نرم افزار

آموزش ساخت فایل گربر با آلتیوم دیزاینر و پروتئوس

در این آموزش با نحوه ساخت فایل گربر PCB در نرم افزار های محبوب آلتیوم دیزاینر و پروتئوس آشنا میشویم.

ساخت فایل گربر در پروتئوس

مرحله 1: نحوه تولید فایل گربر در پروتئوس (دانلود پروتئوس) آسان است. کافی است در منوی File روی گزینه Generate Gerber file کلیک کنید.

ساخت فایل گربر در پروتئوس

مرحله 2: در پنجره زیر محل ذخیره فایل گربر را انتخاب کنید.

 • میتوانید گزینه Output to a single ZIP file را انتخاب کنید تا فایل های خروجی در یک فایل زیپ فشرده شوند.
 • همچنین لایه هایی که میخواهید خروجی آنها صادر شود را انتخاب کنید.
 • برای خروجی بهتر فرمت را روی RS274X قرار بدهید.
 • سپس روی OK کلیک کنید.

نحوه تنظیم فایل خروجی PCB گربر پروتئوس

تمام شد فایل گربر شما آماده است!

ساخت فایل گربر در آلتیوم دیزاینر

دوره آموزش آلتیوم دیزاینر

هنگامی که طراحی PCB خود را به پایان رساندید یکی از مراحل حیاتی تولید فایل های گربر Gerber است. در آلتیوم دیزاینر شما میتوانید به راحتی فایل گربر طرح PCB خود را تولید کنید.

ساخت فایل گربر در آلتیوم دیزاینر

اگر بخواهیم فایل های Gerber را برای PCB بالا تولید کنیم، باید یک فایل OutJob جدید به پروژه اضافه کنیم.

تصویر زیر طرح PCB بالا را نشان می دهد که به فایل های Gerber تبدیل شده و در نمایشگر CAMtastic مشاهده شده است. وقتی فایل‌های Gerber را تولید می‌کنید، اطلاعات هر لایه در فایل خودش ذخیره می‌شود و این فایل‌ها را می‌توان در یک سند CAMtastic جدید برای بازرسی بارگذاری کرد. تصویر زیر دو لایه از چیدمان PCB بالا را نشان می دهد. در اینجا فقط لایه سیلک اسکرین و ویژگی های مس روی لایه بالایی قابل مشاهده است.

فایل گربر
پیش نمایشی از اینکه فایل PCB Gerber نهایی ما چگونه خواهد بود.

توجه داشته باشید که فایل‌ های اضافی برای لایه‌ های دیگر وجود دارد که هنگام ایجاد فایل‌ های Gerber ایجاد می‌شوند. این لایه های دیگر حاوی اطلاعات بیشتری نسبت به تصویر بالا هستند. اگرچه آنها در بالا قابل مشاهده نیستند، اما شامل اطلاعات مهمی هستند.

در زیر 2 راه برای ساخت فایل گربر قرار داده شده است.

راه آسان

اگر نمی‌خواهید یک کار خروجی حرفه ای ایجاد کنید یا نیازی به استاندارد کردن فرمت خروجی خود ندارید، می‌توانید از مراحل پایین صرف نظر کنید و فایل‌ های Gerber را از داخل ویرایشگر PCB تولید کنید. پس از ذخیره چیدمان PCB، می توانید به مسیر «File» > «Fabrication Outputs» > «Gerber Files» بروید. با این کار، پنجره پیکربندی نشان داده می شود. سپس می‌توانید لایه‌هایی را که می‌خواهید در بسته فایل Gerber خروجی خود قرار دهید، انتخاب کنید، درست مانند کاری که با فایل OutJob انجام می‌دهید.

راه حرفه ای

برای شروع تولید فایل های Gerber، یک فایل OutJob جدید به پروژه PCB خود اضافه کنید. هنگامی که این مورد ایجاد شد، می‌توانید پیکربندی فایل‌ های تولیدی مورد نیاز خود و همچنین فرمت‌ های فایل مورد نظر خود را شروع کنید. تصویر زیر یک فایل OutJob را با چندین گزینه فعال نشان می دهد. گزینه ای برای فایل های Gerber RS-274X و به طور خاص برای لایه های دریل شده ایجاد شده است. برای ایجاد یک گزینه صادرات جدید برای فایل‌های Gerber X2، در قسمت ‘Fabrication Outputs’ راست کلیک کرده و Gerber X2 entry را انتخاب کنید.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید
از یک فایل OutJob برای تولید فایل های Gerber استفاده کنید.

توجه داشته باشید که می توانید مجموعه های متعددی از خروجی های Gerber ایجاد کنید. در تصویر بالا، ورودی “Backdrill Gerbers” و “Gerber Files” هر دو با فرمت RS-274X هستند، اما این گزینه ها فایل های Gerber را برای مجموعه های لایه های مختلف تولید می کنند. پس از ایجاد یک گزینه خروجی Gerber جدید، باید پیکربندی کنید که چه اطلاعاتی با هر یک از این گزینه ها صادر می شود. تصویر زیر پنجرهای را نشان می دهد که برای انتخاب واحدها، فرمت فایل و لایه ها برای ایجاد فایل گربر استفاده می کنید. برای دسترسی به این پنجره، به سادگی بر روی یکی از ورودی های فایل Gerber راست کلیک کرده و روی “Configure” کلیک کنید.

تعیین تنظیمات فایل گربر

دو تب مهم در این پنجره وجود دارد:

 • Layers: می توانید در جدول موجود در این برگه پیمایش کنید و لایه های خاصی را برای خروجی گرفتن انتخاب کنید. این شامل تمام لایه های الکتریکی PCB شما و همچنین لایه های مکانیکی، لایه های سیلک اسکرین و هر لایه دیگری در PCB می شود.
 • Drill Drawing: از اینجا می توانید انتخاب کنید که کدام لایه های مته زوجی به فایل Gerber تبدیل شوند. به طور پیش فرض، گزینه “لایه بالا-لایه پایین” در این برگه وجود دارد. با این حال، اگر هر ویژگی منحصر به‌ فرد دیگری را فعال کرده باشید، مانند blind/buried vias یا backdrilling، گزینه‌هایی را برای این جفت لایه‌ها نیز خواهید دید.

در تصویر زیر فایل های Gerber که می خواهیم ایجاد کنیم، و همچنین چندین فایل تولیدی دیگر، فعال شده اند. به سادگی روی «Generate content» در کادر مشخص شده در سمت راست این پنجره کلیک کنید.

ابجاد فایل گربر در آلتیوم

هنگامی که روی «Generate content» در این پنجره کلیک کنید، مجموعه کاملی از فایل‌های Gerber و سایر موارد را دریافت میکنید.

3.7 (3 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

2 نظر

 1. سلام چطور میشه فایل های پروتتئوس رو به آلتیوم تبدیل کرد؟
  فایل خروجی گربری که آلتیوم میده رو پروتئوس نمیخونه ولی فایل خروجی گربر پروتئوس رو آلتیوم میخونه
  پروتئوس فقط فایل های خودش رو میخونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *