آموزش آردوینو

ذخیره داده های آردوینو در فایل CSV کامپیوتر

در این آموزش قصد داریم یک سنسور فشار سنج BMP280 را به آردوینو متصل کنیم و نتایج را با استفاده از شبیه ساز ترمینال به نام PuTTY روی کامپیوتر ذخیره میکنیم. BMP280 با استفاده از I2C به آردوینو متصل خواهد شد. ما داده ها را از آردوینو میگیریم و در یک فایل ذخیره میکنیم. این فایل در قالب CSV (مقادیر جدا شده با کاما) نوشته می شود که اغلب زمانی استفاده می شود که داده هایی با ساختارهای مشابه در فایل ذخیره می شوند یا از طریق پیوند منتقل می شوند. این فایل با اکسل سازگار است و زمانی که آن را باز کنید، ستون ها و ردیف های مربوط به داده ها را مشاهده میکنید.

با استفاده از PuTTY، یک دیتالاگر برای BMP280 متصل به آردوینو ایجاد می کنیم. به طور کلی، دیتالاگر یک دستگاه الکترونیکی است که برای ثبت داده های حسگرها در طول زمان و ذخیره آن برای استفاده یا تجزیه و تحلیل بیشتر استفاده می شود.

 دانلود نصب و راه اندازی PUTTY

PuTTY را می توان از سایت های مختلف دانلود کرد. هنگامی که آن را دانلود کردید، فقط نصب کننده را اجرا کنید و جایی را که می خواهید نصب شود انتخاب کنید. PuTTY یک شبیه ساز ترمینال است. امکان برقراری ارتباط با پروتکل های مختلف قدیمی و جدید را فراهم میکند. برای این آموزش ما از RS232 استفاده میکنیم که یک ارتباط سریال ساده را برای ما راه اندازی میکند.

 دانلود نصب و راه اندازی PUTTY

ابتدا برد آردوینو را به کامپیوتر یا لپتاپ خود متصل کنید. سپس وارد سریال مانیتور آردوینو شوید و شماره COM را یادداشت کنید. سپس PuTTY را باز کنید و COM مورد نظر و ارتباط Serial را انتخاب کنید.

در سمت چپ، “Logging”، سپس “Printable Output” و “Always” را انتخاب کنید. روی «Browse» کلیک کنید و به دنبال مکان و نام فایلی بگردید که بتوانید اطلاعاتی را که ثبت کرده اید ذخیره کنید. ایده خوبی است که پسوند نام فایل را .csv (مانند ‘logging.csv’) را قرار دهید تا اکسل بتواند فوراً آن را تشخیص دهد. به پنجره Session برگردید و در “Saved Sessions” نام یا حروف اول خود را وارد کنید و سپس روی “Save” کلیک کنید. با انجام این کار، هر بار که PuTTY را باز می کنید، فقط Session ذخیره شده خود را انتخاب کنید و روی «Load» کلیک کنید و دیگر مجبور نخواهید بود که تمام کار ها را هربار انجام دهید. در نهایت روی Open کلیک کنید.

اتصال BMP280 به آردوینو

اکنون، BMP280 را با استفاده از شماتیک سیم کشی زیر به آردوینو متصل کنید. همانطور که مشخص است، اتصالات بسیار ساده است و با 4 سیم ارتباط آردوینو با سنسور فشار BMP280 برقرار خواهد شد.

اتصال BMP280 به آردوینو

قطعات مورد نیاز

قطعات مورد نیاز را از فروشگاه قطعات آیرنکس تهیه کنید.

کد کامل پروژه در فایل دانلودی قرار داده شده است.

اگر سیم کشی درست باشد، پنجره سریال آردوینو باید موارد زیر را نشان دهد:

پنجره سریال آردوینو

ثبت داده‌ های آردوینو در فایل‌ در رایانه

این بار، پنجره سریال آردوینو را ببندید (اگر آردوینو آن را باز نگه دارد، PuTTY پورت را باز نمی کند). PuTTY را باز کرده و روی “Open” کلیک کنید. پس از آن، داده های آردوینو از پورت سریال خارج می شود، بنابراین باید چیزی شبیه به این را ببینید:

ثبت داده‌ های آردوینو در فایل‌ در رایانه 

PuTTY به شما این امکان را می دهد که فایل خود را اضافه یا بازنویسی کنید. پس از ذخیره، می توانید فایل CSV را در اکسل باز کنید. اگر در مورد هر چیزی سوالی دارید در زیر کامنت بگذارید.

اگر در مورد این مطلب سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید

موارد موجود در فایل : فایل سورس کامل

5 (1 نفر)

برای دریافت مطالب جدید کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

محمد رحیمی

محمد رحیمی هستم. سعی میکنم در آیرنکس مطالب مفید قرار بدهم. سوالات مربوط به این مطلب را در قسمت نظرات همین مطلب اعلام کنید. سعی میکنم در اسرع وقت به نظرات شما پاسخ بدهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *