. بر روی Choose OS کلیک کنید و گزینه Use Custom (در پایین) را انتخاب کنید تا فایل تصویر NextCloudPi را انتخاب کنید.
  2. روی گزینه Storage کلیک کنید و کارت MicroSD خود را انتخاب کنید.
  3. روی گزینه Write کلیک کنید و یک دقیقه صبر کنید.

راه اندازی Next Cloud در رزبری پای

Raspberry Pi Zero خود را پس از قرار دادن کارت microSD روشن کنید. سیستم عامل NextcloudPi در Raspberry Pi شروع به بوت شدن می کند. پس از چند ثانیه از شما درخواست می‌شود که وارد سیستم شوید.

نام کاربری را Pi و رمز عبور را raspberry وارد کنید. اکنون سیستم عامل NextCloudPi به درستی نصب شده و آماده استفاده است.

راه اندازی Next Cloud در رزبری پای

اتصال رزبری پای زیرو به Wi-Fi

1- دستور sudo raspi-config را در پنجره ترمینال وارد کرده و گزینه network و سپس wireless WAN را انتخاب کنید. نام کشور خود را انتخاب کنید سپس نام وای فای و رمز عبور خود را بنویسید و در نهایت Finish را انتخاب کنید.

اتصال رزبری پای زیرو به Wi-Fi

2- سپس دستور ip addr را در پنجره ترمینال وارد کنید تا آدرس IP شما مشاهده شود. آدرس inet را یادداشت کنید، این آدرس IP برد Raspberry Pi شما است.

آدرس آی پی رزبری پای زیرو

3- اگر نمی‌خواهید Raspberry Pi خود را در حین تکمیل تنظیمات به مانیتور متصل کنید، می‌توانید SSH را برای دسترسی از راه دور از رایانه دیگری با استفاده از دستورات زیر فعال کنید.

sudo service ssh start

فعال کردن Next Cloud Web Interface

دستور sudo ncp-config را در پنجره ترمینال وارد کنید و CONFIG را برای پیکربندی ncp-app انتخاب کنید و سپس گزینه nc-webui را در پایین انتخاب کنید. No را پاک کنید و yes را تایپ کنید سپس Enter را فشار دهید تا از ابزار پیکربندی خارج شوید.

فعال کردن Next Cloud Web Interface

پیکربندی Next Cloud

آدرس http:// IPaddressofRPi:4443 (مثلا http://192.168.218.45:4443) را در مرورگر وب رایانه دیگری وارد کنید، این رایانه نیز باید به همان شبکه Wi-Fi متصل شود. در صورت مشاهده اخطار مبنی بر اینکه اتصال شما خصوصی نیست، بر روی گزینه Advanced کلیک کرده و به سایت بروید. اکنون گزینه ورود را مشاهده خواهید کرد. نام کاربری را به عنوان ncp و رمز عبور را به عنوان ownyourbits وارد کنید. صفحه زیر را در رایانه شخصی خود خواهید دید.

پیکربندی Next Cloud

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

دو رمز عبور در صفحه فعال‌سازی NextCloudPi نمایش داده می‌شود که باید آن‌ها را کپی کرده و از آنها نگه داری کنید. اولین رمز عبور پنل وب NextCloudPi است که به شما امکان می دهد پارامترهای سرور را پیکربندی کنید. مورد دوم برای رابط وب خود Nextcloud است. در صورت نیاز، می توانید بعداً این رمزهای عبور را تغییر دهید.

هنگامی که آن رمزهای عبور را یادداشت کردید، Activate را انتخاب کنید. در عرض چند ثانیه از شما خواسته می شود که وارد پنل وب NextCloudPi شوید. اما، در حال حاضر، اجازه دهید فقط وارد رابط آنلاین Nextcloud شویم.

دسترسی به رابط وب ابری در رایانه

آدرس http:// IPaddressofRPi (مثلا http:// 192.168.218) را در مرورگر وب وارد کنید. برای ورود به سیستم از ncp به عنوان نام کاربری و رمز دوم (که قبلاً از پنجره فعال سازی nextcloudPi یادداشت کرده اید) به عنوان رمز عبور استفاده کنید. پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور، پنجره زیر را در مرورگر وب مشاهده خواهید کرد.

دسترسی به رابط وب ابری در رایانه

نمادهایی مانند فایل‌ها، عکس‌ها، مخاطبین، تقویم‌ها و وظایف را می‌توانید در نوار ابزار بالا پیدا کنید. همچنین می توان از طریق نماد NextCloudPi به پنل وب دسترسی داشت. وقتی روی آن کلیک می کنید، از شما خواسته می شود با استفاده از نام کاربری ncp و رمز عبور اولیه ای که ذخیره کرده اید وارد شوید. یک Wizard باز می‌شود که به شما این امکان را می‌دهد تا فضای ذخیره‌سازی USB و اتصال اینترنت را ایجاد کنید.

استفاده از USB به عنوان حافظه سرور ابری

از آنجایی که ظرفیت کارت microSD شما محدود است، بهتر است از حافظه USB برای سرور Nextcloud خود استفاده کنید. دستگاه ذخیره سازی خود را به یک پورت USB در Raspberry Pi متصل کنید.

قبل از اینکه ادامه دهید، باید یک دایرکتوری برای آن در خط فرمان Raspberry Pi (یا از طریق SSH) ایجاد کنید. دستور زیر را در پنجره ترمینال تایپ کنید

sudo mkdir /media/USBdrive

در مرورگر وب رایانه دیگر خود، به پانل وب NextCloudPi بروید. USB Configuration را از Wizard انتخاب کنید (می توانید با کلیک کردن روی علامت عصا در نوار ابزار بالا به آن دسترسی داشته باشید). yes را وارد کرده و روی continueکلیک کنید. گزینه Format USB را انتخاب کنید (مطمئن شوید که هیچ فایل مهمی در دستگاه ذخیره سازی USB ندارید) سپس گزینه Move data to USB را انتخاب کنید.

استفاده از USB به عنوان حافظه سرور ابری

اضافه کردن دسترسی خارجی به سرور ابری

ما می خواهیم سرور Nextcloud خود را از طریق اینترنت از هر مکانی در دسترس قرار دهیم. این امر مستلزم پیکربندی ارسال پورت در روتر شما و ایجاد یک URL پویا DNS است که همیشه به آدرس IP عمومی شبکه شما اشاره می کند، حتی اگر تغییر کند.

آدرس http:// IPaddressofRPi:4443 (به عنوان مثال http://192.168.218.45:4443) را در مرورگر وب و رمز عبور قبلاً ذکر شده را وارد کنید. اکنون letsencrypt را در سمت چپ صفحه انتخاب کنید و آدرس ایمیل معتبر را وارد کنید.

اضافه کردن دسترسی خارجی به سرور ابری

برگه External access را در Wizard راه اندازی انتخاب کنید (روی نماد عصا در نوار ابزار بالا کلیک کنید) سپس Yes را انتخاب کنید. روی I will do it manually کلیک کنید و سپس ادامه دهید. برای دسترسی به سرور از خارج از شبکه خود، به یک ارائه دهنده DNS پویا نیاز دارید. برای ثبت نام در FreeDNS در بخش DDNS، روی پیوند sign up for FreeDNS کلیک کنید و اطلاعات خود را پر کنید.

sign up for FreeDNS

نام، شناسه کاربری، رمز عبور و ایمیل را وارد کنید سپس بر روی ارسال ایمیل فعال سازی کلیک کنید و لینک تایید را در ایمیل خود دریافت خواهید کرد. با استفاده از آن پیوند حساب خود را تأیید کنید.

پس از ورود به سیستم، subdomain را انتخاب کرده و یکی را انتخاب کنید. یکی از دامنه های رایگان موجود را انتخاب کنید و ساب دامنه مناسب را تایپ کنید. شما به آدرس IP عمومی شبکه خانگی خود نیاز دارید که می توانید با جستجوی “what is my ip” در Google آن را پیدا کنید. بعد از اینکه تمام اطلاعات را پر کردید، روی save کلیک کنید.

استفاده از DNS رایگان

گزینه Dynamic DNS را در پنل سمت چپ انتخاب کنید و آدرس پیوند را از لینک Direct URL برای subdomain خود با کلیک راست روی آن کپی کنید سپس پس از ‘?’ رشته طولانی حروف و اعداد را کپی کنید. FreeDNS را در wizard پنل NextCloudPi انتخاب کنید. در قسمت Domain، آدرس subdomain خود را تایپ کنید و در قسمت Update Hash، رشته طولانی حروف و اعداد خود را تایپ کنید. با کلیک بر روی دکمه Finish کار را تمام کنید.

هش FREE DNS

اکنون سرور NextCloud برای دسترسی خارجی آماده است. می توانید با دسترسی به زیر دامنه ای که ایجاد کرده اید، سرور NextCloud خود را روی Raspberry Pi تغییردهید. حتی اگر در شبکه محلی خود نباشید می توانید از آن استفاده کنید. با NextCloudPi، اکنون یک سرور ابری روی Raspberry Pi خود ایجاد کرده اید. می توانید از یک مرورگر وب در دستگاه دیگری برای مشاهده داشبورد آن استفاده کنید. حتی ممکن است از برنامه Next cloud در دستگاه iOS یا Android خود استفاده کنید.

بنابراین، به این صورت می توانید سرور NextCloud را روی Raspberry Pi نصب کنید. امیدوارم از پروژه لذت برده باشید و چیز مفیدی یاد گرفته باشید، اگر سؤالی دارید، لطفاً آنها را در بخش نظرات زیر مطرح کنید یا از انجمن ما برای شروع بحث در این مورد استفاده کنید.

3 (2 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *