آموزش رزبری پای

فشرده سازی و استفاده از فایل فشرده در رزبری پای

تقریبا تمام فایل های قابل دانلود در اینترنت فشرده شده اند. کاهش حجم فایل باعث می‌شود انتقال داده‌ها سریع‌تر و همچنین ارزان‌تر شود. به همین دلیل است که در این آموزش، نحوه فشرده سازی و استخراج فایل های فشرده در Raspberry Pi را یاد می گیریم.

فشرده سازی فایل

فشرده سازی فایل عبارت است از قرار دادن یک یا چند فایل در یک آرشیو به طوری که حجم تجمعی آنها کاهش یابد. داشتن یک فایل کوچکتر هنگام کار با اینترنت مفید است. اولا، آنها فضای زیادی را سرور وبسایت ها اشغال نخواهند کرد. به ویژه برای پروژه های DIY با استفاده از آردوینو یا رزبری پای، اغلب ما محدودیت حافظه داریم. با اندازه فایل کوچکتر، ذخیره سازی داده ها راحت می شود. همچنین، برای کار های اینترنتی، کاهش حجم فایل به معنای صرفه جویی در هزینه است.

چندین فرمت فایل فشرده وجود دارد: zip، tar، rar، 7z، arc، arj، cab و بسیاری دیگر.

اما رایج ترین آنها zip و tar هستند. بنابراین در این مقاله ما به نحوه فشرده سازی و استخراج فایل های zip و tar می پردازیم.

فایل های فشرده ZIP

یکی از اولین فرمت های فایل فشرده، فرمت zip است. فایل های زیپ شده بسیار محبوب هستند و امروزه اکثر مردم می دانند که فایل فشرده zip چیست.

استخراج فایل های ZIP: استخراج یک فایل به معنای خارج کردن فایل های اصلی از فرمت فایل فشرده است. برای از حالت فشرده خارج کردن یک فایل فشرده کافیست دستور زیر را بنویسید.

unzip filename.zip

دستورات zip و unzip به طور پیش فرض برای سیستم عامل Raspberry Pi هستند، بنابراین نیازی به نصب پکیج مخصوص آنها آنها نیست. دستور نیز ساده است. فقط unzip و سپس نام فایل فایل آرشیو را وارد کنید. فایل های فشرده بدون ترتیب خاصی در دایرکتوری فعلی شما قرار میگیرند.

فشرده سازی فایل های ZIP: از طرف دیگر، اگر می خواهید یک یا چند فایل را در یک آرشیو فشرده کنید، از دستور زیر استفاده کنید.

zip filename.zip file1 file2 file3

توجه داشته باشید که فایل های 1 تا 3 باید در دایرکتوری فعلی شما قرار داشته باشند. علاوه بر این، اگر می خواهید یک دایرکتوری کامل را به یک فایل فشرده تبدیل کنید، دستور زیر را وارد کنید.

zip -r filename.zip /targetdirectory

سوئیچ -r اطمینان حاصل می کند که تمام فایل های موجود در فهرست هدف شما به درستی فشرده شده اند.

فایل های TAR

در عین حال، فایل فشرده پیش فرض برای رزربری پای فایل tar نامیده می شود. آنها خروجی یک فرمان لینوکس گنو به نام tar هستند. Tar به خودی خود فایل ها را بدون فشرده سازی با هم جمع می کند. این فایل‌های همراه «tarball» نامیده می‌شوند. Tar اغلب با gzip جفت می شود تا فایل ها را در یک فایل .tar.gz یا فایل .tar.bz2 فشرده کند.

با استفاده از ترمینال می توان مستقیماً به tar دسترسی پیدا کرد. به همین دلیل است که این نوع، فایل فشرده ترجیحی در محیط لینوکس است.

استخراج فایل های TAR: برای دریافت فایل های اصلی از آرشیو tar، دستور زیر را وارد کنید.

tar -xzvf filename.tar.gz

ابزار tar دارای دستوراتی مشابه با دستورات مبتنی بر لینوکس است. این نوع از چند سوئیچ استفاده می کند که ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسند اما در واقع بسیار راحت هستند. در اینجا معنی سوئیچ های موجود آمده است:

-r یک فایل را استخراج کنید.
-z استفاده از gzip
-v Verbose به این معنی است که تمام اتفاقاتی که برای فایل های شما می افتد را نمایش می دهد.
-f به شما امکان می دهد نام فایل فایل tar را مشخص کنید.

فشرده سازی فایل های TAR: به طور مشابه، برای فشرده سازی با استفاده از tar، از دستور زیر استفاده می کنیم.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
tar -cvjf filename.tar.gz /targetdirectory

سوئیچ ها تقریباً همان سوئیچ هایی هستند که هنگام استخراج استفاده می کردیم به جز -c و -j که به ترتیب به معنای ایجاد آرشیو و استفاده از bzip2 است.

-c یک آرشیو ایجاد کنید.
-j از bzip2 استفاده کنید.

امیدواریم این مقاله به شما در درک بهتر نحوه فشرده سازی و استخراج فایل ها در رزبری پای کمک کرده باشد. لطفا اگر در مورد هر چیزی سوالی دارید در در قسمت نظرات بپرسید!

5 (1 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *